Менґлі I Ґерай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Менґлі I
Mengli bayezid.jpg

Менґлі I (посередині) зі своїм старшим сином Мехмедом (ліворуч) перед султаном Баєзедом II (праворуч).
Gerae-tamga.svg
 Народився  1445
 Помер  1515
Бахчисарай, Крим
Рід Ґераї
Батько Хаджі І Ґерай
Підданство Османська імперія
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
1467
Попередник Нур Девлет Ґерай
Наступник Нур Девлет Ґерай
14691475
Попередник Нур Девлет Ґерай
Наступник Нур Девлет Ґерай
14781515
Попередник Нур Девлет Ґерай
Наступник Мехмед І Ґерай

Менґлі́ I (крим. I Meñli Geray, ۱منكلى كراى; нар. 1445 — 1515) — кримськотатарський державний, політичний і військовий діяч. Кримський хан (1466, 14691475, 14781515) з династії Ґераїв. Син Хаджі I Ґерая, засновника Кримського ханства. 1478 року прийняв протекторат Османської імперії, під яким ханство перебувало до кінця 18 століття.

Біографія[ред.ред. код]

За правління Менґлі I відбулося остаточне відокремлення Кримського ханства від Золотої Орди. У 1475 був змушений визнати себе васалом Османської імперії.

За Менґлі I Герая Кримське ханство вело війни проти Польщі, Великого князівства Литовського, Московії та Молдови.

1480 року його сили як союзника Московського князівства вторгаються в Поділля, Казимир не має можливості йти з Ахметом (Стояння на Угрі (1480)).

Влітку 1482 Менґлі здійснив похід на Україну за намовлянням московського князя Івана ІІІ. 1 вересня він захопив Київ, спалив собори і церкви, взяв в полон багато людей. В подарунок Москві хан вислав віз з награбованим добром з київських соборів і церков.

У 1492–1497 роках, уклавши союз з московським князем, здійснив ряд спільних походів на Київщину, Поділля, Волинь і Чернігівщину. 1493 року Менглі-Гірей уже разом з великим князем московським Іваном провели спільний похід на Київ і Київщину. В 1497 році загони Менґлі I Герая були розбиті князем Костянтином Острозьким, а 1505 - Михайлом Глинським під Клецьком.

Вів тривалу боротьбу проти хана Великої Орди Ахмата і його синів (завершилася перемогою Менґлі I у 1502).

Батько Менґлі Хаджі I Ґерай переніс столицю ханства зі Солхата (нині Старий Крим) до розташованої у скелях фортеці Кирк-Єр (сучасний Чуфут-Кале). Менґлі ж у свою чергу побудував нову ханську резиденцію у містечку Салачик в долині біля Кирк-Єру (сьогодні це околиця Бахчисараю). За правління Менґлі I було встановлено титул калги — першого спадкоємця престолу, якого призначав хан.

Збудував у Салачику (нині околиця Бахчисараю) палацовий комплекс Девлет-Сарай (не зберігся). Поруч з палацом збудував Зинджирли-медресе (1500) і дюрбе Хаджі Ґерая, де після смерті поховано і самого Менґлі.

Сім'я[ред.ред. код]

Діти:

Джерела та література[ред.ред. код]

  • Гайворонский А. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003. (рос.)
  • БСЕ (рос.)