Карпо Півтора-Кожуха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Півтора-Кожуха Карпо
Карпо Півторакожуха.jpg
Народився р.н. невід.
Помер 1642(1642)
Країна Royal Banner of Stanisław II of Poland.svg Річ Посполита
Військове звання гетьман запорізьких нереєстрових козаків
Попередник Дмитро Гуня
Наступник Максим Гулак
Конфесія православний

Карпо́ Півтора́-Кожу́ха (? — †1642) — український гетьман, очільник козацького повстання проти Речі Посполитої 1639–1642 років.

Життєпис[ред. | ред. код]

Після страти поляками у 1638 році гетьмана Війська Запорізького Якова Остряниці, Півтора-Кожуха був обраний гетьманом і в тому ж році підняв повстання проти Речі Посполитої.

У 1638 році Війська Півтора-Кожуха зустрілися з військами Речі Посполитої під командуванням князя Яреми Вишневецького на річці Мерлі. В ході битви козаки зазнали поразки. Із залишками війська Півтора-Кожуха відійшов до степу, та шлях на Січ йому вже був відрізаний.

Протягом 1639–1642 року Півтора-Кожуха вів проти військ Речі Посполитої партизанську війну, заманивши їх у безлюдні степи на кордоні України і Кримських земель. Не маючи провіанту і теплого одягу, поляки несли втрати в сутичках із загонами гетьмана в той час, як козаки захоплювали в полон поляків і обмінювали їх у татар на худобу та провіант. В цей же час, на прохання Кримського хана Півтора-Кожуха допоміг татарам відбити напад калмицької орди і відігнати її за Волгу.

Безупинна боротьба й ночівлі просто неба за будь-якої погоди та будь-якої пори року позначилися на здоров'ї гетьмана і в 1642 році Півтора-Кожуха помер від хвороб. З переказів у степу не знайшлося дерева на дошки для труни, тому козаки поховали гетьмана в бочці з-під горілки поблизу Кам'яного затону.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник
Дмитро Гуня
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Гетьман України
1639-1642
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Наступник
Максим Гулак