Капібара велика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Капібара
Капібара велика, Ялтинський зоопарк
Капібара велика, Ялтинський зоопарк
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Гризуни (Rodentia)
Підряд: Їжатцевиді (Hystricomorpha)
Родина: Кавієві (Hydrochaeridae)
Рід: Капібара (Hydrochoerus)
Вид: Капібара велика
Біноміальна назва
Hydrochoerus hydrochaeris
Linnaeus, 1766
Ареал капібари великої (зелений) імалої капібари (червоний)
Ареал капібари великої (зелений) і
малої капібари (червоний)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Hydrochoeris hydrochaeris
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hydrochoerus hydrochaeris
EOL logo.jpg EOL: 326517
ITIS logo.jpg ITIS: 825303
Redlist logo v1223290225.gif МСОП: 10300
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 10149
Fossilworks: 128740

Капібара, велика капібара або водосвинка (Hydrochoerus hydrochaeris) — вид напівводних травоїдних гризунів родини кавієвих (Caviidae), з підродини капібарових (Hydrochaerinae), один з двох видів роду Капібара (Hydrochoerus), найбільший за розмірами тіла серед усіх сучасних гризунів.

Морфологія[ред.ред. код]

Довжина тіла дорослої капібари сягає 1-1,35 м, висота в загривку — 50-60 см. Самці важать 34-63 кг, самки — 36-65,5 кг [1]. Самки, як правило, більші за самців.

Череп капібари

Статура важка. Зовні капібара нагадує гігантську великоголову морську свинку. Голова велика, масивна, з широкою, тупою мордою. Верхня губа товста. Вуха короткі, округлі. Ніздрі широко розставлені. Очі маленькі, розташовані високо на голові і віднесені трохи назад. Хвіст рудиментарний. Кінцівки досить короткі; передні — 4-палі (третій палець найдовший), задні — 3-палі. Пальці сполучені невеликими плавальними перетинками і забезпечені короткими сильними кігтями. Тіло вкрите довгим (30-120 мм) жорстким волоссям; підшерсток відсутній. Забарвлення верхньої сторони тіла від рудувато-бурого або сіруватого, черева, як правило, жовтувато-буре. Молодняк забарвлений світліше. У статевозрілих самців на верхній частині морди розташована ділянка шкіри з численними крупними сальними залозами. У самок 6 пар черевних сосків.

Череп масивний, з широкими і сильними виличними дугами. Зубів 20. Щокові зуби без коріння, ростуть протягом всього життя тварини. Різці широкі, мають подовжню борозенку на зовнішній поверхні[1]. Мала і велика гомілкові кістки частково зростаються між собою. Ключиці немає.

Хромосом у диплоїдному наборі 66.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Капібара зустрічається на берегах різноманітних водоймищ в тропічних і помірних частинах Південної Америки на захід від Анд — від Колумбії до Уругваю і північного сходу Аргентини (до 38°17' пд.ш., провінція Буенос-Айрес). Область розповсюдження включає басейни річки Ориноко, Амазонки і Ла-Плати. Основними чинниками, що обмежують розповсюдження, є температура повітря і води. У горах капібари зустрічаються до висоти 1 300 м над рівнем моря[1].

В Панамі, північній Колумбії та північно-західній Венесуелі мешкає карликовий родич капібари, мала капібара (Hydrochoerus isthmius), що до 1991 року розглядався як підвид капібари. За розмірами мала капібара помітно менше звичайної.

У викопному вигляді представники родини капібарових відомі з верхнього Міоцену. Всі види родини були поширені виключно в Південній і Північній Америці[1].

Спосіб життя і харчування[ред.ред. код]

Капібара у воді

Капібара мешкає переважно на низовинних ділянках на берегах річок і озер, в болотистих місцевостях, в мангрових чагарниках. Часто в антропогенній місцевості, особливо поблизу тваринних господарств. Найбільші популяції спостерігалися в сезонно затоплюваних частинах колумбійських та венесуельських степів льянос і в бразильському Пантаналі (штат Мату-гросу). Вона веде напівводний спосіб життя; від води рідко віддаляється більш ніж на 500—1000 м[1]. Її розповсюдження пов'язане з сезонними коливаннями рівня води — під час сезону дощів капібари розсіваються по території, в сухий сезон скупчуються на берегах крупних річок і інших постійних водоймищ і часто проходять у пошуках води і їжі значні відстані.

Капібара чудово плаває і упірнає; високе розташування на голові очей, вух і ніздрів дозволяє їй при плаванні тримати їх над водою. Зазвичай активна вранці і вечорам, рідше вночі. Годується переважно увечері. У місцях, де її часто турбують, переходить на нічний спосіб життя. Під час денної жари відпочиває в неглибоких укриттях, на мілководді або на затінених ділянках недалеко від води; приймає грязьові ванни. Спеціальних нір і кубел не будує, ліжко влаштовує прямо на землі.

Вже ранні автори описували в раціоні капібари різні прибережні і водні рослини, кору дерев і деякі злаки[2]. Повідомлення Бюффона[3] і Гумбольдта[4] про те, що капібари поїдають рибу, пізніше не підтвердилися. Вони переважно вибирають рослини з високим вмістом білка. Судячи за залишками, що виявляються в посліді, у венесуельських льянос капібари віддають перевагу напівводним рослинам видів Reimarochloa acuta, Hymenachne amplexicaulis і леерсія (Leersia hexandra), у вологих саванах харчуються просом. У сухий сезон активно поїдає однорічну траву Paratheria prostrata і такі засухостійкі рослини, як аксонопус (Axonopus) і Sporobolus indicus. В кінці сезону дощів до 16 % раціону складає осока. Повідомлялося, що в Уругваї капібари поїдають росичку (Digitaria), свинорой (Cynodon) і кислицю (Oxalis)[1]. Через звичку годуватися на полях зернових, цукрового очерету, та баштанних культур, капібара місцями розглядається як шкідник сільського господарства. У сухий сезон може складати харчову конкуренцію худобі.

Капібара — напівводна тварина, що при небезпеці ховається у воді, упірнаючи або ховаючись серед водної рослинності та виставивши на поверхню тільки ніздрі. Відпочивати, проте, вона важає за краще на землі.

У природі капібари живуть 9-10 років, в неволі цей термін досягає 12 років. Капібари легко одомашнюються і приручаються. Місцеве населення у всіх країнах, де мешкає тварина, не тільки вживає її м'ясо в їжу, але й тримають капібар як домашніх тварин.

Соціальна структура і розмноження[ред.ред. код]

Капібари — соціальні тварини, що живуть групами з 10-20 особин. Групи складаються з домінуючого самця, кількох дорослих самок (з своєю внутрішньою ієрархією), дитинчат і підлеглих самців, що знаходяться на периферії групи. 5-10 % капібар, переважно самців, живуть поодинці. Домінантний самець часто виганяє з групи самців-конкурентів. Чим більш посушлива місцевість, тим більші формуються групи; у засуху навколо водоймищ іноді скупчується до кількох сотень особин. Стадо капібар в середньому займає територію площею біля 10 га[1], велику частину часу, проте, вони проводять на ділянці площею менше 1 га. Ділянка мітиться виділеннями носових і анальних залоз; між його постійними мешканцями територіями і прибульцями часто виникають конфлікти.

Спілкуються ці тварини за допомогою свисту, клацаючих і гавкаючих звуків, а також запаху секреції нюхової залози, яка розташована у самців на морді. Під час шлюбного сезону самці мітять рослинність її секрецією щоб привернути самок.

Капібари можуть розмножуватися круглий рік, хоча спаровування зазвичай відбувається на початку дощового сезону (квітень-травень у Венесуелі; жовтень-листопад в Мату-Гросу (Бразилія). Спаровування відбувається у воді. Вагітність триває близько 150 днів, більшість пологів припадають на вересень-листопад (Венесуела)[1]. Пологи відбуваються на землі, а не в укриттях. Самка приносить 2-8 дитинчат, які народжуються з шерстю, розплющеними очима і зубами, що прорізаються. Новонароджені важать близько 1,5 кг. Всі самки в групі доглядають за новонародженими, які незабаром після народження вже можуть слідувати за матір'ю і харчуватися травою. Вигодовування молоком продовжується до 3-4 місяців. У рік за сприятливих умов буває до 2-3 послідів, але переважно самка приносить тільки один послід в рік.

Статевозрілими капібари стають у віці 15-18 місяців, досягнувши маси 30-40 кг.

Стан популяції[ред.ред. код]

Основними природними ворогами капібари є анаконди і каймани у воді та ягуари на суші. На дитинчат капібар полюють хижі птахи, такі як гриф-урубу (Coragyps atratus), і здичавіли собаки[1].

Капібара не належить до видів, що знаходяться під загрозою та охороняються. Сільськогосподарське освоєння земель і створення пасовищних угідь часто йде капібарам на користь, забезпечуючи їх їжею і водою під час посух[5]. Як наслідок, кількість капібар в районі пасовищ може бути вище, ніж на неосвоєних ділянках. Найбільша щільність популяцій оцінюється в 2-3,5 особи/га[1].

В даний час капібар в напівдикому стані розводять на спеціальних фермах для отримання м'яса і шкіряних виробів; також використовуються як джерело жиру для потреб фармацевтики. М'ясо капібар смаком і зовнішнім виглядом нагадує свинину.

Встановлено, що капібари є природнимі резервуарами плямистої лихоманки Скелястих гір у штатах Сан-Паулу, Рио-де-Жанейро і Мінас-Жерайс (Бразилія). Хвороба передається людям через іксодового кліща (Amblyomma cajennense), що паразитує у тому числі і на капібарах, які заходять в населені райони, на пасовища тощо[6].

Посилання[ред.ред. код]

  1. а б в г д е ж и к л Mones, A. and Ojasti, J. 1986. Hydrochoerus hydrochaeris. Mammalian Species No. 264: 1-7. Published by The American Society of Mammalogists. Помилка цитування: Некоректний теґ <ref>; назва «multiple» визначена кілька разів з різним вмістом Помилка цитування: Некоректний теґ <ref>; назва «multiple» визначена кілька разів з різним вмістом
  2. Burmeister, H. 1854. Systematische Uebersicht der Thiere Brasiliens, welche wahrend einer Reise durch die Provinzen von Rio de Janeiro und Minas Geraes gesammelt und beo-bachtet wurden. G. Reimer, Berlin, 1:1-343.
  3. Buffon, G. L. M. 1764. Histoire naturelle, generate et particuliere, avec la description du Cabinet du Roi. Imp. Royale, Paris, 12:1-451.
  4. Humboldt, A. von. 1819. Voyage aux regions equinoxiales du Nouveau Continent fait en 1799, 1800, 1801, 1802, 1803 et 1804, par Al. de Humboldt et A. Bompland. 1. Relation historique, N. Maze, Paris, 2:1-722.
  5. Ojasti, J., and G. Medina-Padilla. 1972. The management of capybara in Venezuela. Trans. N. Amer. Wildl. Nat. Res. Conf., 37:268-277.
  6. Rodrigo N. Angerami, Mariângela R. Resende, Adriana F.C. Feltrin, Gizelda Katz, Elvira M. Nascimento, Raquel S.B. Stucchi, Luiz J. Silva. 2006. Brazilian Spotted Fever: A Case Series from an Endemic Area in Southeastern Brazil. Epidemiological Aspects. Annals of the New York Academy of Sciences 1078 (1), 170—172. Absract

Див. також[ред.ред. код]

Ресурси інтернету[ред.ред. код]


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.