Юхан I Сверкерсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юхан Сверкерсон
швед. Johan Sverkersson
John I of Sweden coin 1725.jpg
Монета короля Югана I Сверкерсон
Народився 1201[1][2][…]
Помер 10 березня 1222(1222-03-10)[1][2]
Вісінгсьо, Єнчепінґ, Йончопінґ, Швеція
Поховання Альвастрівський монастир
Країна Flag of Sweden.svg Швеція
Діяльність політик
Знання мов шведська
Посада Король Швеції[d]
Рід Династія Сверкерів
Батько Сверкер II
Мати Інгегерд Біргерсдоттер Б'єльбська
Брати, сестри Гелена Шведська (ХІІІ століття) і Margarete Sverkersdotterd

Юхан Сверкерсон (швед. Johan Sverkersson, Johan I; 1201 — 1222) — король Швеції з 1216 до 1222 року. Походив з династії Сверкерів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Був сином Сверкера II, короля Швеції, та Інгегред Б'єлбу (родички Фолькунгів). Дитиною він був присутній при боротьбі династій Сверкерів та Еріків за владу над країною. У 1208 році Сверкер II зазнав поразки при Лені, у 1210 році значне військо Сверкера II зазнало нищівної поразки при Гестілрені, під час якої загинув сам Сверкер II. Новим королем став Ерік X, а Юхан разом з матір'ю вимушений був утікати до Данії.

Тут він перебував до самої смерті короля Еріка X у 1216 році. Шведська знать, зокрема представник могутнього роду Б'єлбу, запросили на трон Юхана Сверкерсона.

Панування[ред. | ред. код]

7 серпня 1219 року в місті Лінчепінг відбулася церемонія коронації Юхана І архієпископом Упсальським Оловом Басатомером. Але двір Юхана I розміщувався у Сігтуні. Для зміцнення своїх позицій у державі Юхан одружився з представницею роду Б'єлбу. Відтоді члени цього аристократичного роду стали фактичними керівниками держави. З огляду на молодий вік короля Юхана саме вони визначали політику як всередині, так й зовні Швеції.

З цього короля починаються шведські загарбницькі походи. Першим таким був морський похід на острів Сааремаа в Естонії. Кінцевою метою було завоювання якомога більше земель на півночі Балтики. Проте 8 серпня 1220 року шведська армія на чолі із Карлом Дьове та єпископом Карлом Магнусоном, що походили з родини Б'єлбу, зазнала жорстокої поразки. Це надовго припинило загарбницькі походи шведів.

10 березня 1222 року король Юхан I помер у королівському замку Нес на острові Вісингсе (озера Веттерн).

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ragnar Svanström et Carl Frédéric Palmstierna, Histoire de Suède, Stock, Paris, 1944