Парджанья

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Категорія КатегоріяПортал Портал

Парджанья (деванагарі पर्जन्य, - букв «дощова хмара») - бог грозової хмари і дощу у ведійській міфології.

У « Ріг-веді» йому присвячено 3 гімни (РВ V, 83, VII, 101; VII, 102), саме ж ім'я його згадується близько 30 разів. На глибокий архаїзм образу Парджанья вказує його слабка персоніфікація, а також те, що його іноді не відрізнити від самої хмари [1]. У індоєвропейській перспективі образ та ім'я Парджанья споріднені слов'янському Перуну, балтійського Перкунас у хетському Пірве.

Про зв'язок Парджанья з дощами і грозою свідчить те, що він часто з'являється у супроводі грому і блискавки, голосно реве, як бугай, панує над потоками дощу, зрошує світи, його колісниця повна води. Громом він вражає ракшасів і лиходіїв, розбиває дерева, і всі бояться цієї зброї Парджанйі [2]. Його часто просять про надання захисту (РВ V.83.5), про підкріплення, він щедрий. Також Парджанья тісно пов'язаний з богом вітру Вата, їх імена часто згадуються в парі як в рігведійскіх гімнах, так і в Атхарва-веді [3]. Іноді разом з ці богом призиваються і Марути. З цього боку як атмосферний божество Парджанья вельми близький і до Індрі, і його ім'я в пізнішій літературі іноді додається до Індрі. У «Ріг-веді» є також згадка про зв'язок Парджанья з Бріхаспаті (РВ X.98.1) і з Агні (РВ VI.52.16).

Найважливішим наслідком «атмосферної» функції Парджанья є його сильна зв'язок з родючістю. У ньому знаходиться життєвий дух живого і мертвого [4], він оживляє землю своїми насінням (уособлення дощу), він поміщає своє сім'я не тільки в рослини, але і в корів, скакових коней, жінок (РВ VII.102.2). Парджанья багато разів порівнюється з биком або буйволом, що символізують продуктивну силу. Він сам створює своє тіло, на ньому покояться всі істоти. Земля є дружиною Парджанья, а він батьком Соми[5]. Його старший брат - Пушан [6].

У післяведійський період Парджанья втрачає поступово своє значення і виступає як один з 12 Адітьїв[7], як божество, що завідує хмарами і дощем. У « Вішну-пурані» він захисник місяця Картіка.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Міфи народів світу / Ред. С. А. Токарєв. Т. 2. {{М}.}: Радянська енциклопедія, 1991. - С. 286.
  2. Рігведа. Мандали V-VIII. / Подг. изд. Т. Я. Елізаренкова. - М: Наука, 1999 .. - С. 85.
  3. Атхарваведа: Вибране: пер., коммент. і вступить. стаття Т. Я. Елізаренкова. - М: Наука, 1989. - С. 94.
  4. Рігведа. Мандали V-VIII. / Подг. изд. Т. Я. Елізаренкова. - М: Наука, 1999 .. - С. 270.
  5. Рігведа. Мандали V-VIII. / Подг. изд. Т. Я. Елізаренкова. - М: Наука, 1999 .. - С. 463.
  6. ' Hopkins EW Епічна міфологія. - Страсбург: К. Дж. Trubner 1915 року. - P. 83 -. ISBN 0548718555
  7. ' Hopkins EW Епічна міфологія. - Страсбург: К. Дж. Trubner 1915 року. - P. 81 -. ISBN 0548718555

Посилання[ред. | ред. код]