Ноотропні препарати

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ноотро́пи (від грец. noos — мислення, розум і грец. tropos — напрямок) — препарати, що позитивно впливають на вищі інтегративні функції мозку. Вони покращують розумову діяльність, стимулюють пізнавальні функції, навчання і пам'ять, підвищують стійкість мозку до різних ушкоджувальних чинників, в тому числі до екстремальних навантажень і гіпоксії. Крім цього, ноотропи мають здатність знижувати неврологічний дефіцит і покращувати кортіко-субкортікальні зв'язки[1].

У 1963 році бельгійськими фармакологами С. Giurgea і V. Skondia був синтезований перший препарат цієї групи — пірацетам, нині відомий в основному під комерційною назвою «ноотропіл». Подібно психостимуляторам, він підвищував (лат. in vivo) розумову працездатність, але не надавав властивих психостимуляторам побічних ефектів.

У 1972 році К. Giurgea був запропонований термін ноотропи для позначення групи препаратів, що поліпшують інтелектуальну пам'ять, увагу, навчання і мають характерний стимулюючий вплив на викликаний транскаллозальний потенціал, а ще додатково протигіпоксичну активність і не впливають (на відміну від психостимуляторів) негативно на організм[2].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Энциклопедия лекарств(рос.)
  2. Штрыголь С. Ю., Кортунова Т. В., Штрыголь Д. В. Побочные эффекты ноотропных средств// Провизор. — 2003. — № 11(рос.)

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Таблетки Це незавершена стаття з фармакології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.