Різанина у Сребрениці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Різня у Сребрениці)
Перейти до: навігація, пошук
Меморіальне кладовище жертв Сребреницької різанини

Різанина у Сребрениці — один із найжахливіших і наймасштабніших воєнних злочинів у сучасній європейській історії, скоєний у ході Боснійської війни 13-22 липня 1995 року, що полягав у спланованому масовому вбивстві боснійськими сербами близько 8 000 боснійських мусульман чоловічої статі віком від 12 до 77 років. Різанину було вчинено в районі боснійського міста Сребрениця після його захоплення військом Республіки Сербської під командуванням генерала Ратка Младича за співучасті воєнізованого формування «Скорпіони» під контролем Міністерства внутрішніх справ Сербії.

Пізніше Гаазький трибунал для колишньої Югославії звинуватив Младича та інших причетних до цієї акції сербських офіцерів у воєнних злочинах, включно з геноцидом. У січні 2007 р. Трибунал виніс остаточне рішення, у якому різанину в Сребрениці кваліфіковано як акт геноциду.

Резолюція в ООН[ред.ред. код]

Напередодні 20-х роковин трагедії (11 липня 2015) Великобританія внесла на розгляд Ради Безпеки ООН резолюцію про визнання різанини в Сребрениці геноцидом. На думку авторів проекту резолюції: «Визнання трагічних подій в Среберениці як геноциду є необхідною умовою для примирення».[1] .

Проект резолюції був зустрінутий вороже в Сербії. Боснійські серби зверталися з проханням до Росії накласти вето на ухвалення даної резолюції. 8 липня 2015 Росія наклала вето на резолюцію.

Реакція

Дії Росії викликали неоднозначну реакцію:

  • Постійний представник Росії в ООН Віталій Чуркін висловив думку, що прийняття проекту резолюції «загострило б ситуацію на Балканах» [1].
  • Сербський президент Томислав Николич заявив, що це «великий день для його країни» [1].
  • Посол США в ООН Саманта Пауер заявила: «Вето Росії розбило серця членам тих сімей, і це ще одна пляма в історії цієї Ради» [1].
  • Представник Великобританії Пітер Вільсон звинуватив Росію в запереченні фактів, встановлених Міжнародним трибуналом по колишній Югославії. На думку Вільсона: «...не резолюція вносить розкол, а її заперечення. Заперечення [геноциду] — це посмертна образа жертв.»[2]

Джерела[ред.ред. код]


Війна Це незавершена стаття про війну.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Злочин Це незавершена стаття про злочинність.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.