Історія Саудівської Аравії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Історія різних культур, що існували на території Саудівської Аравії, налічує понад 5000 р. Цивілізація Дільмун що існувала на узбережжі Перської затоки, існувала одночасно з цивілізаціями Давнього Єгипту та Шумеру.

Доісторичний період[ред. | ред. код]

З доісторичних часів територія сучасної Саудівської Аравії була заселена племенами, які займалися скотарством, сільським господарством та полюванням.

Ранньоісторичний період[ред. | ред. код]

Територія Саудівської Аравії охоплює центральні та північні райони Аравійського півострова, які населяли в основному кочові арабські племена з огляду на бідність природних ресурсів цих земель. Різні цивілізації впливали на розвиток цієї території, бо вона знаходилася по дорозі торговельних шляхів. На початку 1-го тис. н.е. на території сучасної Саудівської Аравії виникла низка місцевих держав, а саме царство Ліх'ян на північному заході, держава Кінда в центральній частині та деякі інші. Вони процвітали завдяки посередницькій торгівлі між великими і розвинутими державами на півночі - Римською імперією та Персією і на півдні - Хим'яром, Аксумом. У той час в арабів панувала язичницька релігія з великою кількістю божеств. Але в перші століття н.е. на аравійські землі переселяються з півночі євреї та християни, які пропагували і свої вірування монотеїстичного напрямку.

Середньовіччя[ред. | ред. код]

На початку 7-го століття місцевий проповідник Магомет, ознайомившись з вченнями єврейської і християнської релігій, створив нове релігійне вчення - Іслам. З цього часу почалось об'єднання окремих арабських племен, та розповсюдження арабської мови та релігії. Араби, починаючи від Мугаммеда, проводили великі завоювання в Аравії і сусідніх країн. Так виникла величезна держава-імперія - Арабський халіфат.

Територія Халіфату в 750 р.

Ісламська цивілізація залишалася сильною декілька століть, після відбувся сталий занепад цивілізації. Серед держав, що виникли після розпаду Халіфату в 10-му ст. на території Саудівської Аравії, виділявся шаріфат Мекки. Він проіснував найдовше - до початку 20-го ст.

Багато років на цій території відбувалися тертя між різними напрямками Ісламу.

Новий час[ред. | ред. код]

Перша Саудівська Аравія
Друга Саудівська Аравія

У 18-му ст. прихильники течії в ісламі - ваггабізму створили в центральній Аравії (Неджді) свою державу - Дірійський емірат, з якої фактично почалось утворення сучасної держави Саудівська Аравія. У 1902 році Абн Ель-Азіз бін Абн ель-Рахман Ель Сауд за допомогою мусульманської секти ваггабитів, зайняв місто Ер-Ріяд, та почав змагання за об'єднання арабів в окрему державу. Після 30 років йому це вдалося - 22 вересня 1932 році офіційно проголошено королівство Саудівська Аравія, тобто Аравія Саудів. До його складу ввійшли чотири племінні утворення: Хіджаз, або Касім (північний захід), Неджд (центр), Асір (південний захід) та Аль-Хаса (схід).

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Крижанівський О.П. Історія стародавнього Сходу. :Підручник. Київ. «Либідь». - 592с. с.304-312.
  • Москати Сабатино. Древние семитские цивилизации. Москва. «Центрполиграф». 2012. -255с. с.193-235.
  • Рубель В.А. Історія середньовічного Сходу. :Підручник. Київ. «Либідь». 2002. - 736с. с.325-381.
  • Головченко В.І., Рубель В.А. Нова історія Азії та Африки: колоніальний Схід (кінець XIX - друга третина XX ст.). Київ. «Либідь». 2010. -520с. с.281-299.

Посилання[ред. | ред. код]