Католицька церква в Польщі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Като́лицька це́рква в По́льщі
Деномінація: Католицька церква
Країна: Польща Польща
Католики: 35 010 000 осіб (2004; &&&&&&&&&&&&&094.34000094,34%)
Діоцезії: 44
Парафії: 10421
Священики: 28 457
Католицька церква в Польщі на Вікісховищі

Като́лицька це́рква в По́льщі — найбільша християнська конфесія Польщі. Складова всесвітньої Католицької церкви, яку очолює на Землі римський папа. Керується конференцією єпископів. Станом на 2004 рік у країні нараховувалося близько 35 010 000 католиків (&&&&&&&&&&&&&094.34000094,34% від усього населення)[1]. Існувало 44 діоцезій, які об'єднували 10 421 церковних парафій. Кількість священиків — 28 457 (з них представники секулярного духовенства — 22 556, члени чернечих організацій — 5901), постійних дияконів — 3, монахів — 9356, монахинь — 23 967. Католицька церква представлена у Польщі чотирма гілками — це Римо-католицька церква, Українська греко-католицька церква, Неоунійна церква та Вірменська католицька церква. Існують також католицькі церкви, які не визнають влади Папи Римського і, відповідно, не визнаються Святим Престолом — це Польськокатолицька, Старокатолицькі церкви та Польська національна церква.

Історія[ред. | ред. код]

Єпископства та монастирі у Польщі XII — XIII століть

Вважається за найімовірніше, що християнська віра у східному обряді була принесена на терени південної Польщі з діяльністю Кирила і Мефодія. 14 квітня 966 року християнство у латинському обряді прийняв князь Мешко І з династії П'ястів — ця дата вважається початком Католицької церкви в Польщі.

968 року було створено першу польську дієцезію із «садибою» в Познані. На І Священому синоді у Гнезно, що відбувся 1000 року, скликаний імператором Оттоном ІІІ було вирішено заснувати метрополію для всієї Польщі з центром у Гнезно, що включала також Вроцлавську, Краківську і Колобжезьку дієцезії. 1037 року католицька церква пережила антихристиянське повстання, відоме в історії як «поганська реакція». Це повстання було придушено князем Казимиром I Відновителем з допомогою лицарів німецького імператора.

У 1376 році була створена друга польська митрополія — з центром у Галичі, а з 1414 — у Львові, якій були підпорядковані дієцезії на теренах України та Білорусі. З початку XVI до середини XVII століття Польща пережила Реформацію. Проте, в Польщі Реформація торкнулася в основному лише магнатів і середнього класу, однак не мала значного впливу на селянське населення. Реформаційні течії були представлені лютеранством, кальвінізмом, рухом «Польських братів» (Bracia polscy), що сповідували аріанські ідеї, соцініянтвом. Реформація мала значний вплив на розвиток літератури та освіти польською мовою.

За часів іноземної окупації, католицька церква залишалася для багатьох поляків культурної опорою в боротьбі за незалежність і національне виживання. Цю роль католицька церква виконувала і в часи комуністичного режиму у повоєнні роки. 1978 року Папою Римським був обраний польський кардинал Кароль Войтила, відомий як Іван Павло ІІ, його діяльність і часті візити на батьківщину зміцнили позиції католицької церкви у Польщі.

Сучасність[ред. | ред. код]

Адміністративний поділ римо-католицької церкви в Польщі від 2004 року

Римо-католицька церква[ред. | ред. код]

Найбільшою в Польщі є Римо-католицька церква. Її адміністративний поділ налічує 14 митрополій, 14 архідієцезій і 27 дієцезій.


Українська греко-католицька церква[ред. | ред. код]

Адміністративний поділ Української греко-католицької церкви у Польщі від 1996 року

Українська греко-католицька церква в Польщі представлена Перемисько-Варшавською митрополією, що складається з Перемисько-варшавської архієпархії та Вроцлавсько-гданської єпархії.

Інші католицькі церкви[ред. | ред. код]

У Польщі також діє Католицька церква Візантійсько-слов'янського обряду, що має одну парафію в Костомлотах, та Вірменська католицька церква, що налічує три парафії.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Католицька церква в Польщі