Лорд-Хау

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

31°45′21″ пд. ш. 159°15′02″ сх. д. / 31.75583° пд. ш. 159.25056° сх. д. / -31.75583; 159.25056

Неофіційний прапор острова Лорд-Хау
Місцезнаходження острова Лорд-Хау
Острів Лорд-Хау, на задньому плані видно гірські масиви Лідгберд і Гувер, перед ними коралловий острівець
символ острова — пальма Howea forsteriana
Howea forsteriana

Лорд-Хау (англ. Lord Howe Island) — невеликий вулканічний острів, що має форму бумеранга, витягнутого з півночі на південь на 10 км і має ширину близько 2 км. Належить Австралії (входить до складу штату Новий Південний Уельс). Має внутрішнє самоврядування. Розташований в Тасмановому морі за 770 км на північний схід від міста Сіднея (Австралія) і приблизно за 1200 км на південний захід від острова Нова Каледонія (заморське володіння Франції). Острів розташований приблизно посередині між континентальним узбережжям Австралії та належним їй островом Норфолк. Площа острова Лорд-Хау — 14,6 км². Постійне населення — 300—350 чоловік, одночасно на острові дозволяється перебувати ще 400 туристам.

Вік острову Лорд-Хау — близько 20 млн років, що робить його одним з найдавніших вулканічних островів у Тихому океані. Північна і південна частини острова мають вулканічне походження, а центральна частина складається з злежалого коралового піску. Таким чином, Лорд-Хау виник в результаті злиття двох вулканічних островів. Територія північної частини в основному зайнята горбами і низькогір'ям (до 300 м над рівнем океану). У південній частині Лорд-Хау знаходяться два базальтових гірських масиви — Лідгберд (650 м або 777 м) і Гувер (757 м або 875 м). Коралова перемичка покрита дюнами заввишки до 45 м. Істотна частина затоки, що омиває острів із заходу, зайнята кораловим рифом. Між ним і узбережжям Лорд-Хау знаходиться невеликий острівець Реббіт коралового походження. Прибережні води Лорд-Хау — найпівденніша точка на Землі, де є колонії коралових поліпів.

Лорд-Хау знаходиться на кордоні тропічного і субтропічного кліматичних поясів. Температурні умови та освітлення на острові є критичними для розвитку деревної рослинності в Південній півкулі. Спостерігається різко виражена диференціація рослинності між опуклими і увігнутими схилами. Істотна частина острова покрита тропічними лісами, які бувають як одноярусними, так і двоярусними. Описано 209 видів вищих рослин, з яких 70 є ендеміками Лорд-Хау.

Острів Лорд-Хау було відкрито 17 лютого 1788 британським кораблем під командуванням лейтенанта Лідгберда, що пливли з ув'язненими на борту з Австралії на острів Норфолк. Перші поселенці прибули на острів з Нової Зеландії в 1834 р. На початку XX століття з'явилися перші туристи. У наш час економіка заснована на туризмі. Також здійснюється експорт насіння ендемічної пальми Howea forsteriana, яка широко використовується як декоративна рослина

У 16-25 км на південний схід від Лорд-Хау знаходиться крихітний острівець Болс-Пірамід. Його довжина — 200 м, а найвища точка — 562 м (або 650 м). Острів Болс-Пірамід був відкритий разом з Лорд-Хау в 1788 р. і адміністративно відноситься до нього.

Література про Лорд-Хау[ред.ред. код]

  • Игнатьев Г. М. Тропические острова Тихого океана. Москва, изд-во «Мысль», 1978.
  • Hunt, E., Carillet, J.-B., Galbraith, K., Jones, R., Keller, N., Lyon, J., McKinnon, R., O′Byrne, D., Pinheiro, L., Wheeler, T. South Pacific: Polynesia, Melanesia & Micronesia. Lonely Planet Publications Pty Ltd. Melbourne. Oakland. London. Paris. 1st edition. 2000 (p.124-125).
Панорама острова Лорд-Хау