Клод Леві-Строс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Клод Леві-Строс
фр. Claude Lévi-Strauss
Клод Леві-Строс
Клод Леві-Строс
Дата народження 28 листопада 1908(1908-11-28)
Місце народження Брюссель, Бельгія
Дата смерті 30 жовтня 2009(2009-10-30) (100 років)
Національність єврей
Громадянство Франція Франція
Рід діяльності антрополог, етнограф, соціолог і культуролог
Напрямок засновник і творець школи структуралізму в етнології, дослідник і компаративіст систем спорідненості, міфології і фольклору
Magnum opus: «Структурна антропологія» тт.1,2 (1958, 1973)
«Міфологіки», тт.1-4 (19641971)
Нагороди
Великий Хрест ордена Почесного легіону
Командор ордена «За заслуги» (Франція)
Орден Академічних пальм
Орден Мистецтв та літератури
Автограф: Автограф

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Клод Леві́-Строс (інколи трапляється написання прізвища Леві-Стросс; фр. Claude Lévi-Strauss; *28 листопада 1908, Брюссель, Бельгія — †30 жовтня 2009, Париж) — французький антрополог, етнограф, соціолог і культуролог, засновник і творець школи структуралізму в етнології, дослідник і компаративіст систем спорідненості, міфології і фольклору.

Біографія[ред.ред. код]

Клод Леві-Строс народився 28 листопада 1908 року в Брюсселі в родині бельгійського художника.

Вивчав право і філософію в Сорбонні. Також відвідував семінари французького етнографа і соціолога Марселя Мосса (Marcel Mauss).

Після закінчення університету і служби в армії викладав у ліцеї.

В 1935 році разом з дружиною Клод Леві-Строс вирушає до Бразилії, де незабаром стає професором університету в Сан-Паулу.

Після завершення 1-го навчального року в університеті Сан-Паулу подружжя Леві-Строс здійснює дослідницьку експедицію вглиб Бразилії до поселень індіанців кадіувеу та бороро. Етнографічну колекцію, зібрану під час поїздки, було показано на виставці в Парижі. Ця експозиція викликала значне зацікавлення, що посприяло Леві-Стросу в отриманні фінансової підтримки для продовження польових досліджень.

Леві-Строс повертається до Бразилії, де організовує нову мандрівку до індіанців намбіквара та тупі-кавахіб, що тривала більше року.

Досвід і свої роздуми щодо поїздок до бразильських індіанців К.Леві-Строс викладе у науково-популярній книзі «Печальні тропіки» (перше видання вийшло друком у 1955 році, принісши автору популярність; у 1984 році перекладена і видана в СРСР російською).

На початку Другої світової війни у зв'язку з окупацією нацистами Франції К.Леві-Стросу, єврею за походженням, було небезпечно лишатися в Парижі і у Франції в цілому. Деякий час він викладає у ліцеї в Перпіньяні (південь Франції), згодом професор філософії у Політехнічній школі Монпельє, звідки звільнений з запровадженням расистських обмежень.

Завдяки спеціальній Програмі з порятунку європейських учених, організованої Рокфелером, Леві-Стросу було запропоноване місце викладача в США (1940). В Нью-Йорку він читав лекції з соціології та етнології у вечірньому університеті для дорослих. У Америці вчений спілкується з багатьма видними фахівцями у сфері лінгвістики, антропології, етнології тощо, в першу чергу, з «батьком» американської антропологічної школи Ф.Боасом.

На поч. 1945 року К.Леві-Строс повернувся до Франції, але незабаром знову вирушив до США, на цей раз уже як радник з питань культури французького консульства в Нью-Йорку. На цій посаді вчений перебував до 1947 року. Наступного, 1948 року, Леві-Строс повернувся до Парижа, отримав докторський ступінь в Сорбонні за праці «Родинне і соціальне життя індіанців намбіквара» та «Елементарні структури спорідненості».

Наприкінці 1940-х — на поч. 1950-х рр. Леві-Строс веде активну наукову і викладацьку діяльність у Франції. Він керує одним із напрямків у Національному центрі наукових досліджень (фр. Centre national de la recherche scientifique, CNRS), одночасно читаючи лекції й обіймаючи посаду заступника директора з питань етнології в паризькому Музеї людини. Також Леві-Строс очолює п'яту секцію Прикладної школи вищих студій (фр. École pratique des hautes études), раніше керованої Марселем Моссом. За його керівництва секцію з релігійних студій перейменовано на Секцію порівняльного релігієзнавства неписьменних народів.

В 1952 році на замовлення ЮНЕСКО Леві-Строс написав роботу «Раса та історія», присвячену полікультурності світу й міжкультурним взаєминам.

На поч. 1960 року Леві-Строс очолив кафедру соціальної антропології в Колеж де Франс (фр. Collège de France). На базі цього закладу вчений створив Лабораторію соціальної антропології з метою провадження, в т.ч. і молодими фахівцями, дослідницької роботи. В Лабораторії велась підготовка дисертацій, організовувались різноманітні заходи, зокрема й експедиції в наукових цілях у найвіддаленіші куточки планети. Незабаром в установі співпрацював інтернаціональний за складом колектив фахівців.

В 1961 році Леві-Строс разом з лінгвістом Емілем Бенвеністом і географом П'єром Гуру заснував французький академічний антропологічний часопис «Людина» (фр. l'Homme), що за концепцією відповідав англомовним Man і American Antropologist.

Клод Леві-Строс, 2005

У 1971 році Леві-Строс закіничив останній (4-й) том найвідомішої своєї праці «Міфологіки» (фр. Mythologiques).

У 1973 році Леві-Строса відзначили найвищою відзнакою інтелектуала Французької Академії наук.

Вчений був почесним членом багатьох наукових товариств по всьому світу, мав почесні наукові звання Оксфордського, Гарвардського і Колумбійського університетів. Леві-Стросса було відзначено низкою національних і міжнародних нагород і премій.

Навіть на пенсії, будучи вже у похилому віці (19902000-ні рр.) К. Леві-Строс час від часу продовжував публікувати свої рефлексії про мистецтво, музику, поезію, брав участь у різноманітних заходах, конференціях і семінарах тощо.

Клод Леві-Строс помер 30 жовтня 2009 року у Парижі[1].

Концепція структурної антропології[ред.ред. код]

Вивчаючи співвідношення біологічного (природного) і соціального у людській поведінці, Клод Леві-Строс дійшов висновку, що первинним і основним у ній є наявність формальних структур взаємин між людьми — таким чином на поведінку людини найбільший вплив мають символічні форми, традиції і ритуали, прийняті у конкретно цій культурі, так само прийняття певного формального способу спілкування — конкретної мови, що, власне, може визначити суспільні інститути й взаємини у певному соціумі, спроможне, як моделювати і стимулювати їхній розвиток, так і здатне стримувати його, консервуючи певний соціальний рівень суспільства. Водночас учений в жодному разі не відкидає впливу зовнішніх чинників на розвиток соціальних груп.

Важливим постулатом структурної антропології Леві-Строса стало тлумачення міфу й сакрального знання як фундаментального змісту колективної свідомості, підвалини стійких соціальних структур.

Вчений навіть зробив суперечливі пошуки позасоціальної основи суспільного життя, зводячи її до обрахунків і формалізації стереотипів людської поведінки. Безперечною заслугою Клода Леві-Строса є міждисциплінарність досліджень первісного суспільства і мислення доісторичної людини, обробка величезного фактологічного матеріалу й вироблення на його основі теорії первісного мислення як метафоричного сприйняття дійсності на чуттєвому рівні.

Твори[ред.ред. код]

Українське видання «Структурної антропології» Леві-Строса, К., 1997
 • La Vie familiale et sociale des indiens Nambikwara («Родинне і соціальне життя індіанців намбіквара», 1948).
 • Les Structures élémentaires de la parenté («Елементрані структури споріденості», 1949)
 • Race et histoire («Раса та історія», 1952)
 • Tristes tropiques («Печальні тропіки», 1955)
 • Anthropologie structurale («Структурна антропологія», 1958)
 • Le Totemisme aujourdhui («Сьогодення тотемізму», 1962)
 • La Pensée sauvage («Первісне мислення», 1962)
 • Mythologiques I—IV («Міфологіки», 1964, 1966, 1968, 1971)
 • Anthropologie structurale deux («Структурна антропологія-2», 1973)
 • La Voie des masques («Шлях масок», 1972)
 • Paroles donnés (1984)
 • Le Regard éloigne («Погляд звідалля», 1983)
 • La Potière jalouse (1985)
 • De Près et de loin (1988)
 • Histoire de lynx (1991)
 • Regarder, écouter, lire (1993)
 • Saudades du Brasil, (1994)
Переклади українською К. Леві-Строса
 • Леві-Строс К. Структурна антропологія. Пер. з французької Зоя Борисюк. – К.: Вид-во Соломії Павличко "Основи", 1997. – 387 с.
 • Леві-Строс К. Первісне мислення. – К.: Український центр духовної культури, 2000. – 324 с.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • Йосипенко С. "Первісне мислення" в творчості Клода Леві-Строса // Первісне мислення, К.: Український Центр духовної культури, 2000, стор. 3-11 (укр.)
 • Философский словарь, М.:Политиздат, 1991 (6-е вид.), стор. 216-17 (рос.)
 • Обличчя людства. Клод Леві-Строс //Світ науки. Травень 1998 р. С. 20-21.