TikTok

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
TikTok
Tiktok logo text.svg
Tik Tok застосунок скриншот 2018-08-12.png
Скріншот застосунку TikTok, після об'єднання з musical.ly станом на 2 серпня 2018 року.
Тип Поширення відеофайлів
Розробник ByteDance
Версії
Операційна система iOS і Android
Розмір

287.6 MB (iOS)[2]

72 MB (Android)[3]
Доступні мови українська та 34 інших [4]
Ліцензія Proprietary software
Вебсайт tiktok.com (аглійська)
douyin.com (китайська)

CMNS: TikTok у Вікісховищі

TikTok (відомий у Китаї як Douyin, кит. 抖音, пін. Dǒuyīn duǎn shìpín, «коротке відео Доуїнь») ー китайський соцмедійний застосунок для створення та поширення відеофайлів та онлайн-трансляцій. Сервіс запущено у вересні 2016 китайською компанією ByteDance[5][6]. Це найпопулярніша платформа для коротких відео в Азії, яка поширилася на інші частини світу і швидко набирає популярність[7][8].

Застосунок дозволяє користувачам створювати музичні, танцювальні, комедійні та інші відео тривалістю до 3 хвилин, але зазвичай до 15 секунд.[9][10] Кількість користувачів програми сягнула 1 млрд з 170 країн[11].

Історія[ред. | ред. код]

Розвиток[ред. | ред. код]

Douyin запущено фірмою ByteDance у вересні 2016 року в Китаї.[12] Для міжнародного ринку використовується назва TikTok з моменту, коли програма почала розширення до Індонезії у вересні 2017 року.[13] 23 січня 2018 року, застосунок TikTok посів 1 місце серед завантажень безкоштовних мобільних застосунків у Таїланді.[14] У лютому 2018 року, TikTok розпочав партнерство з Modern Sky, з метою монетизації музики.[15]

Об'єднання з musical.ly[ред. | ред. код]

9 листопада 2017 року TikTok'ова батьківська компанія, ByteDance, витратила $1 мільярд, аби придбати musical.ly — Шанхайську стартапову компанію з офісом у Санта-Моніці, Каліфорнія. Ця компанія вже мала на той час соціально-медійну платформу, націлену на підлітковий ринок Сполучених Штатів.[16][17] Сподіваючись захопити молодих користувачів цифрових платформ США, TikTok 2 серпня 2018 року об'єднався з musical.ly. Мета об'єднання — створити більшу відеоспільноту з чинними екаунтами та даними, зібраними в одному застосунку, під назвою TikTok.[17][18]

Вихід на інші ринки[ред. | ред. код]

У червні 2018 року TikTok сягнув 500 мільйонів щомісячних користувачів у всьому світі та 150 мільйонів активних щоденних користувачів у Китаї.[19][20] Він став найбільш завантажуваним застосунком у світі на Apple's App Store у першій половині 2018 року з приблизно 104 мільйонами завантажень, обійшовши рекорди PUBG Mobile, YouTube, WhatsApp і Instagram протягом цього періоду.[21]

У США встановлення TikTok відбувалося частіше, аніж за застосунки компаній Facebook, Instagram, Snapchat і YouTube у значенні денного завантаження 29 вересня 2018 року. Майже через місяць TikTok продовжив розширення на ринку, вийшовши з 30 % до 42 % ринкових завантаження серед групи застосунків медійних соціальних мереж.[22]

У травня 2021 року засновник ByteDance, що володіє TikTok, Чжан Імін, пішов із посади генерального директора компанії[23].

Особливості[ред. | ред. код]

Мобільний додаток TikTok дозволяє користувачам переглядати музичні відео, створювати lip-sync до пісень, знімати короткі відеокліпи з можливістю їхнього редагування з вбудованими ефектами, фільтрами та стикерами. Аби створити музичне відео у програмі, користувачі можуть обрати фонову музику з великої кількості музичних напрямків, включаючи хіп-хоп, попмузику або електронну музику, і записати 15-секундне відео перед вивантаженням та поширенням з іншим людьми.

Додаток надає користувачам можливість виставити свої акаунти у приватний режим, дозволивши перегляд контенту лише вибраним користувачам. Користувачі також можуть дозволити всім або лише друзям надсилання їм коментарі або повідомлення, а також «duet» з чи «react» на їхні відеофайли. Функція «duet» дозволяє користувачам створювати нові відео поряд з вже таким, що існує, а функція «react» — поміщати нове відео у менший фрейм, який можна перетягнути на вже записаний відеофайл.[24]

Сприйняття[ред. | ред. код]

Застосунок спричинив певну кількість «вірусних» трендів, і завдяки йому з'явилися нові інтернет-знаменитості в різних куточках світу.[25][26][27][28][29][30] Частина популярності TikTok приписується через маркетингові кампанії і залученням китайських зірок для розширення зацікавленості у фанів.

У 2021 році TikTok надихнув М. Поплавського оголосити про відкриття однойменного "факультету" у Київському університеті культури[31], що викликало бурхливу реакцію соцмереж.[32]

Тренди[ред. | ред. код]

Існує певна кількість трендів у TikTok, включаючи меми, lip-synced пісні і комедії. Одна з функцій застосунку «дуети» — надає можливість користувачам додати власне відео до вже наявного, яке містить оригінальний звук. Ця функція призвела до появи більшості трендів.

Заборони й блокування[ред. | ред. код]

Позови до компанії Tencent[ред. | ред. код]

Швидке розростання TikTok становить загрозу для домінації китайського ІТ-гіганта Tencent у соціальних медіа та онлайнових розвагах.[33][34] У квітні 2018 року, TikTok засудила Tencent та звинуватила у розповсюджуванні неправдивої інформації стосовно WeChat, вимагаючи компенсацію в 1 мільйон юанів та публічне вибачення. У червні 2018 року Tencent подав судовий позов проти Toutiao і TikTok до Пекінського суду, заявивши, що власники TikTok неодноразово «знеславлюють» Tencent та руйнують його репутацію, вимагаючи відшкодування та вибачення.[35] У відповідь, Toutiao наступного дня подав зустрічний позов проти Tencent, заявивши про «нечесне змагання на інтернет-ринку», водночас вимагаючи відшкодування економічних збитків у сумі 90 мільйонів юанів.[36]

Блокування в Індонезії[ред. | ред. код]

3 липня 2018 року Індонезія тимчасово заблокувала застосунок TikTok, висловивши занепокоєння щодо нелегального контенту, на кшталт порнографії та богохульства. Застосунок знову став доступним тижнем пізніше після внесення різних змін, в тому числі усунення негативного контенту, відкриття парламентського консультаційного офісу і втілення безпекових налаштувань та вікових обмежень.[37]

Блокування в Індії[ред. | ред. код]

У червні 2020 року уряд Індії ввів заборону на використання сервісу «TikTok» на території Індії. Сервіс був внесений до списку із 58 китайських застосунків, які індійське керівництво визнало такими, що «порушують територіальну цілісність країни».[38][39]

Блокування у США[ред. | ред. код]

31 липня 2020 року президент США Трамп заявив про намір заборонити TikTok у США[40]. Підставою стали підозри, що соцмережа може бути інструментом китайської розвідки. Схожі припущення озвучували члени конгресу США, зокрема сенатор Рік Скотт, за словами якого TikTok використовується урядом Китаю, щоби шпигувати за американцями[41].

7 серпня Трамп підписав розпорядження, згідно із яким усі компанії США мають припинити всю співпрацю з TikTok протягом 45 днів[42].

15 серпня Трамп дав компанії ByteDance (власнику соцмережі) три місяці, щоби відмовитися від усіх активів в США та припинити будь-яку діяльність у країні[43].

9 червня 2021 року Джо Байден скасував указ Трампа про заборону TikTok і WeChat[44].

Скандали і критика[ред. | ред. код]

Цензура[ред. | ред. код]

Відео від людей з інвалідністю[ред. | ред. код]

Згідно з журналістським розслідуванням, з вересня 2019 року соцмережа блокує появу в основній стрічці відео від людей, що мають фізичні або психічні вади. Зокрема це торкнулось людей із синдромом Дауна, з дефектами обличчя, зайвою вагою, окрім того — представників ЛГБТ. За фільтрацією постів стежить команда модераторів.

Після виявлення цієї проблеми представники TikTok пояснили, що такі дії були спрямовані на захист людей, які мають великі шанси зіткнутися зі знущаннями. Натомість журналісти стверджують, що тим самим соцмережа сама дискримінує ці категорії користувачів. Згодом прессекретар соцмережі заявила, що це було тимчасовим рішенням, але підхід виявився помилковим[45].

Блокування хештегу #АТО[ред. | ред. код]

17 грудня 2020 року стало відомо, що TikTok заблокував хештег #АТО.

З ТОПів переглядів зникли всі відео російсько-української війни, докази російської агресії, а також всі відео, де був записаний цей хештег отримали приховане блокування.

При цьому, хештеги терористичних організацій #днр #лнр #лднр #новороссия продовжили поширюватися без блокувань[46]

Блокування за критику Китаю[ред. | ред. код]

Опубліковані інструкції[ред. | ред. код]

25 вересня 2019 року видання The Guardian оприлюднило закриті інструкції для модераторів TikTok, з яких випливає, що сервіс обмежує доступ до відео, що суперечать політиці КНР. Деякі з них видаляють, іншим обмежують поширення — так, аби вони не набрали великої кількості переглядів.

У «чорному списку» — низка тем: зокрема, критика політичного режиму КНР і згадки про події 1989 року на площі Тяньаньмень.

Представники TikTok, коментуючи допис The Guardian, не заперечили справжність цих інструкцій, але запевнили, що давно від них відмовились.[47]

Американська блогерка[ред. | ред. код]

15 листопада 2019 року TikTok заблокував акаунт 17-річної американки Ферози Азіз (Feroza Aziz's), яка у відеороликах про макіяж критикувала владу Китаю за репресії проти уйгурів.

У TikTok повідомили, що блокування не було пов'язано з заявами про Китай: блогерку начебто заблокували за ролик з Усамою бен Ладеном. Пізніше акаунт було розблоковано[48][49][50].

Продаж[ред. | ред. код]

19 вересня 2020-го, після оголошення влади США про можливу заборону сервісу через збір особистих даних користувачів, Bytedance подала до федерального суду Вашингтона на адміністрацію президента США Дональда Трампа і почала пошук потенційних покупців[51]. Сума операції оцінювалася у 20-30 млрд $. Згодом стало відомо про зірвані угоди з Apple і Google.

Серед інших претендентів на покупку компанії чи її частини — Oracle, Microsoft, Walmart та інвестори Centricus з розробником комп'ютерних програм Triller. 31 серпня 2020 року з'явилися повідомлення про визначення компанії ByteDance із покупцем.[52]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://www.apkmirror.com/apk/tiktok-inc/tik-tok-including-musical-ly/tik-tok-including-musical-ly-14-0-5-release/
 2. TikTok - Real Short Videos. App Store. 
 3. TikTok. Play Store. 
 4. Tik Tok - including musical.ly. iTunes. Процитовано 3 August 2018. 
 5. Is Douyin the Right Social Video Platform for Luxury Brands? | Jing Daily. Jing Daily (en-US). 2018-03-11. Процитовано 2018-10-14. 
 6. How Douyin became the most popular app in the world · TechNode. TechNode (en-US). 2018-05-10. Процитовано 2018-10-14. 
 7. Tik Tok, a Global Music Video Platform and Social Network, Launches in Indonesia. 
 8. How Douyin became China's top short-video App in 500 days – WalktheChat. WalktheChat. 25 February 2018. Процитовано 15 March 2018. 
 9. Ltd, Guiding Media Pvt (2018-10-02). Top 10 TikTok (Musical.ly) App Tips and Tricks. Guiding Tech (en-in). Процитовано 2018-11-20. 
 10. TikTok - Apps on Google Play. play.google.com (en). Процитовано 2018-11-20. 
 11. TikTok surges past 6M downloads in the US as celebrities join the app. The Verge. Процитовано 2018-11-15. 
 12. Is Douyin the Right Social Video Platform for Luxury Brands? | Jing Daily. Jing Daily (en-US). 2018-03-11. Процитовано 2018-10-30. 
 13. Tik Tok, a Global Music Video Platform and Social Network, Launches in Indonesia (en-us). Процитовано 2018-10-30. 
 14. Tik Tok, Global Short Video Community launched in Thailand with the latest AI feature, GAGA Dance Machine The very first short video app with a new function based on AI technology. thailand.shafaqna.com. Процитовано 15 March 2018. 
 15. Douyin launches partnership with Modern Sky to monetize music. Процитовано 15 March 2018. 
 16. Lin, Liza; Winkler, Rolfe (9 November 2017). Social-Media App Musical.ly Is Acquired for as Much as $1 Billion. 
 17. а б Social video app Musical.ly acquired for up to $1 billion. Business Insider. Процитовано 5 September 2018. 
 18. Musical.ly Is Going Away: Users to Be Shifted to Bytedance’s TikTok Video App. www.msn.com. Архів оригіналу за 28 березня 2019. Процитовано 13 August 2018. 
 19. Chinese video sharing app boost 500 monthly active users. 
 20. Why China's Viral Video App Douyin is No Good for Luxury | Jing Daily. Jing Daily. 13 June 2018. 
 21. Chen, Qian (2018-09-18). The biggest trend in Chinese social media is dying, and another has already taken its place. CNBC. Процитовано 2018-11-16. 
 22. TikTok surpassed Facebook, Instagram, Snapchat & YouTube in downloads last month. TechCrunch (en-US). Процитовано 2018-12-10. 
 23. Глава компанії-власника TikTok йде з посади гендиректора, - Reuters. РБК-Украина (ru). Процитовано 2021-05-20. 
 24. TikTok adds video reactions to its newly-merged app. TechCrunch (en-US). Процитовано 2018-11-20. 
 25. J-pop song finds new life in China, a decade on. Nikkei Asian Review. 
 26. How Does Tik Tok Outperform Tencent’s Super App WeChat and Become One of China’s Most Popular Apps? (Part 1). 
 27. Viral 'Karma's a Bitch' Meme Takes Chinese Video App by Storm. 
 28. Balois, Lim (6 April 2018). Enhancing that 'chin on a hand' thingy. www.nst.com.my. 
 29. Tik Tok, a Global Music Video Platform and Social Network, Launches in Indonesia. AsiaOne. 
 30. Wannabe stars fuel video fad - SHINE. SHINE (en). 
 31. Відкриття факультету Тік-Ток в університеті культури. Процитовано 2021-09-18. 
 32. Перший у світі факультет ТікТок: як соцмережі реагують на ініціативу Поплавського. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 2021-09-18. 
 33. Tencent and Toutiao come out swinging at each other (en-US). Процитовано 11 October 2018. 
 34. Tencent sues Toutiao for alleged defamation, demands 1 yuan and apology. TODAYonline. Процитовано 11 October 2018. 
 35. Jiang, Sijia. Tencent sues Toutiao for alleged defamation, demands 1 yuan and.... U.S. (en-US). Процитовано 11 October 2018. 
 36. Tencent and Toutiao sue each other in escalating legal battle. Процитовано 11 October 2018. 
 37. Indonesia overturns ban on Tik Tok after video streaming service agrees to increase security controls. South China Morning Post. Reuters. 11 July 2018. Процитовано 13 July 2018. 
 38. Індія заблокувала TikTok і ще 58 китайських додатків - новини Еспресо TV | Україна. espreso.tv. 30 червня 2020. 
 39. Уряд Індії заблокував TikTok і ще 58 популярних китайських додатків. detector.media. 30 червня 2020. 
 40. https://www.radiosvoboda.org/a/news-trump-tik-tok/30761204.html
 41. https://www.radiosvoboda.org/a/ameryka-zaborona-tiktok/30713972.html
 42. TikTok та WeChat - Трамп підписав указ проти "загрози" китайських додатків. BBC News. 7 серпня 2020. Архів оригіналу за 9 серпня 2020. Процитовано 4 травня 2021. 
 43. Трамп підписав новий указ щодо обмеження роботи TikTok. РБК-Украина (ru). Процитовано 2020-08-15. 
 44. Байден скасував указ Трампа про заборону TikTok і WeChat в США. РБК-Украина (ru). Процитовано 2021-06-09. 
 45. TikTok блокує відео людей з інвалідністю. Tokar.ua. 4 грудня 2019. 
 46. ТікТок заблокував хештег #АТО. Новинарня. 17 грудня 2020. 
 47. "Татусям тут не місце". Як TikTok підкорює світ і з чого все починалося. BBC News Україна. 11 травня 2020. 
 48. Американка під виглядом уроків макіяжу знімає ролики про переслідування уйгурів в Китаї. TikTok її заблокував. bit.ua. 27 листопада 2019. 
 49. TikTok заблокував блогерку, яка розповіла про табори для мусульман у Китаї. Потім її розблокували й вибачилися. hromadske.ua. 29 листопада 2019. 
 50. ТікТок заблокував акаунт блогерки, яка критикувала Китай за переслідування уйгурів. detector.media. 27 листопада 2019. 
 51. Соцмережа TikTok подала до суду на Білий дім. РБК-Украина (ru). Процитовано 2020-09-19. 
 52. Sherman, Steve Kovach,Alex (2020-08-31). TikTok deal to sell U.S. business could be announced as soon as Tuesday. CNBC (en). Процитовано 2020-09-01. 

Зовнішні ланки[ред. | ред. код]