Тохтамиш Ґерай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тохтамиш Ґерай
Gerae-tamga.svg
 Народився  1589
 Помер  1608
Рід Ґераї
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
16071608
Попередник Гази II Ґерай
Наступник Селямет I Ґерай

Тохтами́ш Ґера́й (крим. Toqtamış Geray, توقتهمش گراى‎; 15891608) — кримський хан у 16071608 рр. з династії Ґераїв, наступник Гази II Ґерая, попередник Селямета I Ґерая. Син Гази II Ґерая, онук Девлета I Ґерая.

Згідно з планами Гази II Ґерая, влада в ханстві повинна була успадковуватися старшим сином правлячого хана (за турецьким зразком), про що він мав домовленість із султаном Мурадом III. З розрахунку на те, що цей порядок дотримуватиметься, Гази II Ґерай призначив Тохтамиша Ґерая своїм калгою, сподіваючись, що той згодом успадкує престол. Після смерті Гази II кримці, згідно з волею покійного хана, обрали Тохтамиша Ґерая кримським правителем.

Проте новий султан не побажав виконувати обіцянки свого попередника. Він не хотів бачити на престолі сина дуже незалежного щодо Туреччини Гази II і віддав кримський трон Селямету Ґераю — людині, яка була всім зобов'язана султанові. Дізнавшись про султанське рішення, Тохтамиш Ґерай відправився до Стамбулу просити про відновлення своїх ханських повноважень. Дорогою на річці Буг на нього напав калга Селямета I Ґерая Мехмед Ґерай, у битві з яким Тохтамиш загинув.

Література[ред.ред. код]

  • Гайворонский Алексей. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]