Карпо Півтора-Кожуха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Півтора-Кожуха Карпо
Карпо Півторакожуха.jpg
Народився р.н. невід.
Помер 1642(1642)
Громадянство
(підданство)
Річ Посполита
Військове звання гетьман запорізьких нереєстрових козаків
Попередник Дмитро Гуня
Наступник Максим Гулак
Конфесія православний

Карпо́ Півтора́-Кожу́ха (? — †1642) — український гетьман, очільник козацького повстання проти Речі Посполитої 1639–1642 років.

Життєпис[ред. | ред. код]

Після страти поляками у 1638 році гетьмана Війська Запорізького Якова Остряниці, Півтора-Кожуха був обраний гетьманом і в тому ж році підняв повстання проти Речі Посполитої.

У 1638 році Війська Півтора-Кожуха зустрілися з військами Речі Посполитої під командуванням князя Яреми Вишневецького на річці Мерле. В ході битви козаки зазнали поразки. Із залишками війська Півтора-Кожуха відійшов до степу, та шлях на Січ йому вже був відрізаний.

Протягом 1639–1642 року Півтора-Кожуха вів проти військ Речі Посполитої партизанську війну, заманивши їх у безлюдні степи на кордоні України і Кримських земель. Не маючи провіанту і теплого одягу, поляки несли втрати в сутичках із загонами гетьмана в той час, як козаки захоплювали в полон поляків і обмінювали їх у татар на худобу та провіант. В цей же час, на прохання Кримського хана Півтора-Кожуха допоміг татарам відбити напад калмицької орди і відігнати її за Волгу.

Безперервна боротьба і нічліги просто неба за будь-якої погоди та будь-якої пори року позначилися на здоров'ї гетьмана і в 1642 році Півтора-Кожуха помер від хвороб. З переказів в степу не знайшлося дерева на дошки для труни, тому гетьман був похований козаками в бочці з-під горілки поблизу Кам'яного затону.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник
Дмитро Гуня
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Гетьман України
1639-1642
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Наступник
Максим Гулак