Софія Теофіла Даниловичівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Софія Теофіла Даниловичівна
Zofia Teofila Daniłowiczówna
Teofila Sobieska.jpeg
Народилася 1607(1607)
Журів, тепер Рогатинський район, Івано-Франківщина, Україна
Померла 27 листопада 1661(1661-11-27)
Жовква
Поховання Храм святого священномученика Йосафата (Жовква)
Громадянство Річ Посполита
Національність русинка
Титул шляхтянка
Батько Ян (Іван) Данилович
Мати Софія Жолкевська
Рід Даниловичі
Брати, сестри Станіслав Данилович
Чоловік Якуб Собеський
Діти Марек, Ян, Катажина, Анна Розалія
  • POL COA Sas I.svg

Софі́я на Журові[1] Теофі́лія Даниловичі́вна (Собеська, пол. Zofia Teofila Daniłowiczówna; 1607, Журів — 27 листопада 1661, Жовква) — шляхтянка Королівства Польського русинського походження, донька руського воєводи Івана Даниловича і Зоф'ї (Софії) з Жолкевських, внучка Станіслава Жолкевського. Матір короля Яна ІІІ.

Біографія[ред.ред. код]

На початку XVII ст. надала земельну ділянку для будівництва дерев'яного костелу св. Казимира під Високим замком[2] У 1623 році разом з матір'ю та бабцею Реґіною брали участь у відбитті нападу татар на Олесько.

Людвік Олізар продав їй містечко Вороньків з прилеглими землями — спадок дружини Анни, доньки Лавріна Лозки та його першої дружини Ганни Гулевичівни — за 65000 злотих; Софія в свою чергу віддала маєток Людвіку Олізару в оренду «для повернення 65000 зл.», що потім стало причиною тривалих судових процесів, в які був втягнутий син Ян.[1] 20 січня 1637 у Львові провела зі зведеною сестрою Марціаною Конєцпольською, сином іншої зведеної сестри Катажини Станіславом Фірлеєм поділ спадку після смерті брата Станіслава. Отримала всі маєтки Жолкевських, частину — Даниловичів; зокрема: Жовква, Бориспільська волость, понад 200 сіл в «Україні», «ключі»: «Яричівський» з Новим Яричевом, 11 сіл, лісовий комплекс Копані (більше 800 морґів) у Львівській землі, «Куликівський» з 19 селами, «Озернянський» (9 сіл, також 400 морґів лісу), Маркопільський (12 сіл, також 400 морґів лісу), Сасів.

Після смерті чоловіка сама керувала Жовквою. У 1642, 1647 роках згадані її процеси з кн. Вишневецьким, який забрав у неї маєтки у Київському воєводстві. 19 грудня 1647 Щуровичі з прилеглостями відступила улюбленому сину Мареку.

Померла у Жовкві, де була похована на початку лютого в домініканському костелі (тепер — храм Св. Йосафата УГКЦ). Цей монастирський комплекс почав раніше будуватись на її кошти як усипальниця для улюбленого сина Марека. Пізніше її останки були перенесені до Любліна, остаточно перепоховані у 1983 році у краківському костелі Св. Трійці.

Сім'я[ред.ред. код]

Теофіла Собеська (Данилович) із синами на молитві у Жовкві

16 травня 1627 р. вийшла заміж в Олеську за Якуба Собеського. Наприкінці травня молодята прибули до Золочева. Діти:

В XIX столітті в Златополі у пана Владислава Карловича Ясенецького зберігався сімейний портрет Теофіли з синами Марком та Яном на молитві у костьолі міста Жовква.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Korosteszów // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. — Warszawa : Filip Sulimierski i Władysław Walewski, 1883 . — T. IV : Kęs — Kutno. (пол.) — S. 418. (пол.)
  2. Orłowicz M. Ilustrowany przewodnik po Lwowie ze 102 ilustracjami i planem miasta. — Lwów—Warszawa, 1925. — 276 s. — S. 184. (пол.)
  3. Sobiescy (01) (пол.)
  4. Simon Starovolscius. Monumenta Sarmatarum. — Cracoviae : in Officina Viduae et Haeredum Francisci Caesarij, 1655. — S. 479. (лат.)

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.