Паноптикон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пано́птикон, пано́птикум (від дав.-гр. πᾶν — «все» і ὀπτικός — «зоровий») — музей, колекція різноманітних надзвичайних предметів (наприклад, воскових фігур, химерних живих істот тощо). У переносному розумінні — щось, що нагадує таке зібрання, зборище чогось неймовірного, страшного.

Проект в'язниці Бентама[ред. | ред. код]

Креслення схеми Паноптикона Джеремі Бентама, 1791, виконано Віллі Ревелі[en].

Паноптикон — різновид тюремної будівлі, розроблений англійським філософом Джеремі Бентамом (англ. Jeremy Bentham) 1785 року. Концепція розробки полягає в тому, що наглядач має можливість спостереження (-оптикон) за всіма (-пан) ув'язненими, в той час, як ув'язнені не мають можливості з'ясувати, чи ведеться за ними спостереження[1].

Сам Бентам описував Паноптикум як «новий спосіб отримання влади одного розуму над іншим, без прикладів застосування понині»[2]. В іншому місці, а саме, у листі, він описує Паноптикум як «млин, що перемелює злодіїв на чесних людей»[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Lang, Silke Berit. «The Impact of Video Systems on Architecture», дисертація, Swiss Federal Institute of Technology, 2004.
  2. Bentham, Jeremy. Panopticon (Preface) Архівовано 11 лютий 2004 у Wayback Machine.. In Miran Bozovic (ed.), The Panopticon Writings, London: Verso, 1995, 29-95.
  3. Bentham, Jeremy (1843). The Works. 10. Memoirs Part I and Correspondence. Liberty fund. 

Посилання[ред. | ред. код]