Праска

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Праска кінця XIX - початку XX століття

Пра́ска, прас, утюг[1], діал. залі́зко[2] — елемент побутової техніки для вирівнювання складок і заминів на одягу. Процес вирівнювання складок називають прасуванням. Зазвичай, праскою прасують на прасувальній дошці.

Етимологія[ред.ред. код]

Згідно з «Етимологічним словником української мови» слово «прас» є запозиченим через польську (prasa) та німецьку (Presse) з французької мови (presse).[3]

Варіант «залізко», ймовірно, теж західнослов'янського походження (пол. żelazko,чеськ. žehlička, словац. žehlička), але може бути й питомо українським, належачи до центральноєвропейського слов'янського мовного ареалу[4]. Засвідчене у деяких словниках[5] «утюг» походить з тюркських мов, певно, через російське посередництво. Гіпотетичне *ütüɣ порівнюють з тур. ütü, каз. үтік, аз. үтү[6][7]. Незважаючи на те, що слово «утюг» зустрічається у літературі, яка описує народний побут Лівобережної України[4], зараз його сприймають як росіянізм, рекомендуючи заміняти словами «праска» і «залізко»[8][9].

Історія праски[ред.ред. код]

Музей прасок.

Праска була винайдена дуже давно. В IV столітті до нашої ери в Прадавній Греції були винайдені способи плісировки одягу з полотна за допомогою гарячого металевого прута, що нагадував качалку. Для розгладження одягу у давнину використовувалися злегка оброблені нагріті кругляки. В XVIII-XIX століттях праски являли собою металеві пристрої близької до сучасної форми. Праски нагрівалися на газі або печі.

В давній Україні і навіть до середини ХХ ст. прасування здійснювалося оригінальним способом. Білизна намотувалася на качалку, після чого кілька раз ретельно прокочувалося «рублем» — довгою дерев'яною плашкою з ребрами на нижній поверхні й рукояттю на кінці. Рубель з характерним стукотом перекочував качалку, його ребра при цьому розминали волокна тканини. Це пристосування називалося також «ребрак» або «пральник».

Найпоширенішими були нагрівальні праски — вони ставилися в піч або на вогонь і розігрівалися. Значно дорожчими були спиртові праски — в XIX столітті за них давали невелику отару овець. Ще одна старовинна конструкція прасок - з порожниною всередині праски, куди завантажувалося вугілля (інколи - деревне вугілля). Таку праску розігрівали вимахуючи нею вправо-вліво. При цьому повітря через отвори у прасці продувало вугілля і останнє розжарювалося. Полегшена праска з електронагрівом з'явилася в 1903 р. завдяки винахідникові Ерлу Річардсону.

Для виготовлення підошви електропрасок, що працюють на інфрачервоному випромінюванні застосовується скло.[10]

Типова сучасна електрична праска.

Нагрівання[ред.ред. код]

До появи електрики[ред.ред. код]

У минулому для нагрівання прасок їх ставили на піч або клали в них розпечене деревне вугілля. Існували також спиртові праски. За старих часів праски переважно виготовляли з чавуну.

З появою електрики[ред.ред. код]

З появою електрики і розвитком техніки, з'явилися електричні праски. Їхній принцип ґрунтується на виділенні теплової енергії при проходженні електричного струму через нагрівальний елемент. Як правило, конструкція праски передбачає розташування нагрівального елемента якнайближче до підошви й наявність ручки з термоізоляційного матеріалу щоб уникнути опіків. У сучасних електричних прасках є невеликий резервуар для води, вода використовується для утворення пари, що дозволяє досягти більшої ефективності прасування. Регулювати кількість пари допомагає клапан пари (голка),яка також зменшує утворення накипу в нагрівальному елементі праски.

Музеї[ред.ред. код]

В місті Переяславль-Залеському (Росія) існує музей прасок.

Велика колекція прасок (понад 150) зберігається в історико-культурному комплексі "Замок Радомисль" (Україна)[11].

Примітки[ред.ред. код]

 1. УТЮГ – Академічний тлумачний словник української мови
 2. http://sum.in.ua/s/zalizko
 3. [http://litopys.org.ua/djvu/etymolog_slovnyk.htm Етимологічний словник української мови: У 7 т. / Редкол. О. С. Мельничук (голов. ред.) та ін. — К.: Наук. думка, 1983 — . — ISBN 966-00-0816-3. Т. 4: Н — П / Уклад.: Р. В. Болдирєв та ін.; Ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — 2003. — 656 с. ISBN 966-00-0590-4]
 4. а б О. І. Дубонос. Коли і для чого ми беремося за праску?. 
 5. Утюг. Академічний тлумачний словник української мови (1970—1980). 
 6. Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок :0 не вказаний текст
 7. Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973. 
 8. Антисуржик- правильна мова. 
 9. Словник-антисуржик. Словопедія. 
 10. Звенігородський Д.Л. Екодизайн та його коефіцієнт корисної дії // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв Збірка наукових праць2009. — №6. ISSN:993-6400 (Print), 1993-6419 (Online)
 11. Богомолець. О. "Замок-музей Радомисль на Шляху Королів Via Regia". — Київ, 2013

Джерела[ред.ред. код]

Зовнішні посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]