Іслям III Ґерай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іслям III
Іслам-Гірей 1604—1654.jpg
Gerae-tamga.svg
 Народився  1604
Бахчисарай, Крим
 Помер  1654
Бахчисарай, Крим
Рід Ґераї
Батько Селямет I Ґерай
Підданство Османська імперія
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
16441654
Попередник Мехмед IV Ґерай
Наступник Мехмед IV Ґерай

Ісля́м III (крим. III İslâm Geray, ٣ اسلام كراى‎; 16041654) — кримськотатарський державний, політичний і військовий діяч. Кримський хан (16441654) з династії Ґераїв. Син Селямета I Ґерая.

Біографія[ред.ред. код]

При Джанібеке Ґераї під час походу на Польщу потрапив у полон, де провів 7 років і потім був звільнений, оселився в Туреччині. При Бахадирі Ґераї мав чин калги, а з воцарінням Мехмеда IV Ґерая знов відправився до Туреччини.

В 1644 році турецький султан призначив Ісляма Ґерая ханом замість його молодшого брата Мехмеда IV Ґерая.

Безперечним успіхом правління Ісляма III була його здатність встановити мир з бейськими родами і забезпечити їх згоду між собою.

За Ісляма III Ґерая великого значення набули представники так звана служива знать, яка отримала привілеї не через своє знатне походження, а в нагороду за службу ханові. У той же час проявляв безсторонність і справедливість, якщо родова аристократія скаржилася на утискання з боку служивої знаті, і суворо карав винних. Відмінив обтяжливий військовий податок, введений ще Бахадиром Ґераєм, чим здобув симпатії в народі. Власним коштом будував і оновлював громадські (фонтани, лазні) і фортечні споруди у Криму.

В 1648 році уклав воєнний союз з гетьманом України Богданом Хмельницьким, спрямований проти Речі Посполитої. Проте зацікавлений у тривалій війні і взаємному виснаженні України і Польщі, Іслям III неодноразово порушував союз. Боячись зміцнення України, Іслям III Ґерай в Зборівській битві 1649, Берестецькій битві 1651, Жванецькій облозі 1653 зраджував Богдана Хмельницького. За Ісляма III кримські загони часто нападали на Україну, грабували міста і села, брали ясир.

Помер в Бахчисараї. За українськими народними переказами, Ісляма III Ґерая отруїла невільниця-українка, яка помстилася за нищення України кримським військом. Похований в дюрбе на Ханському кладовищі в Бахчисарайському палаці.

Література[ред.ред. код]

  • (рос.) Гайворонский А. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003.