Великий голод в Ірландії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Меморіал жертвам голоду в Дубліні.

Вели́кий го́лод в Ірла́ндії (ірл. An Gorta Mór, англ. Great Famine, відомий також як Ірландський картопляний голод) відбувся в Ірландії в 1845-1849. Голод був викликаний деструктивною економічною політикою Великобританії і спровокований епідемією фітопатогенного картопляного гриба Phytophthora infestans, який викликав фітофтороз.

В результаті англійської колонізації XII—XVIII століть корінні ірландці практично повністю втратили свої земельні володіння; сформувався новий правлячий шар, що складається з протестантів, вихідців з Англії і Шотландії.

На початку XIX століття близько 6/7 населення Ірландії було зайняте в сільському господарстві, в якому панували кабальні форми експлуатації. Ірландія служила одним з джерел накопичення англійських капіталів і розвитку промисловості в Англії.

З середини 40-х рр. XIX століття почався аграрний переворот. Падіння цін на хліб (після відміни в 1846 в Англії «хлібних законів») спонукало землевласників почати інтенсивний перехід від системи дрібної селянської оренди до крупного пасовищного господарства. Посилився процес зганяння дрібних орендарів із землі (так зване очищення маєтків).

Відміна «хлібних законів» і хвороби картоплі, яка була основною культурою у малоземельних ірландських селян, привели до страшного голоду 1845-1849 рр.

Окрім Ірландії, хвороба картоплі перекинулася на інші європейські країни, але ніде більше не викликала таких катастрофічних наслідків.

В результаті голоду загинуло від 500 тис. до 1,5 млн чоловік. Значно збільшилася еміграція (з 1846 по 1851 виїхали 1,5 млн чоловік), особливо в США, що стала постійною межею історичного розвитку Ірландії. У результаті, в 1841—1851 рр. населення Ірландії скоротилося на 30 %.

І надалі Ірландія стрімко втрачала населення: якщо в 1841 р. чисельність населення становила 8 млн. 178 тис. чоловік, то в 1901 р. — всього 4 млн. 459 тис.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


  • Mitchel J. 1869. The History of Ireland from the Treaty of Limerik to the Present Time. V. 2., p. 244—247
  • Fitzgerald G. 1973. Towards a New Ireland. Dublin. p.67