Католицька церква в Угорщині

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Базиліка святого Адальберта в Естергомі. Надпис на фронтоні — «Голова, Мати і Вчитель Церкви Угорщини»

Католицька церква в Угорщині станом на 2006 рік налічувала понад 6 мільйонів вірних [1], що становить близько 60% населення країни. Більшість католиків Угорщини - латинського обряду, вони об'єднані 12 дієцезіями, з них 4 мають статус архідієцезії. Католики візантійського обряду налічують близько 290 тисяч вірних. Вони опікуються угорську греко-католицьку церкву, яка структурно складається з Хайдудорозької єпархії та Екзархату Мішкольца. Існують також невеликі спільноти вірмено-католиків. Примас Угорщини очолює архідієцезію Естергом-Будапешт.

Історія[ред. | ред. код]

Д. Бенцур. Хрещення Святого Іштвана

В період свого переселення в Європу угорці залишалися язичниками. До початку XI століття місіонерські спроби навернути угорців у християнство були безуспішними. Першим християнським королем країни став Іштван I, згодом канонізований, як і його син Імре. У першій половині XI століття велика частина угорців прийняла християнство латинського обряду, значну роль у зверненні угорців зіграв Герард Угорський. Язичницька реакція після смерті Іштвана I була незабаром пригнічена. Велику роль у зміцненні позицій католицтва в країні зіграв король Ласло I, також згодом канонізований.

До Реформації переважна більшість угорців було католиками. Реформація домоглася в Угорщині великого успіху, спочатку лютеранство, а потім кальвінізм широко поширилися серед угорців. Турецьке нашестя, що до початку XVII століття охопило майже всю країну, змусило угорців евакуювати резиденція глави католицької церкви в Трнаві, а потім у Братиславу. Значна частина католицьких церков на території османської Угорщини була зруйнована, частину населення обернено в іслам. У північній частині Угорщини (нині - територія Словаччини), яка опинилася під контролем Габсбургів, розгорнулася контрреформація, яка проходила за провідної ролі ордена єзуїтів і виявилася ефективною. Єзуїти заснували безліч навчальних закладів, включаючи найстаріший в Угорщині університет, активно просували католицьке благочестя в народі. Після звільнення від турків Угорщина знову стала переважно католицькою країною, за винятком східних регіонів, особливо Дебрецена, де залишилися численні протестантські громади.

Структура[ред. | ред. код]


Примітки[ред. | ред. код]

Посилання і джерела[ред. | ред. код]