Ехінокок звичайний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ехінокок звичайний
Echinococcus granulosus scolex.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Плоскі черви (Platyhelminthes)
Клас: Цестоди (Cestoda)
Ряд: Циклофілліди (Cyclophyllidea)
Родина: Taeniidae
Рід: Ехінокок (Echinococcus)
Вид: Ехінокок звичайний
Біноміальна назва
Echinococcus granulosus
(Batsch, 1786)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Echinococcus granulosus
EOL logo.svg EOL: 2923037
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6210

Ехіноко́к звича́йний (Echinococcus granulosus) — вид ехінокока. У дорослому стані паразитує в кишечнику собаки, вовка, шакала.

Тіло завдовжки 3—5 мм, складається з голівки (з 4 присосками й 2 віночками крюків) і 3—4 члеників. Останній (єдності, зрілий) членик становить половину довжини тіла. Яйця ехінокока виходять з кишечнику господаря разом з екскрементами й можуть потрапити на його шерсть. Проміжний господар ехінокока — корова, вівця, свиня та ін.

Тварини, а також людина, заражається, ковтаючи яйця ехінокока. У кишечнику проміжного господаря з яйця виходить личинка — онкосфера. Через стінку кишечника вона потрапляє в систему комірної вени і з кров'ю заноситься в печінку, рідше в легені, м'язи, кістки або інші органи. Тут вона розвивається в пузирчасту стадію, яка також називається ехінокок. Кожна онкосфера утворює міхур, на стінках його утворюються вторинні й навіть третинні міхури, на яких формується безліч голівок, схожих з такими дорослих черв'яків. Міхури ехінокока зростають дуже повільно і можуть досягати великих розмірів. Остаточний господар заражається ехінококом, коли поїдає хвору або полеглу тварину, що містить пузирчасту стадію цього паразита.

Життєвий цикл Echinococcus granulosus

Різноманітність будови пузирчастих стадій Echinococcus granulosus наводить на думку про існування двох самостійних видів — Echinococcus unilocularis (однокамерний ехінокок) і Echinococcus multilocularis (багатокамерний ехінокок). Останній інколи виділяється в самостійний рід — Alveococcus.

Див. також[ред.ред. код]