Симфонічний метал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Симфо-метал)
Перейти до: навігація, пошук
Симфонічний метал
Стилістичні походження
Походження
середина-кінець 1990-х, Європа
(Скандинавія)
Типові інструменти
Похідні жанри Симфо-блек-метал
Симфо-павер-метал
Споріднені жанри
Готичний метал
Неокласичний метал
Павер-метал

Симфоні́чний мета́л, або симфо-метал (англ. symphonic metal) — різновид важкого металу, що поєднує у собі характеристики цього жанру, а також різні елементи академічної музики, а саме такі, що використовуються у класичних симфоніях — класичні інструменти, оркестр, хор, ліричні голоси. Симфо-металу властивий солюючий жіночий вокал, хор, інструменти симфонічного оркестру або їх імітація за допомогою синтезатора. Для стилю характерні концептуальні альбоми, дуети й ансамблі кількох вокалістів.

Характеристика[ред.ред. код]

Симфонічний метал багато позичив від особливостей раннього готичного металу, павер металу та оркестрової музики.

Різні течії металу найбільше наслідуються у партіях гітар та бас-гітар. Велику роль відіграють клавішні, тоді як партії інших інструментів відносно прості, партія клавішних відрізняється більшою технічною складністю. Клавішним відводиться найбільш «класичні» елементи, що й відрізняють симфо-метал, охоплюючи різні жанри академічної музики. При живому виконанні іноді гурти залучають оркестри, що грають матеріал, записаний клавішником, нерідко симфонічні інструменти залучаються і для запису замість використання семплів з клавіатури.

Тексти пісень охоплюють широке коло тем. Значним є наслідування традицій павер-металу, включають також фантастичні. Як і в готичному металі, тексти нерідко оформлюються в концептуальні альбоми.

Гурти симфо-металу переважно жіночі. Вокалістки найчастіше співають оперним мецо-сопрано, іноді для бек-вокалу залучаються й чоловіки, подібно до дуетних композицій готичного металу. Інші форми вокалу рідкі і використовуються скоріше як спеціальний ефект всередині композицій. Гурти симфо-металу із солістами чоловіками розглядають звичайно як симфонічний павер-метал.

Історія[ред.ред. код]

Передвісниками симфо-металу були Theatre of Tragedy, що застосовували в своїй музиці клавішні та жіночий вокал.

У дез-металі симфонічний напрямок як єден з основних в альбомах Lepaca Kliffoth та Theli окреслив шведський метал-гурт Therion. Наступний рік став найважливішим роком в розвитку симфо-металу. В цьому році вийшли дебютні платівки одразу трьох груп, які здійснили в подальшому значний вплив на жанр. Nightwish i Rhapsody використовували симфонічні аранжування на основі павер (power) металу, в той час як дебютна платівка голландців Within Temptation була витримана в жанрі, близькому до готик-металу Theatre of Tragedy.

Популярність симфо-металу швидко зростала і це позначилось на блек-металі. Такі гурти як Cradle of Filth і Dimmu Borgir, що вирізнялися мелодичністю, стали активно використовувати клавішні, які почали домінувати в їхній музиці, що суперечило канонам блек-металу. Майже в той самий час сформувались такі гурти як Bal-Sagoth i Summoning, що використовували клавішні і оркестр не менш активно, ніж гітари. Продовженням цього розвитку стала творчість групи Sariola, яка поєднала оркестральний блек-метал з жіночим вокалом. В кінці 90-х на початку 2000-х зявився цілий ряд гуртів, що розвивали лінію «оперного металу». Серед них After Forever, Epica, Leaves Eyes, Edenbridge, Tristania.

Популярність симфонічних аранжувань розповсюдилася навіть на старі хеві-метал-гурти. Metallica, Ария, Iron Maiden неодноразово записувалися і виступали з оркестром. Останній альбом Manowar 2007-го року, концептуальний Gods of War, містить експерименти групи з симфонічними інструментами і клавішними.

Різновиди симфо-металу[ред.ред. код]

Класичний симфо-метал[ред.ред. код]

Основоположником симфо-металу як окремого жанру металу, став шведський гурт Therion, що шокував всіх своєю платівкою «Theli», яка вийшла в 1996 році. В її записі брали участь одразу два хорових колективи: «Хор північного радіо» і жіночий «Хор сирен». Теріон перші почали проводити експерименти по поєднанню жіночого оперного вокалу та металу. Тексти гурту заснована на міфології народів світу. На сцені Теріон виступає разом із хором і оркестром чим фактично прирівнює живе звучання до студійного. Ще одним досить цікавим гуртом є Apocalyptica, що виконує метал на віолончелях. До складу гурту входять четверо віолончелістів і ударник, постійного вокаліста немає. Візитною карткою голландського колективу Epica є поєднання жіночого мецо-сопрано з чоловічим гроулінґом, що більш властивий для дез-металу, для записів альбомів використовують хор, а також струнний оркестр. Trans-Siberian Orchestra — музичний проект композиторів Пола Оніла, Роберта Кинкеля і вокаліста Джона Оливи, заснований в 1996 році в США. Цей рок-оркестр виконує музику, що поєднує в собі симфонічний метал, симфо-рок, прогресивний рок і часто вставляє в свої твори фрагменти композицій класичної музики. Всі альбоми гурту є концептуальними рок-операми в записі яких беруть участь дитячі хори та різноманітні вокалісти різних жанрів музики. Основною тематикою творів є Різдво, казки. До складу групи-оркестра входить 36 музикантів, в тому числі 14 вокалістів.

Симфо-павер метал[ред.ред. код]

Одним з найвідоміших гуртів, які грають симфо-павер (sympho-power) метал є фінський колектив Nightwish — фактично основоположник жанру. Рання творчість Nightwish, особлива поєднанням сильного оперного вокалу екс-вокалістки гурту Тар'ї Турунен, який характерніший для класичної оперної сцени, і жорстких гітарних рифів та помпезних програшів на клавішних, що характерні для павер-металу. Через поєднання багатьох стилів у творчості гурту існує багато думок до якого з них можна віднести творчість гурту. Найчастіше гурт все ж відносять до симфо-павер металу, або ж до оперного металу через незвичну манеру виконання першої вокалістки.

Стиль італійського гурту Rhapsody of Fire поєднує в собі елементи павер-металу, симфонік-металу і прогресивного металу. Гурт поряд з Nightwish вважається одним із засновників жанру. Команда активно наслідує в своєї творчості класичних композиторів, таких як Бах, Паганіні, Вівальді з допомогою гітар, імітуючи віртуозну гру на скрипці. Всі альбоми Rhapsody of Fire є концептуальною рок-оперою, що розказує про життя чарівної країни Алгалорд. Гурт часто записується з симфонічним оркестром, за основу гітарних партій і рифу беруть павер-метал.

Симфо-блек метал[ред.ред. код]

Характерними ознаками симфо-блеку (sympho-black) є наявність поруч з оркестровими аранжуваннями і жіночими вокалами, скримінгу, бласт-бітів, тремоло і специфічного звучання гітар. Одним із представників даного жанру є англійський гурт Bal-Sagoth, який здійснив еволюцію в своєму звучанні, що від жорсткого, блекового поступово перейшло до мелодичнішого, симфонічного з акцентом на клавішні, хоча вокал залишився традиційно «блековим». Команда створює концептуальні альбоми в жанрі фентезі.

Ще одним гуртом, що грає в даному стилі є Cradle of Filth. Звучання гурту з 1993 року являє собою симфо-блек метал з яскраво вираженою готик-метал складовою. Візитною карткою гурту є дуже своєрідний голос вокаліста — унікальний горловий хриплий фальцет.

Найвідоміші гурти симфо-металу[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


музика Це незавершена стаття про музику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.