Кофі Аннан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кофі Атта Анан
Кофі Атта Анан
Кофі Атта Анан

Час на посаді:
1 січня 1997 — 31 грудня 2006 (два п'ятирічні терміни)
Попередник Бутрос Бутрос Галі
Наступник Пан Гі Мун

Народився 8 квітня 1938(1938-04-08) (79 років)
Кумасі, Гана Flag of Ghana.svg
Нагороди
Nobel prize medal.svg Нобелівська премія миру (2001)
Орден Князя Ярослава Мудрого І ступеня

Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Nobel prize medal.svg

Ко́фі А́нан (Kofi Annan МФА: [kofi ænən]; нар. 8 квітня 1938) — дипломат з Гани, був сьомим генеральним секретарем ООН з 1 січня 1997 до 31 грудня 2006, працював на посаді два п'ятирічні терміни. 1 січня 2007, його наступником став Пан Гі Мун. Анан та ООН здобули Нобелівську премію миру 2001 року за заснування Всесвітнього Фонду з боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією для підтримки країн, що розвиваються.

Молоді роки та сім'я[ред.ред. код]

Кофі Анан народився у Вікторії і Генрі Реджинальда Ананів в секторі Кофандрос (Kofandros) міста Кумасі, Гана. Він є одним з двійнят, а двійнята дуже шануються в ганійській культурі. Його сестра-двійня Ефуа Атта, яка померла 1991 р., мала спільне з ним «середнє» ім'я Атта, яке на фантійському діалекті аканської мови[en] означає двійня. Як і більшість аканських імен, його «перше» ім'я вказує день тижня, в який він народився: Кофі означає хлопець, народжений в п'ятницю. Ім'я Анан може вказувати, що дитина є четвертою в сім'ї, але в сім'ї Кофі Анана воно стало в минулому сімейним іменем (прізвищем), яке Кофі успадкував від батьків. Прізвище Анан часто помилково вимовляють /ə nonˈ/ чи /a nonˈ/. В інтерв'ю Національному Громадському Радіо (США), після обрання Генеральним Секретарем ООН, коли Анана запитали як вимовляється його ім'я, він пояснив, що правильна вимова співзвучна з «cannon», тобто /ænən/.

Освіта[ред.ред. код]

З 1954 р. по 1957 р. Аннан відвідував елітну школу Mfantsipim, методистську школу-інтернат в місті Кейп-Кост засновану 1870 року. До неї він вступив у 1953 році. Звідси у передостанній рік свого навчання він перевівся до Kumasi Institute, де провчився два роки. У 1959 році, завдяки стипендії наданою Фундацією Форда, Аннан поступив на третій курс у Макалістерський коледж[en] в місті Сент Пол, штат Мінесота, США. У 1961 Аннан поступив до престижного Женевського Інституту міжнародних відносин та розвитку, що на той час ще носив ім'я Женевського інституту міжнародних відносин, або ж Institut Universitaire de Hautes Études Internationales. В 1962, не маючи змоги закінчити навчання в Женевському інституті, Аннан подався на роботу до Всесвітньої організації охорони здоров'я. У 1971–1972 роках Аннан отримав стипендію ім. Слоуна та навчався в Масачусетскому технологічному інституті, де здобув ступінь магістра в галузі управління.[1]

Початок кар'єри[ред.ред. код]

З 1962 року працював у Всесвітній організації охорони здоров'я та інших структурах Організації Об'єднаних націй. У період з 1974 по 1976 рік працював виконавчим директором компанії Ghana Tourist Development Co. З 1987 по 1990 рік обіймав посаду помічника генерального секретаря ООН з людських ресурсів і координатора з питань безпеки в системі ООН, а з 1990 по 1992 рік - помічника генерального секретаря з питань планування програм, бюджету та фінансів і контролера. Після вторгнення Іраку в Кувейт у 1990 році керував евакуацією співробітників міжнародних організацій та іноземних громадян з території Іраку. Потім очолював першу групу ООН на переговорах з Іраком з питання продажу нафти для фінансування гуманітарної допомоги. З березня 1993 по лютий 1994 року обіймав посаду помічника генерального секретаря ООН з миротворчих операцій. З листопада 1995 по березень 1996 року був спеціальним представником генерального секретаря ООН в колишній Югославії.

Генеральний секретар ООН[ред.ред. код]

Кофі Аннана вважають автором ідеї гуманітарної інтервенції. Виступаючи на сесії Генеральної Асамблеї ООН в 1999 році, він закликав світове співтовариство до «відповідальності за захист» мирного населення від лих війни відповідно до норм міжнародного права. «Якщо гуманітарна інтервенція дійсно є неприйнятним обмеженням суверенітету, то як тоді відповідати на такі ситуації, як Сребреніца і Руанда - грубі і систематичні порушення прав людини, які суперечать усім правилам людського буття?»

Нагороди[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. Meisler, Stanley (2007). Kofi Annan: A Man of Peace in a World of War. с. 16–27. 
  2. Указ Президента України № 501/2002 від 3 червня 2002 року «Про нагородження орденом князя Ярослава Мудрого»

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Попередник: Генеральний секретар ООН
1 січня 199731 грудня 2006
Наступник:
Бутрос Бутрос Галі
Пан Гі Мун


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.