Крем'яшник звичайний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крем'яшник звичайний

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Баранцеві (Scolopacidae)
Рід: Крем'яшник (Arenaria)
Вид: Крем'яшник звичайний
Arenaria interpres
Linnaeus, 1758
Ареал виду      Гніздування     Шляхи міграції     Осіле проживання     Зимування
Ареал виду      Гніздування     Шляхи міграції     Осіле проживання     Зимування
Посилання
Вікісховище: Arenaria interpres
Віківиди: Arenaria interpres
EOL: 1049367
ITIS: 176571
МСОП: 106003034
NCBI: 54971
Fossilworks: 186395

Крем'яшни́к звичайний[1] (Arenaria interpres) — прибережний птах ряду Сивкоподібних (Charadriiformes). Гніздиться в зоні тундр Євразії і Північної Америки. В Україні пролітний птах на всій території.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Позашлюбний наряд

Кулик середнього розміру, приблизно з шпака, з короткими ногами і дзьобом. Маса тіла 110–160 г, розмах крил 44—49 см. У дорослого птаха у шлюбному вбранні голова біла, з темними рисками на тім'ї і рисунком із чорних смуг на боках; горло білувате; шия спереду і по боках, а також воло чорні; частина пер спини і верхніх покривних пер крил чорно-бура, інша — руда; низ спини, поперек, смуги біля основи крил, а також груди, черево, боки тулуба і спід крил білі; зверху вздовж основи темно-бурих махових пер проходить біла смуга; пера біля основи хвоста чорні; білі стернові пера з широкою перед верхівковою чорною смугою; дзьоб сірувато-чорний; ноги жовтогарячі. У самця позашлюбному оперенні чорний і рудий кольори верху замінені бурим, на перах світла облямівка, шия спереду і по боках, а також воло темно-бурі. У дорослої самки в шлюбному оперенні голова бура, з білуватими рисками, білою вуздечкою і рисунком із чорних смуг; рудого кольору в темно-бурому забарвленні верху мало; у позашлюбному оперенні схожа на позашлюбного дорослого самця. Молодий птах подібний до дорослого у позашлюбному оперенні, але пера верху з вохристою облямівкою[2].

Поширення[ред. | ред. код]

Зграя птахів на різних стадіях линяння

Ареал циркумполярний — населяє зону тундр і арктичне узбережжя Євразії і Північної Америки. Острови: Гренландія, Ісландія, Шпіцберген, Харлов, Великий Лицький, Колгуєв, Довгий, Вайгач, південний острів Нової Землі, Новосибірські, Врангеля, Де-Лонга, Айон, Святого Лаврентія, Святого Михайла, Елсмір, Бенкс, Баффінова Земля, Вікторія, Принца Уельського, Кінг-Вільям, Сомерсет, Саутгемптон, Аксель-Гейберг. На південь у Гренландії приблизно до 70-ї паралелі, в Скандинавії і Фінляндії до південного узбережжя, до узбережжя Естонії, острова Сааремаа. У більш східних регіонах в Євразії область гніздування збігається зі смугою приморських тундр, лише місцями просуваючись трохи південніше[3].

Зимує на морських узбережжях всього світу, починаючи від помірної зони. В Америці вид зимує від Вашингтону і Масачусетсу на південь до південної межі Південної Америки. В Західній Європі взимку зустрічається в регіонах, розташованих на південь від Ісландії, Норвегії і Данії. Тільки невелика кількість птахів зимує у Середземномор'ї. В Африці взимку звичайний скрізь на узбережжях, до Південної Африки, а також на багатьох островах. В Азії широко поширений на півдні, а на північ до Китаю і Японії. Зустрічається також на Тасманії, Новій Зеландії і багатьох островах Тихого океану. Невелика частина птахів, які не беруть участі у розмноженні, залишаються цілий рік у районах зимівель.

Підвиди[ред. | ред. код]

Виділяють 2 підвиди, які відрізняються варіацією забарвлення верхньої частини тіла і верхніх криючих пер крила[3].

  • A. i. interpres
  • A. i. oahuensis

Чисельність[ред. | ред. код]

Чисельність у світі оцінюється приблизно в 460–800 тис. особин (Wetlands International, 2006)[4]. Чисельність в Європі стабільна, оцінена в 34—81 тис. гніздових пар; зимує понад 80 тис. особин[5].

Місця існування[ред. | ред. код]

У гніздовий період і на місцях зимівлі дотримується місць з кам'янистим або твердим піщаним ґрунтом, уникає вологих стацій з густим трав'яним покривом, мулистих обмілин.

Розмноження[ред. | ред. код]

Дорослий птах на гнізді
Яйце

Моногамний птах, пари можуть зберігатися протягом більше ніж одного сезону. Гніздо являє собою невелике заглиблення, часто з висилкою з живого листя. Воно 11 см у діаметрі і 3 см глибиною. Гніздо може бути розміщене серед рослинності, або на голому кам'янистому чи скелястому ґрунті. Декілька пар можуть влаштовувати гнізда разом.

Кладка нараховує від 2 до 5, частіше 4 яйця. Розміри яєць — 41×29 мм, вага — 19,9 г. Інкубація триває 22—24 дні. Насиджує переважно самка, але самець також може брати участь у насиджуванні.

Пташенята виводкові, можуть залишати гніздо невдовзі після вилуплення. Стають на крило у віці 19–21 день.

Живлення[ред. | ред. код]

Влітку зазвичай живиться комахами, хоча в інші сезони до складу раціону також входять інші безхребетні, такі як ракоподібні, молюски і черви. Крем'яшник застосовує різні способи пошуку та здобуття їжі.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-Х.
  3. а б Степанян Л. С. Конспект орнитологической фауны СССР. — М. : Наука, 1990. — 727 с. — ISBN 5-02-005300-7.
  4. BirdLife International 2012. Arenaria interpres. In: IUCN 2012. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.2. <www.iucnredlist.org>. Downloaded on 24 January 2013 (англ.) .
  5. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).

Література[ред. | ред. код]

  • Фауна України. Т. 4. Птахи: Загальна характеристика птахів. Курині. Голуби. Рябки. Пастушки. Журавлі. Дрофи. Кулики. Мартини / Кістяківський О.Б. — К. : АН УРСР, 1957. — 432 с.

Посилання[ред. | ред. код]