Філософський камінь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джозеф Райт «Алхіміки в пошуках філософського каменя»

Філософський камінь (також відомий як Магістерій або Еліксир) — в уявленнях середньовічних алхіміків невідомий хімічний реактив, необхідний для успішного перетворення (так званої трансмутації) металів у золото або срібло.

Одним із головних завдань алхіміків було добування двох таємничих речовин, за допомогою яких можна було б досягти перетворення (удосконалення) металів. Найважливіший із цих двох препаратів, що мав володіти властивістю перетворювати на золото не лише срібло, а й неблагородні (недосконалі) метали, наприклад, свинець, ртуть та інші, називався філософський камінь, великий еліксир, магістеріум, червона тинктура, вважався панацеєю та еліксиром молодості.

Цій речовині приписувалася могутня сила: вона повинна була не лише перетворювати метали, а й слугувати універсальними ліками. Розчин її, так званий золотий напій (лат. aurum potabile), вжитий у малих дозах, повинен був зцілювати всі хвороби, молодити старе тіло та подовжувати життя.

Інший таємничий засіб, вже другорядний за своїми властивостями, називався білий лев, біла тинктура або малий магістеріум, та повинен був мати здатність перетворювати всі неблагородні метали на срібло.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]