Самійло Кішка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Самійло Кішка
Samijlo Kishka.jpg
Народився 1530(1530)
Канів
Помер 1602(1602)
Фелін, тепер Вільянді
Громадянство Польща
Національність русин
Проживання Річ Посполита
Титул шляхтич
Звання Кошовий Отаман ( старший Війська Запорозького )
Рід Кішки
Alex K Samiylo Kishka.svg

Самі́йло Кі́шка (Кушка, Кошка) (1530 (?) — 1602[1] (1620)) — шляхтич брацлавський з роду Кошичів або Кошків. Хоч був малий, але запорожці його любили. Козацький отаман, старший війська Запорозького (1574 — 1575, 1599 — 1602). Керував козацьким військом в Інфляндській кампанії, низкою морських походів: на Ґезлев, Ізмаїл, Очаків, Аккерман.

Біографія[ред.ред. код]

Народився близько 1530 року у шляхетській сім'ї Кошків (Кошичів)[1] в Каневі, здобув добру освіту.

З 1550 року Кішка брав участь у походах Дмитра Вишневецького[2], де набув великого бойового хисту, завзяття та великого авторитету серед козацтва. Тому не випадково, що після загибелі Вишневецького його у 1564 році обирають гетьманом[2].

Ставши гетьманом, Кішка взявся продовжувати справу Вишневецького, у першу чергу відкрити запорожцям шлях до моря. Ударами з моря можна було успішно атакувати не тільки вороже узбережжя, а і потрапити в центр Османської імперії.

Вперше вийшов у Чорне море у 1567 році і протягом двох років штурмував міста Козлов, Ізмаїл, Кілю, Білгород та Очаків, нещадно громив османські галери в морі. Розлючений морськими походами османський султан у 1568 році підтягує до Очакова регулярний флот, погрожуючи королю Речі Посполитої великою війною, якщо той не приборкає «шалених» козаків та їхнього ватажка. Переляканий Сигізмунд II Август видав наказ, де вимагав, щоб козаки «зійшли з Низу» (тобто із Запоріжжя), оселилися біля прикордонних замків, записалися до реєстру на королівську службу і воювали лише там, де їм накажуть воєводи чи старости. За це уряд Речі Посполитої обіцяв запорожцям високу платню. Понад усе король Речі Посполитої призначив над козаками коронного гетьмана — шляхтича Яна Бадовського. Частина козаків погодилася на пропозицію короля. Їх стали називати реєстровими.

У 1573 році в одному з морських походів ескадра Самійла Кішки зазнала поразки від османського флоту, а сам гетьман потрапив у полон і був прикутий ланцюгом до весла на галері, де перебував близько 25 років. У 1599 організував на османській галері повстання українських невільників, які, перебивши команду, повернулися в Україну. Повстання невільників на чолі з Самійлом Кішкою оспівано в українській народній думі «Самійло Кішка».

Будучи обраний гетьманом, добився від короля Речі Посполитої Сигізмунда ІІІ Вази скасування баніції (закону про визнання козаків поза законом), що привело до визнання козацтва як суспільного стану. В 1600 році очолював запорожців у спільному українсько-польському поході до Криму.

В 16011602 роках Кішка на чолі 4-тисячного козацького загону брав участь у польсько-шведській війні у Лівонії. Похід став для козаків тяжким, вони збунтувались, також погрожували С. Кішці побиттям камінням. А. Стороженко припускає, що так могло статись[1].

Про дальшу діяльність Кішки і обставини смерті достовірних даних немає. Одні дослідники вважають, що Кішка загинув 28 лютого 1602 року під час Інфляндської війни у бою під Фелліном (тепер Вільянді) біля міста Полтсамаау у Лівонії і був перевезений та похований у Каневі. Новим гетьманом замість Самійла Кішки козаки обрали Гаврила Крутневича.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

В Черкасах існує вулиця Самійла Кішки.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в Голобуцький П. Кішка Самійло… — С. 341.
  2. а б Кащенко А. Оповідання про славне Військо Запорозьке низове

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Енциклопедія Черкащина". Упорядник Віктор Жадько. — К., 2010. — С. 410—411.
  • Журнал "Брудні дівчата " «Сивий отаман»

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Іван Свирговський
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Гетьман України
1574-1575
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Наступник
Богдан Ружинський
Попередник
Семен Скалозуб
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Гетьман України
1600-1602
вдруге
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Наступник
Гаврило Крутневич


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Шаблон:Правителі Козацтва