Аскаридоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аскаридоз
Ascaris lumbricoides.jpeg
Ascaris lumbricoides
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 B77
OMIM 604291
DiseasesDB 934
MedlinePlus 000628
eMedicine article/212510
MeSH D001196

Аскаридо́з — поширена хвороба з групи гельмінтозів, яку спричинює паразитування в організмі людини аскариди людської (Ascaris lumbricoides).[1]

Шляхи зараження[ред.ред. код]

Людина заражається завдяки потраплянню до організму яєць аскарид, в яких містяться розвинені личинки. Яйця потрапляють до травної системи разом із забрудненою їжею або водою, іноді (випадково) з частками ґрунту. Личинка з кишечника потрапляє до венозної системи, де з плином крові заноситься до серця, а далі — до легень. Звідти через трахею личинка знову потрапляє до кишечника, де досягає статевої зрілості. Іноді личинки що мігрують можуть затримуватися в різних органах, викликаючи тяжкі захворювання. Дорослі аскариди паразитують у кишечнику, де іноді утворюють великі скупчення, що можуть спричиняти непрохідність кишок і механічне пошкодження травної системи. Яйця аскарид виводяться назовні з випорожненнями хворої на аскаридоз людини.

Ознаки захворювання[ред.ред. код]

Аскаридоз зумовлений загальною інтоксикацією організму й ураженням травної та нервової систем (порушення апетиту, нудота, головний біль тощо).

Лікування[ред.ред. код]

Аскаридоз лікується курсом сантоніну, піперазину та інших медичних препаратів, а також введенням до кишечнику кисню.

Запобігання[ред.ред. код]

Запобігання аскаридозу полягає у дотриманні загальних правил гігієни та правил санітарної охорони ґрунту й водойм.

Аскаридози тварин[ред.ред. код]

У тварин паразитують інші представники родини Аскаридові (Ascarididae), такі як аскарида свина (Ascaris suum), аскарида кінська (Parascaris equorum). Обидва види паразитують у тонких кишках худоби. Здорові тварини заражаються, заковтуючи яйця, що виділяються хворими тваринами з екскрементами. Лікування проводиться чотирихлористим вуглецем (для коней), або сантонін з каломелем і фтористим натрієм (для свиней). Запобігання аскаридозу тварин приводиться завдяки старанного очищення тваринницьких приміщень від гною, періодична обробка підлоги і стін кип'ятком, охорона водних джерел і кормів від забруднення.

Література[ред.ред. код]

  1. Berger SA, Marr JS. Human Parasitic Diseases Sourcebook. Jones and Bartlett Publishers: Sudbury, Massachusetts, 2006.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]