Сосюрея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сосюрея
Сосюрея естонська
Сосюрея естонська
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Айстроцвіті (Asterales)
Родина: Айстрові (Asteraceae)
Підродина: Carduoideae
Рід: Сосюрея (Saussurea)
DC., 1810
Види
Біля 300, див. Список видів роду Сосюрея
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Saussurea
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Saussurea
EOL logo.svg EOL: 38423
ITIS logo.svg ITIS: 36074
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 41629

Сосюрея[1][2][3] (Saussurea) — рід багаторічних трав родини айстрових.

Історія[ред. | ред. код]

Рід був описаний Декандолем та названий на честь двох своїх співвітчизників-натуралістів батька і сина Соссюр (Saussure). Батько, (Орас Бенедикт де Соссюр) був геологом, відомим дослідником Альп, займався вивченням продихів і підйому живильних речовин по стовбуру рослин. Син (Ніколя Теодор де Соссюр) відомий як хімік і фізіолог рослин[4].

Опис[ред. | ред. код]

Листя чергується, від цілісного до перисторозсіченого. Квітки трубчасті, обох статей, переважно рожеві або пурпурові, в суцвіттях — кошиках, які створюють загальне суцвіття, або іноді поодинокі. Плід — сім'янка з чубком з перистих волосків.

Види[ред. | ред. код]

Розрізняють близько 400 видів, що ростуть в Євразії й Північній Америці. В Україні зростають види сосюрея альпійська (Saussurea alpina), сосюрея гірка (Saussurea amara), сосюрея різноколірна (Saussurea discolor), сосюрея порца (Saussurea porcii), сосюрея солончакова (Saussurea salsa)[2].

Найбільш відомі сосюрея гірка (Saussurea amara) і сосюрея солончакова (Saussurea salsa), обидва види ростуть на солончаках, засолених луках і степах. Більшість видів сосюреї ростуть у субальпійському й альпійському поясі гір по луках, кам'янистих схилах, осипах, скелях, в гірській тундрі. У горах Тянь-Шань, Памір, Куньлунь, Тибет, Каракорум і Гімалаї на висотах 4500–5000 м росте сосюрея гнафалієвидна (Saussurea gnaphalodes), що є однією з найбільш високогірних квітів. Це дуже незвичайна рослина, яку неможливо не примітити у високогір'ї. Схожа на неї сосюрея льодовикова (Saussurea glacialis) також росте на великих висотах.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Довідник назв рослин України
  2. а б Доброчаева Д.Н., Котов М.И., Прокудин Ю.Н., и др. Определитель высших растений Украины. — Киев : Наукова думка, 1987. — С. 347. (рос.)(укр.)
  3. Saussurea // Ю. Кобів. Словник українських наукових і народних назв судинних рослин (Серія «Словники України»). — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — ISBN 966-00-0355-2.
  4. Липшиц С. Ю. Род Saussurea DC (Asteraceae). — Л.: Наука. — 1979. — C. 283.