Копистенський Захарія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Захарія Копистенський
Zaharia kopystensky.jpg
При народженні Захарія Копистенський
Псевдоніми, криптоніми Азарія
Народження друга половина XVI ст.
  Перемишль, Руське воєводство, Королівство Польське
Смерть 21 березня 1627(1627-03-21)
  Київ
Рід діяльності проза
Напрямок полемічна література
Жанр богословський трактат
Magnum opus: Палінодія, або книга оборони

Захарія Копистенський (псевдонім Азарія; ? — †21 березня 1627)  — шляхтич червоноруський з Перемишля, український письменник, культурний і церковний діяч, архімандрит Києво-Печерського монастиря з 1624 року.

Життєпис[ред.ред. код]

Представник роду дрібної руської шляхти — Копистенських гербу Сас або Леліва,[1] дідичним селом яких було Кописно в Перемиській землі (тепер Польща). Правдоподібно, був сином брата (братанком) Михаїла Копистенського — відомого православного єпископа, який не перейшов на унію з РКЦ.[2] Здобув освіту у Львівській братській школі. Вільно володів грецькою і латинською мовами.

1616 року переїхав до Києва, вступив у Київське братство, де розвинув видавничу і полемічно-літературну діяльність. Того ж року написав передмову до Часослова — першої книги, виданої 20 грудня 1616 року Києво-Печерською друкарнею.

20 листопада 1624 року Захарія Копистенський був поставлений архімандритом Києво-Печерської Лаври.

Копистенський — автор богословських трактатів: «Книга про віру єдину…» (16191621), «Книга про правдиву єдність православних християн» (1623), передмови до «Бесіди Івана Золотоустого» (1623) та «Номоканона» (1624), проповідей («На погреб Є. Плетенецького») тощо.

Брав участь у полеміці разом із представниками інших християнських течій. Його найбільшим полемічним твором вважається «Палінодія, або книга оборони» (1621—1622), що була спрямована проти католицизму та унії і виражала ідею об'єднання Східної Європи під егідою православ'я.

Помер 21 березня (велика середа Страсного тижня) 1627-го року. Був похований в каплиці князів Корецьких у Києво-Печерській лаврі, де була його надгробна плита з епітафією.[3]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Herb Sas i lista nazwisk w elektronicznej wersji Herbarza polskiego Tadeusza Gajla (пол.)
  2. Rechowicz M. Kopystyński (Kopysteński) Mateusz h. Leliwa // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław; Warszawa; Kraków : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1968. — T. XІV/1, zeszyt 60. — S. 26. (пол.)
  3. Калнофойскій Аθанасій. Эпитафіи фундаторам лавры / Отделъ ІІ. Извѣстія очевидцевъ, современниковъ и иностранныхъ писателей // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей. — К. : типографія Е. Я. Федорова, 1874. — С. 40.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]