Київське воєводство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Київське воєводство
COA of Kiev Voivodship XVII.svg
Герб
Адм. центр Київ і Житомир
Країна Flag of the Grand Duchy of Lithuania 1792.svg Велике князівство Литовське і Banner of Sigismund III Vasa.svg Корона Королівства Польського
Регіон Велике князівство Литовське
Малопольська провінція
Населення
 - повне 500 000 осіб
Площа
 - повна 200 000 км²
Дата заснування 1471
Дата ліквідації 23 січня 1793
KijowskieIRP.png

Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Київське воєводство

Київське воєводство ( , пол. Województwo kijowskie Województwo kijowskie) - адміністративно-територіальна одиниця, утворена в 1471 році в складі Великого князівства Литовського, а з 1569 року - у складі Малопольською провінції Королівства Польського . Ліквідовано в 1793 році в результаті другого поділу Речі Посполитої .

До 1667 року столицею воєводства був Київ . За умовами Андрусівського перемир'я Річ Посполита втратила більшу частину воєводства і його столицю, але його назва не було змінено. Центром воєводства став Житомир .

Шляхетський сеймик розташовувався в Судовій Вишні . До складу цього великого воєводства входило тільки три повіти : Київський, Овруцький та Житомирський . Воєводство мало трьох сенаторів .

Історія[ред. | ред. код]

З середини XIV століття Київське князівство входить в сферу впливу Великого Князівства Литовського . Після 1362 року в Києві сидів син Ольгерда, Володимир, який відрізнявся своєю відданістю православ'ю і руській народності. Київський князь Скиргайло Ольгердович був пройнятий руськими симпатіями; при ньому Київ робиться центром руської партії в литовській державі. Після його смерті великий князь Казимир IV віддав Київську землю тільки як довічний лен його старшому синові Симеону. Казимиру не подобалося посилення Київського князівства [1] і в 1471 році воно було перетворено в Київське воєводство. На початку XVI століття, коли князь Михайло Глинський підняв повстання з метою відторгнення від Литви руських областей, кияни поставилися до цього повстання співчутливо і надали Глинському сприяння, але спроба не вдалася. При утворенні в 1569 році Речі Посполитої Київське воєводство, як і нші воєводства на українських теренах, перейшло від Великого Князівства Литовського під управління Корони Польської. У польської геральдиці і канцелярії знову використовують Архангела Михайла в якості герба воєводства.

Географія[ред. | ред. код]

Київське воєводство розташоване на Придніпровських височини і низовини ; на півночі - Поліська низовина .

Територія Київського воєводства повністю відноситься до басейну Дніпра (басейн Чорного моря Атлантичного океану ). Основні річки на території воєводства - Дніпро, в нижній течії Прип'яті і Десни . Ліві притоки Дніпра на території воєводства - Десна, Сула, Ворскла, Псел . Праві притоки - Прип'ять (з Ужем ), Тетерів, Рось . В межах воєводства протікала велика частина Інгульця, але гирло його знаходилося вже за межами Речі Посполитої - на території Дикого поля, в області геополітичних інтересів Війська Запорозького Низового та Кримського ханства .

Див. також[ред. | ред. код]

 

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Пилипчук Я. В. Татарская политика Казимира IV, 1480–1492 // Золотоордынская. Цивилизация. — Казань, 2015. — Вып. № 8, C. 314

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]