Самадхі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Сама́дгі — (санскр. समाधि, «гармонія, занурення, об'єднання») — в індуїстських і буддійських медитативних практиках — надприродний стан свідомості, тобто стан, для виникнення і підтримання якого не потрібні жодні інші причини, крім існування самої цієї свідомості. Живу істоту, що перебуває в цьому стані, часто називають просвітленою. Перебуваючи в самадгі, людина цілком «прозора» до зовнішніх подразників — вони не є причиною його стану, оскільки у стану самадгі немає причини. Отже, це стан концентрації свідомості, під час якого зосереджуються на тому, чим займаються в дану хвилину і тим самим здобувають контроль над власною душею.

Різні методи[ред. | ред. код]

Методів, що дозволяють пережити самадгі, за історію людства збереглося дуже багато. Навіть в окремих традиціях, наприклад, в Тантрі, цих методів налічують сотні. Класифікувати всі методи можна за кількома критеріями, наприклад, за працею у вправі елементу:

або за наявною швидкістю входження в цей стан: миттєво або з плином часу.

Незважаючи на великі різниці, основа у всіх методів одна й та ж: для того, щоб людина пізнала цей стан, необхідно просто дозволити йому статися, перестати чинити опір природному. Однак для більшості людей однієї цієї ідеї буває недостатньо. Для таких випадків існує ряд вправ, які або дають можливість людині поступово звикнути і прийняти цей стан, або доводять людини до свого роду катарсису, в такому випадку людина позбавляється можливості чинити опір і самадгі проявляється «самостійно».

Література[ред. | ред. код]