Магнус I Сильний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Області правління Магнуса I Сильного

Магнус I Сильний (*1106 — †1134) — король Швеції з 1126 до 1130 року. Походив з династій Естрідсенів та Стенкілів.

Життєпис[ред.ред. код]

Королювання[ред.ред. код]

Магнус був сином Нільса I Естрідсена, короля Данії, та Маргарет, доньки Інге I Старого (з династії Стенкілів).

За часів короля Інге II Стенкеля у 1125 році Магнус став ярлом Гетеланду. Тут він зміг здобути підтримку з боку гетської знаті, яка складала основну силу провінції. На той час Швеція була федерацією напівнезалежних володінь — Гетеланду, Свеланду, Норланду, де ярли представляли короля й фактично були господарями земель. Найпотужнішими були Гетеланд та Свеланд. Скориставшись тим, що у 1125 році короля Інге II було отруєно Магнус вирішив розпочати боротьбу за шведський трон. Проте в цей час на короля обрано знаттю свеїв ще одного представника Стенкілів — Рангвальда.

Магнус не склав зброї. Його прихильники вже у 1126 році організували замах на короля Рангвальда й вбили його. Магнус I зміг стати новим королем Швеції. Для зміцнення свого становище він одружується з донькою Болеслава III П'яста — короля Польщі. У 1130 році навіть допомагає останньому завоювати острів Рюген. Проте незабаром розпочалася війна з лангманом Остегетланду Сверкером Кольсоном. У 1130 році Магнус зазнав поразки й вимушений був втікати до Данії. Переможець став новим королем Швеції Сверкером I.

Останні роки[ред.ред. код]

У Данії він почав намагатися зайняти трон Данії, як родич данських королів. У 1131 році він організував вбивство Канут Лаварда, можливого претендента на корону Данії. Це спричинило війну між зведеним братом Канута Еріком та королем Нільсом I й Магнусом Сильним. Вирішальна битва відбулася 4 червня 1134 року при Фотевіці у Сконе, де Нільс та Магнус зазнали поразки, а останній загинув.

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Ріхеза (116—1156), донька Болеслава III П'яста, короля Польщі.

Діти:

  • Канут (1129—1157), король Данії з 1146 до 1157 року
  • Нільс (д/н-1158)

Джерела[ред.ред. код]