Самадхі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Категорія КатегоріяПортал Портал

Сама́дхі — (санскр. समाधि samādhi IAST, «гармонія, занурення, об'єднання») — в індуїзмі, буддизмі, джайнізмі, сикхізмі та йогічних школах — стан свідомості у медитації. В буддизмі, є останнім елементом Благородного Вісімкового Шляху[1]. В Йога сутрах Патанджалі є останнім щаблем йоги [2].

Різні методи[ред. | ред. код]

Методів, що дозволяють пережити самадхі, за історію людства збереглося дуже багато. Навіть в окремих традиціях, наприклад, в Тантрі, цих методів налічують сотні. Класифікувати всі методи можна за кількома критеріями, наприклад, за працею у вправі елементу:

або за наявною швидкістю входження в цей стан: миттєво або з плином часу.

Незважаючи на великі різниці, основа у всіх методів одна й та ж: для того, щоб людина пізнала цей стан, необхідно просто дозволити йому статися, перестати чинити опір природному. Однак для більшості людей однієї цієї ідеї буває недостатньо. Для таких випадків існує ряд вправ, які або дають можливість людині поступово звикнути і прийняти цей стан, або доводять людини до свого роду катарсису, в такому випадку людина позбавляється можливості чинити опір і самадхі проявляється «самостійно».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Magga-vibhanga Sutta: An Analysis of the Path. www.accesstoinsight.org. Процитовано 22 жовтня 2022. 
  2. Patanjali: The Yoga Sutras – Saivite Scriptures (амер.). Процитовано 22 жовтня 2022. 

Література[ред. | ред. код]