Материнка (рід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Материнка
Материнка звичайна
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Триба: Mentheae
Рід: Материнка (Origanum)
L.
Види

Див.текст

Вікісховище: Origanum
Origanum syriacum
Origanum dictamnus
Origanum libanoticum
Origanum majorana

Материнка[1] (Oríganum) — рід трав'янистих рослин родини глухокропивові (Lamiaceae).

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Багаторічні трав'янисті рослини або напівчагарники, висотою 30-75 см. Кореневище голе, часто повзуче.

Стебло чотиригранне, прямовисне, мало запушене, у верхній частині голе.

Листки супротивні, черешкові, довгасто-яйцеподібні, цілокраї, на кінчику загострені, зверху темно-зелені, знизу сіро-зелені, довжиною 1-4 см.

Квітки дрібні, трубчасті, рожеві або рожево-пурпурові, зібрані в щиткоподібно-волотисті суцвіття, оцвітина часто темного червоно-фіолетового кольору, віночок блідо фіолетовий з рожевим відливом. Віночок двогубий, але верхня губа слабо розвинена, і тичинки нерідко виступають з віночка, а не замкнуті, як у більшості родів родини.

Маса 1000 насіння близько 0,1 грама.

Рослина цвіте у липні — серпні.

Поширення та екологія[ред. | ред. код]

Батьківщина — Південно-Західна Азія та Північна Африка. Росте від Середземномор'я до Середній Азії. Окремі види цього роду мають більш широкий ареал, так материнка звичайна поширена від Азорських островів до Тайваню. В Україні у дикому вигляді розповсюджена Материнка звичайна.

Культивується у Європі, Північній Америці.

У Центральній Європі деякі види відомі з XVI століття, і весь цей час вони використовувалися як прянощі: Материнка звичайна відома ще як орегано, та Origanum majorana як майоран.[2][3] У Північній Америці — завезена рослина, стала відома лише з початку XX століття.

Росте на сухих луках та у світлих лісах.

Застосування[ред. | ред. код]

Рослини містять ефірні олії, дубильні речовини та аскорбінову кислоту. Приправою та лікарським сировиною є листя та квіткові бруньки, як свіжі, так і сушені.

Смак та запах рослин сильно збагачують страви, а леткі олії, дубильні сполуки та гіркоти збуджують апетит. Листя деяких видів застосовують як прянощі та приправу в їжу та у лікеро-горілчаному виробництві (майоран, орегано).

Рослина використовується у медицині як знеболювальний, антисептичний, відхаркувальний, шлунковий та тонізувальний засіб. Ефірні олії використовуються у ароматерапії.

Багато видів хороші медоноси.

Види[ред. | ред. код]

Рід налічує приблизно 55[4] видів:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Origanum // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. RHS A-Z encyclopedia of garden plants. United Kingdom: Dorling Kindersley. 2008. с. 1136. ISBN 1405332964. 
  3. Bouchra, Chebli et al.; Achouri, Mohamed; Idrissi Hassani, L.M; Hmamouchi, Mohamed (2003). Chemical composition and antifungal activity of essential oils of seven Moroccan Labiatae against Botrytis cinerea Pers: Fr. Journal of Ethnopharmacology 89 (1): 165–169. PMID 14522450. doi:10.1016/S0378-8741(03)00275-7. 
  4. The Plant List Origanum [Архівовано 5 вересня 2017 у Wayback Machine.]
  5. Інформація про рід Origanum на сайті ING

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Определитель высших растений Украины / Акад. наук Украинской ССР; Ин-т ботаники им. Н.Г.Холодного; Редкол.: Ю.Н. Прокудин, Д.Н. Доброчаева, Б.В. Заверуха, В.И. Чопик; Авт.: М.И. Котов, Ю.Н. Прокудин, А.И. Барбарич и др. — 2-е изд., стереот., с незначительными доп. и исправлениями. — К. : Фитосоциоцентр, 1999. — 548 с. — ISBN 966-7459-18-7.