Теризинозавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Терезинозавр
Час існування: Пізня крейда
Реконструкція
Реконструкція
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящіротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи
Родина: Теризинозавриди
Рід: Therizinosaurus
Maleev et al., 1954
Вид: Therizinosaurus cheloniformis
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Therizinosaurus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Therizinosaurus cheloniformis
EOL logo.svg EOL: 4433989
Fossilworks: 38553

Теризинозавр (лат. Therizinosaurus; буквально «ящір, що косить» або «ящір-косар» від дав.-гр. θερίζω — «кошу, зрізаю» і σαῦρος — «ящір») — рід великих тероподних динозаврів. Теризинозавр жив в кінці крейдяного періоду (кінець Кампана-маастархіта раннього етапу, близько 70 млн років тому), і був одним з останніх і найбільших представників своєї унікальної групи — теризинозаврів. Їх скам'янілості вперше були виявлені в Монголії, і спочатку через форму їхнього черепа відносили до більш примітивних рептилій (звідси назва виду, Т. cheloniformis — «сформований як черепаха»). Відомо лише кілька кісток, у тому числі гігантські кігті, через які він і отримав свою назву.

Історія відкриття[ред. | ред. код]

Перші викопні рештки теризинозавра були відкриті в 1948 р. спільною радянсько-монгольською експедицією, в Немегт (формування Південно-Західної Монголії). Експедиція виявила кілька гігантських кігтів, що досягали метра і більше в довжину. Вони були описані в 1954 р. радянським палеонтологом Євгеном Малєєвим, який думав, що вони належали великий черепасі. Однак, не було відомо, до якої групи істот вони належали до початку 1950-х років, коли подальші експедиції виявили скам'янілості більш повні: кілька наборів кігтів і частини передніх і задніх кінцівок. Наступні знахідки в північному Китаї дозволило палеонтологам зібрати загальну скелетну структуру тварини, і було встановлено, що це динозавр, а не черепаха. Свою назву він отримав через гігантські, схожі на серп, кігті на передніх лапах.

Класифікація[ред. | ред. код]

Теризинозавр в порівнянні з іншими великими тероподами і людиною

Відкриття того, що загадкові ерлікозавр і сегнозавр фактично є тероподами допомогло прояснити відношення до теризинозавра. Різні теорії були запропоновані для пояснення походження «сегнозаврідів». Деякі вчені навіть припускали, що вони були нащадками завроподоморфів — але нові, добре збережені знахідки, такі як альксазавр в 1993 р. і бейпіозавр в 1996 р. представили детальну інформацію про «птичність» тазу, ніг і черепа примітивного члена родини, і допомогли підтвердити, що сегнозавриди належали до тієї ж групи динозаврів що і теризинозавр (тому їх перейменували в теризинозавридів), і що теризинозавр був, зокрема, травоїдним тероподом.

Опис[ред. | ред. код]

Ембріон теризинозавра

Хоча викопні рештки теризинозавра є неповними, висновки про його фізичні характеристики можуть бути зроблені на основі відповідних теризинозавридів. Як і інші члени його родини, теризинозавр, ймовірно, мав 9-12-метрову довжину, маленький череп, що вінчав довгу шию, двоногу ходу і важке, об'ємне тіло (про що свідчить широкий таз інших теризинозавридів). Його передні кінцівки могли досягати довжини 2,5 м (8 футів). Задні кінцівки мали чотири опорних кігтя, на відміну від інших тероподових динозаврів, у яких перший палець ноги був зменшений. Найбільш відмінною рисою теризинозавридів була наявність трьох гігантських кігтів по одному на кожному пальці їхніх передніх кінцівок. Вони були особливо великі у теризинозавра, і, хоча великі екземпляри кігтя є неповними, вони, ймовірно, досягли майже 1 м (3,28 фута) в довжину.

Призначення кігтів[ред. | ред. код]

Кіготь теризинозавра

Особливості харчування теризинозавра невідомі, оскільки матеріального черепа не було знайдено, що може свідчити про своєрідну дієту. Однак, як і інші теризинозаври, був, ймовірно, головним чином травоїдним. Кігті теризинозавра могли служити в декількох функціях наприклад він міг захищатися ними від хижаків (таких як, наприклад тарбозавр). Також можлива внутрішньовидова боротьба за територію або самку. Ще теризинозавр міг тягнути ними гілки в напрямок рота. Якщо припустити що теризинозавр був комахоїдним, то логічно уявити, що своїми пазурами динозавр розривав гнізда мурашок і термітів.[1] Кігті, можливо, навіть виконували всі ці функції.

Пір'я[ред. | ред. код]

Скам'янілі кістки передніх кінцівок теризинозавра з Монголії

Ніяких скам'янілих свідоцтв того що, у теризинозавра було пір'я поки не знайдено, однак більшість сучасних вчених вважають, що у теризинозавра було оперення, так як були виявлені викопні свідчення того що, у деяких теризинозаврідів (зокрема, у бейпіозавра) пір'я було.

Теризинозавр у світовій культурі[ред. | ред. код]

Модель Теризинозавра

В одній із серій телесеріалу Прогулянки з динозаврами з'являвся теризинозавр, де виглядав вельми реалістично, хоча і не мав пір'я.

Теризинозавр увійшов до Книги рекордів Гіннесса відразу з двох причин, по-перше, він мав найдовші кігті із знайдених, а по-друге, він був визнаний найдивнішим динозавром.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Динозаври: ілюстрована енциклопедія.

Посилання[ред. | ред. код]

Теризинозавр
← 4600 млн 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2