Рейкотрон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Випробування рейкотрона в Naval Surface Warfare Center, ВМС США, січень 2008.
Принцип дії рейкотрона.

Рейкотрон (рейковий прискорювач мас, рейкова гармата, англ. railgun) — імпульсний електродний прискорювач мас, принцип дії якого пояснюється за допомогою сили Лоренца, що перетворює електричну енергію в кінетичну енергію. Є перспективною зброєю.

Принцип дії[ред. | ред. код]

Рейкотрон складається з двох паралельних електродів, званих рейками, підключених до джерела потужного постійного струму. Електропровідна маса, що розганяється, розташовується між рейками, замикаючи електричний ланцюг, і набуває прискорення під дією сили Лоренца, яка виникає при замиканні ланцюга в збудженому наростаючим струмом магнітному полі. Сила Лоренца (сила Ампера) діє і на рейки, приводячи їх до взаємного відштовхування. Іноді використовується рухома арматура, що з'єднує рейки.

Розробки[ред. | ред. код]

Створення зброї на основі рейкотрону відбувається у низці країн.

США[ред. | ред. код]

Прототип рейкотрону розробленого BAE Systems, вигляд з боку казенної частини (2007 рік)
Прототип рейкотрону розробленого BAE Systems (2017 рік)

Компанія BAE Systems та ВМС США вели спільне дослідження нового озброєння у Naval Surface Warfare Center, Dahlgren Division, та здійснили перші постріли зі створеного прототипу в 2010 році. Створений прототип здатен запускати сталевий снаряд масою близько 10,4 кг з початковою швидкістю близько 7200 км/год. ВМС поставили завдання довести ефективну дальність вогню до близько 160 км[1]. Установка споживає 32 МДж за один постріл[2].

Існували плани встановити прототип для морських випробувань на корабель забезпечення USNS Trenton в 2016 році, але від них довелось відмовитись через брак коштів[2]. Проте станом на 2017 рік ВМС сподівалось поставити рейкотрон на озброєння до 2025 року, але наприкінці 2017 року з'явились непідтверджені повідомлення, що військові вирішили відмовитись від подальших робіт над цим видом озброєнь через значні технологічні виклики й невирішені проблеми[3].

В травні 2016 року компанія General Atomics представила прототип рейкотрону для використання у сухопутних системах. Представлений прототип, який отримав назву Blitzer, був встановлений на звичайний причеп вантажівки. Дулова енергія снаряду була заявлена на рівні 3 МДж[4].

КНР[ред. | ред. код]

Китайські військові також працювали над створенням рейкотрону з 1980-тих років. Зокрема, в жовтні 2017 року Інженерний університет військово-морських сил Народно-визвольної армії Китаю поширив повідомлення для ЗМІ про створення електромагнітної гармати-рейкотрону для військових кораблів, яка здатна запускати боєприпас на відстань понад 100 морських миль (близько 185 км) з максимальною швидкістю в 6 Маха. Контр-адмірал Ма Веймінг назвав розробку відповідних озброєнь «ключовою програмою з національної безпеки»[5].

31 січня 2018 року в соціальній мережі Twitter з'явились фотографії незвичного озброєння на десантному кораблі проекту Type 072 III Haiyang Shan (бортовий номер 936) встановленого замість зенітної гармати H/PJ76F 37 мм на носу. Фотографії були зроблені в одному з портів міста Ухань. На думку багатьох дослідників дане озброєння може бути прототипом морського рейкотрону. Десантний корабель міг бути обраним через наявність великого простору на палубі та в трюмах для встановлення необхідного обладнання. Зокрема, на палубі було помічено декілька стандартних контейнерів, в яких могли знаходитись електрогенератори, конденсатори, системи управління рейкотроном. За непідтвердженими чутками, гармата-рейкотрон буде встановлена на нові кораблі Type055 DDG[6]. За габаритами установка подібна прототипу рейкотрону, який розробила BAE Systems на замовлення ВМС США в 2010 році[2][1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Kyle Mizokami (2018-02-01). Is China Getting Ready To Test a Railgun?. 
  2. а б в Jeffrey Lin and P.W. Singer (2018-02-01). Looks like China just installed a railgun on a warship, beating the U.S. Navy to the punch. Popular Science. 
  3. TYLER ROGOWAY (2018-02-01). This Is Our Best View Yet Of China's Ship-Mounted Railgun Prototype. The Drive. 
  4. brian wang (2016-05-08). General atomics railgun has successful tests which will lead to army truck based railgun system. The Next Big Future. 
  5. Chinese Naval University Develops Electromagnetic Railgun Weapon. Defense World. 10 жовтня 2017. 
  6. Dylan Malyasov (2018-02-01). China develops ship-based electromagnetic railgun. Defense blog. 

Література[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]