Промова Сталіна до Політбюро 19 серпня 1939 року

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Промова Сталіна до Політбюро 19 серпня 1939 року

19 серпня 1939 року, за чотири дні до підписання радянсько-німецького договору про ненапад (Пакт Молотова — Ріббентропа), Сталін терміново скликав Політбюро ЦК ВКП(б) і керівництво Комінтерну. На цьому засіданні він виступив з промовою. Сталін прямо заявив[1]:

Досвід останніх 20 років показав, що в мирні часи неможливо підтримувати комуністичний рух у Європі в силі достатній, щоб партія більшовиків змогла захопити владу. Диктатура партії стане можливою лише за умов великої війни. Наш вибір зрозумілий. Ми мусимо прийняти німецьку пропозицію і ввічливо відіслати англо-французькі делегації додому. Нашою безпосередньою перевагою буде повалення Польщі аж до самої Варшави, включно з українською Галичиною.

Деякі історики, не знімаючи зі Сталіна відповідальності за агресію проти Польщі, Балтійських країн і Фінляндії, ставлять під сумнів сам факт засідання і вважають текст промови фальшивкою уряду Віші (див. Случ С. З.[2]). Інші історики доводять, що промова мала місце (див. Павлова І. В.). Зрештою, Т. Бушуєва знайшла у секретних фондах колишнього Особливого архіву СРСР ф. 7 оп. 1 д. 1223 російський переклад з французької копії виступу Сталіна, вірогідно зроблений кимось із Комінтерну, присутньому на засіданні Політбюро[3]. На думку Ю. Н. Афанасьєва, ця промова перебуває в одному ряді з виступами Сталіна 5 травня 1941 р. перед випускниками військових академій (а також його репліками й тостами на бенкеті, влаштованому з цієї нагоди) і на головній Військовій раді 14 травня 1941 р.

Бібліографія[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Речь Сталина, которой не было. stalinism.ru. Процитовано 27 грудня 2023. 
  2. VIVOS VOCO: С.З.Случ,"Речь Сталина,которой не было". vivovoco.astronet.ru. Процитовано 27 грудня 2023. 
  3. Т. Бушуева «…проклиная — попробуйте понять…» // «Новый мир» 1994 № 12 https://magazines.gorky.media/novyi_mi/1994/12/proklinaya-poprobujte-ponyat.html