Габон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ґабонська Республіка
République gabonaise

Прапор Герб
Гімн: La Concorde
Розташування Габону
Столиця
(та найбільше місто)
Лібревіль
0°23′ пн. ш. 9°27′ сх. д. / 0.383° пн. ш. 9.450° сх. д. / 0.383; 9.450
Офіційні мови Французька
Державний устрій Республіка
 - Президент Алі бен Бонго Ондімба
 - Прем'єр-міністр Даніель Вона Ондо
Незалежність  
 - від Франції 17 серпня 1960 
Площа
 - Загалом 267 668 км²
Населення
 - оцінка липня 2005 р. 1 384 000 (150)
 - Густота 5 2/км² (216)
ВВП (ПКС) 2005 р., оцінка
 - Повний 9,621 млрд $ (136)
 - На душу населення 7 055 $ (89)
ІРЛП  (2004) 0,633 (середня) (124)
Валюта Франк CFA (XAF)
Часовий пояс WAT (UTC+1)
Домен інтернету .ga
Телефонний код +241

Ґабо́н (фр. Gabon), Ґабо́нська Респу́бліка — держава на західному узбережжі Центральної Африки. Межує на північному заході з Екваторіальною Гвінеєю, на півночі з Камеруном, на сході і півдні з Конго. На заході омивається Атлантичним океаном. Вважається однією з найбагатших країн Африки (3-те місце після Екваторіальної Гвінеї та Сейшельських островів).

Історія[ред.ред. код]

Докладніше: Історія Габону

Частина Французького Конґо з 1889 року, незалежність від Франції отримала 1960 року. 1968 року президент Бонґо встановив однопартійну державу. Не зважаючи на авторитарність режиму, громадськість Габону не створює опозиції Бонґо, 1986 року його було переобрано, 1989 року відбулася спроба перевороту, спрямованого проти нього, втім її придушили лояльні до президента війська. У вересні 1990 вперше після 1964 було проведено багатопартійні вибори.

29 листопада 2005 року Бонґо на чергових президентських виборах знову отримав перемогу (майже 80% голосів). 70-літний ель-Хадж Омар Бонґо займає цей пост уже 38 років. 2003 року було прийнято поправку до конституції країни, згідно з якою, людина може бути обрана президентом необмежену кількість разів. Спадщиною ЮНЕСКО в Габоні є екосистема і культурні ландшафти в Лопе-Оканда.

Географія[ред.ред. код]

Внутрішня частина Габону — плоскогір'я та гори. Вздовж Атлантичного океану простягається низовина. Клімат субекваторіальний, на півночі — екваторіальний. Головна ріка — Оґов'є. Майже всю країну вкривають тропічні ліси, вузька прибережна рівнина піднімається до внутрішніх пагорбів і савани на сході та півдні.

Територію Габону ділять на чотири фізико-географічних райони: прибережний район, гори, плато Нтем, плато Батеке.

Прибережний район. Включає низькі покриті лісом гори Майомбе на півдні і низовину, видовжену вздовж всього побережжя шириною від 30 до 200 км, яку перетинають нижні течії декількох рік, зокрема, Огове, що є головною торговою артерією країни.

Гори. Криштальні гори, що містяться на північ від р. Огове, є сильно розчленованими. Висоти коливаються 150–600 м. Ріки утворюють пороги і водоспади. Найвищі і найбільші гори Габону — Шаю (Біроґу) на півдні країни досягають висоти 1580 м (гора Ібунджі).

Плато Нтем висотою до 760 м, складене щільними древніми породами, міститься на північному сході країни — на схід від Криштальних гір і на північ від р. Огове. Ріки, глибоко врізаючись в поверхню плато, утворюють численні пороги. Поширені вологі тропічні ліси.

Плато Батеке. Низьке плато висотою до 830 м, складене пісковиками. Це найбільш спекотний і сухий район країни.

Природний атомний реактор «Окло». Єдиний природний атомний реактор на Землі. Його було знайдено у вересні 1972 року. Реактор діяв близько 2 мільярдів років тому і «згас» бл. 1 900 млн років тому. З 1958 до 1990-х тут видобували уран з родовища «Окло».

Мапа Габону

Економіка[ред.ред. код]

Габон — аграрна країна з розвиненим гірничодобувним сектором. В промисловості і торгівлі в кінці ХХ ст. зайнято бл. 2% населення Габону. Галузі промисловості: гірничодобувна (нафтова, марганцева, уранова, золотодобувна), харчова, легка, хімічна, судноремонтна. Внутрішній транспорт головним чином автомобільний. Трансгабонська залізнична магістраль зв'язує центри гірничодобувної промисловості і лісозаготівель з узбережжям. Основні морські порти — Овендо (поблизу Лібревіля), Порт-Жантіль, Лібревіль. Габон має в своєму розпорядженні розвинену мережу повітряних сполучень, діють 5 міжнародних і 54 місцевих аеропортів. Національна авіакомпанія «Ейр Габон» здійснює внутрішні і міжнародні авіарейси.

Експорт: нафта, марганець, уран, деревина. 70 процентів експорту складає нафта та нафтопродукти. Завдяки цьому країна є досить заможною на фоні інших сусідніх країн.

Політичне життя[ред.ред. код]

На відміну від багатьох африканських країн в Габоні з моменту здобуття незалежності не було збройних конфліктів.

Культура[ред.ред. код]

Серед місцевих традиційних вірувань — релігія бвіті, суміш анімізму з християнством.

Посилання[ред.ред. код]


Екваторіальна Гвінея Екваторіальна Гвінея Камерун Камерун Конго Конго
Гвінейська затока Gray compass rose.svg Конго Конго
Атлантичний океан Конго Конго Конго Конго