Феодор Студит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Святий Феодор Студит

Феодор Студит (759, Константинополь — 11 листопада 826[1], Херсонес, Віфінія) — візантійський монах, преподобний, захисник та реформатор монастирського життя, який сам заснував монастир у Константинополі. Православна церква вшановує його пам'ять 11 листопада, або 24 листопада за новим стилем та 26 січня, або 8 лютого за новим стилем — перенесення мощей Прп. Феодора Студита.

Біографія[ред.ред. код]

Феодор Студит народився у родині збирача податей Фотіна та його дружини Феоктісти, здобув різнобічну освіту. Бувши сином придворного службовця, вважав неможливим для себе пристати на державну службу через тее, що імператор Константін Копронім (741 — 775) підтримував іконоборців.

Залишив службу й батько Феодора, він із матірю роздали своє майно бідним, розлучились та прийняли монашество.[2] У той час Феодор вже став відомим своєю блискучою ораторською майстерністю під час виступів на захист іконопоклоніння.

Проте дядько Феодора Платоні — блажений, брав участь у VII Вселенському Соборі — закликал племінників: Феодора разом із братами Йосифом та Євфімієм — прийняти чернецтво у монастирі Сакудіон, який, власне, їх дядько Платоні побудував у Віфінії, неподалік від гори Олімп. Згодом Феодор став настоятелем обителі.

796 року за ревність у зберіганні церковних правил та викриття беззаконня імператора Констянтина VI після жорстоких мук Феодор був засланий і кинутий до в'язниці у місті Солунь — нині Салоніки. Проте за імператриці Святої Ірини його повернули та навіть доручили керувати запустілим Студійським монастирем біля Копроніма. Дуже скоро в обителі зібралось понад тисячу іноків[3]. Для управління монастирським життям Феодор написав устав, який отримав назву Студійського уставу.

За імператора Никифора I (802811) та Лева Вірменина (813820) Св. Феодор багато постраждав за іконошанування та зазнав ув'язнення спочатку в Ілліріі, у фортеці Метопа, а потім в Анатолії, в Боніте. Після смерті Лева Вірменина преподобний Феодор був звільнений з ув'язнення новим імператором Михайлом ІІ та оселився в місті Херсонесі. Там святий і помер 11 листопада 826 року.

Мощі преподобного Феодора були перенесені у Студійську обитель 845 року. Брат Феодора Йосип, єпископ Солуньський, теж постраждав від іконоборців, і помер 830 року в Студійському монастирі, де спочивають і його мощі.

Примітки[ред.ред. код]