Перейти до вмісту

Аллілуєва Надія Сергіївна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Аллілуєва Надія Сергіївна
рос. Надежда Аллилуева
Народилася22 вересня 1901(1901-09-22)[2][3]
Баку, Бакинська губернія, Російська імперія
Померла9 листопада 1932(1932-11-09)[1][2][3] (31 рік)
Москва, РСФРР, СРСР
·вогнепальна рана
ПохованняНоводівичий цвинтар
Країна Російська імперія
 СРСР
Діяльністьсекретарка
Alma materВсесоюзна промислова академіяd
ПартіяКПРС
БатькоАллілуєв Сергій Якович
МатиOlga Evgen'evna Fedorenkod
Брати, сестриFyodor Alliluyevd
У шлюбі зСталін Йосип Віссаріонович
ДітиАллілуєва Світлана Йосипівна і Сталін Василь Йосипович

Надія Сергіївна Аллілуєва (22 вересня 1901, Тифліс, Російська імперія — 9 листопада 1932, Москва, СРСР) — радянська партійна діячка, друга дружина Генерального секретаря ЦК ВКП (б) Й. В. Сталіна. Член ВКП (б) з 1918 року.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народилася в сім'ї робітника-революціонера С. Я. Аллілуєва. Хрещениця радянського партійного діяча А. С. Єнукідзе.

Коли в 1917 у І. В. Сталін повернувся в Петроград із сибірського заслання, між ним і шістнадцятирічної Надею почався роман. У 1918 році вони одружилися. Їхні діти Василь (1921—1962) і Світлана (1926—2011).

Працювала в Наркоматі у справах національностей, в секретаріаті В. І. Леніна, співпрацювала в редакції журналу «Революція і культура» та в газеті «Правда». У 1921 році виключалася з партії «за суспільну пасивність і прихильність до анархо-синдикалізму». З 1929 року вчилася в Московській промисловій академії на факультеті текстильної промисловості.

У ніч з 8 на 9 листопада 1932 року Надія Сергіївна вистрілила собі в серце з «Вальтера», зачинившись у своїй кімнаті.

Пам'ятник на могилі Надії Аллілуєвої авторства скульптора І. Д. Шадра (нині на кладовищі встановлено копію скульптури, оригінал знаходиться в Третьяковській галереї)

Прийнято вважати, що приводом для її самогубства стало загострення хвороби. Її часто мучили сильні головні болі. У неї, судячи з усього, було неправильне зрощення кісток черепного склепіння, і в подібних випадках самогубство не рідкість[4][5].

У газеті «Правда» був надрукований офіційний некролог, а також особливу лист-співчуття Сталіну особисто від Бориса Пастернака.

Н. С. Аллілуєвої. У ніч на 9 листопада померла активний і відданий член партії тов. Надія Сергіївна Аллілуєва. ЦК ВКП (б)

— Газета «Правда» від 10 листопада 1932 а

Похована на Новодівичому кладовищі, на її могилі поставлено пам'ятник з білого мармуру з написом: «Надія Сергіївна Аллілуєва-Сталіна / 1901—1932 / член ВКП (б) / від Й. В. Сталіна».

Йосип Віссаріонович Сталін часто відвідував могилу дружини і довго сидів на мармуровій лавці навпроти.

В даний час пам'ятник Аллілуєвої накритий плексігласовий коробом через те, що цей тип мармуру руйнується в умовах московської погоди. У підстави пам'ятника раніше лежала чавунна троянда, встановлена в пам'ять про справжню бордову троянду, кинуту Аллілуєвою в обличчя Сталіну в день своєї загибелі[6].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Find a Grave — 1996.
  2. а б в Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  3. а б в Collective Biographies of Women
  4. Прийомний син Сталіна розповідає про маловідомі епізодах з життя його родини [Архівовано 28 травня 2010 у Wayback Machine.]//Російська газета
  5. "Ні від кого з родичів я ніколи не чула про її хвороби. Траплялися в неї деколи напади мігрені, але причина фатального пострілу, звичайно, не в цьому. Надія застрелилася після сварки з дідом (І. В. Сталіним — прим.), Що сталася на бенкеті в будинку Ворошилова. Вона виїхала на квартиру в Кремль, а він відправився на дачу. Увечері Надія Сергіївна кілька разів дзвонила йому з міста, але він кинув трубку і більше до телефону не підходив. Чим це обернеться, дід передбачити не міг … "(Внучка І. В. Сталіна Галина Джугашвілі) [1] [Архівовано 20 жовтня 2009 у Wayback Machine.].
  6. Архівована копія. Архів оригіналу за 9 лютого 2009. Процитовано 9 листопада 2010.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) [Архівовано 2009-02-09 у Wayback Machine.]

Джерела

[ред. | ред. код]