Франц Йозеф Штраус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Franz Josef Strauß 1982.jpg

Франц Йозеф Штраус (*6 вересня 1915, Мюнхен — † 3 жовтня 1988 Регенсбург) – визначний баварський політик і всегерманський державний діяч; федеральний міністр в урядах Конрада Аденауера, Людвіга Ергарда та Курта Кісінгера.

Член Бундестагу в 1949-1978 рр. та в січні-березні 1987.
Генеральний секретар ХСС 1949-1952, голова партії 1961-1988.

В федеральному уряді Західної Німеччини Штраус займав наступні посади:

  • міністр з особливих доручень (1953–1955)
  • міністр з атомних питань (1955–1956)
  • міністр оборони (1956–1962)
  • міністр фінансів (1966–1969)

З 1978 по 1988 він був прем'єр-міністром Баварії. В 1980 році він виставив свою кандидатуру на посаду Федерального канцлера - супроти тоді займавшого цю посаду Гельмута Шмідта (партія СДПН).

Йозеф Штраус увійшов у німецьку історію як контроверсійна, конфліктна або спірна фігура. З одного боку він відіграв визначну роль у будівництві збройних сил ФРН в повоєнний час та підвищення обороноздатності Німеччини перед лицем ескалації ядерної воєнної загрози з боку СРСР та Варшавського пакту під час Холодної війни. З іншого боку його політична ера була затьмарена скандалами: — купівля для бундесверу неякісних літаків F-104 Starfighter, спроба оснащення бундесвера ядерною зброєю та противостояння Штрауса конституційній свободі незалежних ЗМІ, а саме — конфлікт з редакцією часописа «Шпігель». Що йому коштувало посади міністра оброни та кар'єри майбутнього бундесканцлера. Після відставки Штрауса наприкінці його життя та після смерті також відкрилися деякі афери та корупціонні схеми його сприяння приватним друзям з кіл баварських підприємців.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в сім'ї баварського м'ясника за фахом та політика, активного члена та співзасновника Баварської народної партіі (1919) Франца Йозефа Штрауса (1875–1949). Партія була розпущена в 1933 після приходу до влади Гітлера і НСДАП. Після закінчення гімназії з найкращою відзнакою готував себе до професії історика, вивчав антропологію і історію в Мюнхенському університеті. На початку Другої світової війни в 1939 був призваний до вермахту, служив у артилерії на Західному фроні. Після початку війни з СРСР влітку 1941 був переведений на Східний фронт, побував за окупаційними військами у Львові, бачив тіла вбитих в тюрмі енкавдістами українських в'язнів та вбите цивільне єврейське населення Львова, що згідно його спогадам, справило на нього глибоке враження. Взимку 1942/43 Штраус відморозим обидви стопи і був переведени до штабної батареї, а потім командиром зенітно-артилерійської школи в Альтенштадті, Баварія.

Політична кар'єра[ред.ред. код]

Інша діяльність[ред.ред. код]

Штраус підтримував тісні зв'язки з ведучіми керівниками індустрії і був одним з головних ініціаторів та співзасновників європейського авіабудівного концерну Airbus.

Державні нагороди[ред.ред. код]

Вшанування[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Виноски[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.