Георге Дука

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Георге III Дука
молд./рум. Георге Дука
121 - Gheorghe Duca.jpg
Господар Молдовського князівства
Правління 1665-1683
(з перервами)
Попередник Істрате Добіжа
Наступник Штефан Петричейку
Інші титули Гетьман України
Біографічні дані
Релігія православ'я
Народження 1620-ті рр.
Смерть 31 березня 1685(1685-03-31)
Львів, Річ Посполита
Поховання Львів
Дружина Анастасія Добіжа
Діти Константин Дука
Династія Дуки
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Дука Вода. Володар Молдови. Гетьман України
Gheorghe Duca.jpg

Гео́рге III Дука́ (рум. Gheorghe Duca) (1620-ті — 31 березня 1685, Львів) — гетьман (володар) Правобережної України (1681-1684), господар Молдовського князівства (16651666, 16681672, 16781683).

Біографія[ред. | ред. код]

На гетьманство призначений османським султаном Мегмедом IV після Бахчисарайського миру 1681 року після невдалого гетьманування на Правобережжі Юрія Хмельницького. Цим султан підтверджував свої тверді наміри утвердити вплив Османської імперії в Україні та засвідчував визнання державної автономії більшої частини Правобережної України.

Обов'язком Дуки перед султаном було надання певної кількості військ для османської армії та успішна колонізація регіону. Дука звернувся до традиційних форм місцевого адміністрування, призначивши гетьманом наказним Я. Драгинича та відродивши козацькі полки. Керуючись наказом султана, Дука почав відроджувати міста і селища на Правобережжі, зруйновані під час довголітніх воєн, що велися тут між Річчю Посполитою, Московською державою, Османською імперією, Кримським ханством та Гетьманщиною. Спеціальними універсалами оголосив заснування багаторічних слобід. У період його правління вихідцями з Волині, Покуття, Лівобережної України та Молдови була колонізована значна частина Правобережжя.

Дука планував стати королем Угорщини та гетьманом усієї України, намагався зробити господарями Молдовського й Волоського князівств своїх двох синів. Виступав як посередник у московсько-османських переговорах, що передували укладенню Бахчисарайського миру 1681 року, та у польсько-московських переговорах середини 1670-х років.

Підтримував дипломатичні стосунки з гетьманом Лівобережної України Іваном Самойловичем. Брав участь у Чигиринському поході 1677 року та Віденській битві 1683 року (на боці османів). Був зміщений з посади гетьмана Правобережної України та молдовського господаря наприкінці 1683 року в результаті походу на міста Кишинів і Бендери українсько-молдовських військ гетьмана Степана Куницького та нового господаря Молдови (від імені короля Польщі Яна III Собеського) Штефану Петричейку. Протягом тривалого часу Дука перебував у почесному полоні, проживаючи в резиденції Яна III Собеського в Яворові. Помер і був похований у Львові, однак невдовзі його прах було перенесено до Молдови.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Дука Георге // Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 5. Біографічна частина: А-М / Відп. ред. М.М. Варварцев. — К.: Ін-т історії України НАН України, 2014. — с.146-147
Попередник
Істрате Добіжа
Coat of arms of Moldavia.svg Господар Молдовського князівства
1665-1683
Coat of arms of Moldavia.svg Наступник
Штефан Петричейку
Попередник
Юрій Хмельницький
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Гетьман Ханської України
1681-1684
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Наступник
Теодор Сулименко