Самадхі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
 
Категорія КатегоріяПортал Портал

Сама́дхі — (санскр. समाधि samādhi IAST, «гармонія, занурення, об'єднання») — в індуїстських і буддійських медитативних практиках — надприродний стан свідомості, тобто стан, для виникнення і підтримання якого не потрібні жодні інші причини, крім існування самої цієї свідомості. Живу істоту, що перебуває в цьому стані, часто називають просвітленою. Перебуваючи в самадхі, людина цілком «прозора» до зовнішніх подразників — вони не є причиною її стану, оскільки у стану самадхі немає причини. Отже, це стан концентрації свідомості, під час якого зосереджуються на тому, чим займаються в дану хвилину і тим самим здобувають контроль над власною душею.

Різні методи[ред. | ред. код]

Методів, що дозволяють пережити самадхі, за історію людства збереглося дуже багато. Навіть в окремих традиціях, наприклад, в Тантрі, цих методів налічують сотні. Класифікувати всі методи можна за кількома критеріями, наприклад, за працею у вправі елементу:

або за наявною швидкістю входження в цей стан: миттєво або з плином часу.

Незважаючи на великі різниці, основа у всіх методів одна й та ж: для того, щоб людина пізнала цей стан, необхідно просто дозволити йому статися, перестати чинити опір природному. Однак для більшості людей однієї цієї ідеї буває недостатньо. Для таких випадків існує ряд вправ, які або дають можливість людині поступово звикнути і прийняти цей стан, або доводять людини до свого роду катарсису, в такому випадку людина позбавляється можливості чинити опір і самадхі проявляється «самостійно».

Література[ред. | ред. код]