Сибо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сибо
ᠰᡞᠪᡝ
військові колоністи сибо, 1882 рік
Кількість 172.9 тис.
Ареал Сіньцзян-Уйгурський автономний район
Близькі до: Маньчжури, сяньбі
Мова Сибоська мова
Релігія шаманство

Сибо (ᠰᡞᠪᡝ Sibe; спрощ.: 锡伯; кит. трад.: 錫伯; піньїнь: Xībó) — тунгусомовна громада, що мешкає, головним чином, в північно-східному Китаї та Сіньцзяні. Вони уособлюють одну з 56 етнічних груп, офіційно визнаних Народною Республікою Китай.

Історія[ред. | ред. код]

Сибо спочатку мешкали в долинах річок Нуньцзян і Сунгарі у Центральній Маньчжурії. Вони відомі як одні з дев'яти племен, які зазнали поразки від Нурхаці в битві під Гуре у 1593 році. Вони лишались під владою хорчинських монголів навіть після переходу останніх під контроль маньчжурської династії Цін.

Сибо розпочали прямі контакти з династією Цін, коли китайці воювали проти Росії. Вони забезпечили матеріально-технічну підтримку Цін. У 1692 році, хорчинські монголи передали сюзеренітет над сибо, Gūwalca і даурами імператору Кансі в обмін на срібло.

Після того, як в результаті третьої ойрато-маньчжурської війни було знищено Джунгарське ханство, цінський уряд переселив сибо з Маньчжурії в Чапчал-Сибоський автономний повіт. Вони входили в маньчжурську армійську «восьміпрапорну» систему, і переселенці-сибо розмістилися відповідно до тих ніру, до яких вони належали, і ці місця називалися просто «Перша Ніру», «Друга Ніру», тощо: аж до «Восьмої Ніру».

Мова[ред. | ред. код]

Докладніше: Сибоська мова

Сибо в північно-східному Китаї говорять китайською, як їх першою мовою. У Сіньцзяні, нащадки Цінського військового гарнізону зберегли свою мову, яка є діалектом маньчжурської. На відміну від маньчжурської мови, сибоська мова має вісім голосних відмінності на відміну від шести у маньчжурській, відмінності в морфології і складний вид сингармонізму. Загальний словниковий запас і структура сибоської не зазнала впливу китайської, як у випадку з маньчжурською. Проте, є низка китайських запозичень, а також велика кількість соціологічних термінів, таких як gəming (революція) і gungshə (комуна), були запозичені з китайської і включені в повсякденну мову. Сибоська абетка є незначно зміненою маньчжурською абеткою.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Wu Yuanfen, Zhao Zhiqiang. 1981. «Xibozu xiqian gaishu» [A general account of the westward migration of the Xibo]. Minzu yanjiu 2:22–29.
  • Ramsey, S. Robert. 1987. The Languages of China. Princeton University Press, Princeton New Jersey ISBN 0-691-06694-9
  • C. G. Mannerheimin Valokuvia Aasian-Matkalta 1906—1908 (Photographs By C. G. Mannerheim From His Journey Across Asia 1906—1908), (Otava, Keuruu: 1990) ISBN 951-1-11357-7. Contains photographs of Xibe/Xibo and other ethnic groups.
  • Crossley, Pamela Kyle (2002), The Manchus, Volume 14 of Peoples of Asia (вид. 3), Wiley-Blackwell, ISBN 0-631-23591-4

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]