Київське воєводство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Київське воєводство
COA of Kiev Voivodship XVII.svg
Герб
Адм. центр Київ і Житомир
Країна Royal Banner of Stanisław II of Poland.svg Річ Посполита і Royal banner of the Grand Duchy of Lithuania.svg Велике князівство Литовське
Регіон Велике князівство Литовське
Малопольська провінція
Населення
 - повне
Площа
 - повна 200 000 км²
Дата заснування 1471
Дата ліквідації 23 січня 1793
KijowskieIRP.png

Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Київське воєводство

Київське воєводство (лат. Palatinatus Kioviensis, пол. Województwo kijowskie) — адміністративно-територіальна одиниця, утворена в 1471 році у складі Великого князівства Литовського, з 1569 року — у складі Малопольської провінції Королівства Польського . Ліквідовано в 1793 в результаті другого розділу Речі Посполитої .

До 1667 року столицею воєводства був Київ . За умовами Андрусівського перемир'я Річ Посполита втратила більшу частину воєводства та його столицю, але його назва не була змінена. Центром воєводства став Житомир .

Шляхетський сеймик розташовувався в Судовій Вишні . До складу цього великого воєводства входило три повіти: Київський, Овруцький та Житомирський (до 1500 року київському воєводі підпорядковувався і Путивльський повіт). Воєводство мало трьох сенаторів .

Історія[ред. | ред. код]

З середини XIV століття землі Київського князівства входили у сферу впливу Великого князівства Литовського . Після 1362 року у Києві сидів син Ольгерда, Володимир, який відрізнявся своєю відданістю православ'ю та [[Давньоруська народність|русько-українській народності]. Київський князь Скиргайло Ольгердович був проникнутим руськими симпатіями; при ньому Київ стає центром русько-української частини в литовській державі. Після його смерті великий князь Казимир IV віддав Київську землю як повинність старшому синові Симеону. Казимиру не подобалося посилення Київського князівства і в 1471 воно було перетворено на Київське воєводство. При утворенні у 1569 році Речі Посполитої Київ разом із Волинню, Поділлям та Наддніпрянщиною увійшов до складу Польського королівства.

Після створення Речі Посполитої за Люблінською унією 1569 року Київське воєводство було виключено зі складу Великого князівства Литовського та передано під керування Короні Польській. У Польській геральдиці та канцелярії знову використовують Архангела Михайла як герб воєводства.

Географія[ред. | ред. код]

Київське воєводство розташоване на Придніпровських височинах і низовинах ; на півночі — Поліська низовина.

Територія Київського воєводства повністю відносилась до басейну Дніпра. Основні річки на території воєводства — Дніпро, нижня течія Прип'яті та Десни. Ліві притоки Дніпра на території воєводства — Десна, Сула, Ворскла, Псел. Праві притоки — Прип'ять (з Ужем), Тетерів, Рось. У межах воєводства протікала більша частина Інгульця, але гирло його було вже за межами Речі Посполитої — біля Дикого поля, у сфері геополітичних інтересів Війська Запорізького Низового і Кримського ханства.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  •  (белор.) Кіеўскае ваяводства // Вялікае Княства Літоўскае. Энцыклапедыя у 3 т. — Мн.: БелЭн, 2005. — Т. 2: Кадэцкі корпус — Яцкевіч. — С. 90. — 788 с. — ISBN 985-11-0378-0. (біл.)
  • Województwo Kijowskie [Архівовано 13 листопада 2020 у Wayback Machine.] Архівна копія від 13 листопада 2020 на Wayback Machine // Zygmunt Gloger, Geografia historyczna ziem dawnej Polski — Kraków, 1903 r. (пол.)

Посилання[ред. | ред. код]