Десять заповідей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Запит «Декалог» перенаправляє сюди; див. також інші значення.
«Мойсей та Десять заповідей», Рембрандт, 1659

Де́сять за́повідей (Декалог або Закон Божий) (євр.: עשרת הדברות «асерет-ха-діброт», грец. δέκα λόγοι; дослівно: десятислів'я) — вказівки, десять основних законів, котрі, за текстом П'ятикнижжя, або Тора, були дані самим Богом Мойсею на горі Синай приблизно через п'ятдесят днів після того, як євреї залишили Єгипет (Вих. 20:3-17). Заповіді, як оповідається, були зафіксовані на кам'яних скрижалях.

В Біблії

І Бог промовляв всі слова оці, кажучи: Я Господь, Бог твій, що вивів тебе з єгипетського краю з дому рабства.

 1. Хай не буде тобі інших богів передо Мною!
 2. Не роби собі різьби і всякої подоби з того, що на небі вгорі, і що на землі долі, і що в воді під землею. Не вклоняйся їм і не служи їм, бо Я Господь, Бог твій, Бог заздрісний, що карає за провину батьків на синах, на третіх і на четвертих поколіннях тих, хто ненавидить Мене, і що чинить милість тисячам поколінь тих, хто любить Мене, і хто держиться Моїх заповідей.
 3. Не призивай Імення Господа, Бога твого, надаремно, бо не помилує Господь того, хто призиватиме Його Ймення надаремно.
 4. Пам'ятай день суботній, щоб святити його! Шість днів працюй і роби всю працю свою, а день сьомий субота для Господа, Бога твого: не роби жодної праці ти й син твій, та дочка твоя, раб твій та невільниця твоя, і худоба твоя, і приходько твій, що в брамах твоїх. Бо шість день творив Господь небо та землю, море та все, що в них, а дня сьомого спочив тому поблагословив Господь день суботній і освятив його.
 5. Шануй свого батька та матір свою, щоб довгі були твої дні на землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі!
 6. Не вбивай!
 7. Не чини перелюбу!
 8. Не кради!
 9. Не свідкуй неправдиво на свого ближнього!
 10. Не жадай дому ближнього свого, не жадай жони ближнього свого, ані раба його, ані невільниці його, ані вола його, ані осла його, ані всього, що ближнього твого![1]

2 М. 20:1-17

Церковнослов'янською мовою

 1. А́зъ є́смь гсдь бг҃ъ тво́й, изведы́й тѧ̀ ѿ землѝ єгѵ́петскїѧ, ѿ до́му рабо́ты: ¦ Да не бу́дутъ тебѣ̀ бо́зи ині́и ра́звѣ Менє̀.
 2. Не сотворѝ себѣ̀ кумі́ра, и всѧ́кагѡ подо́бїѧ, єли͂ка на небесѝ горѣ̀, и єли͂ка на землѝ ни́зу, и єли͂ка въ вода́хъ подъ земле́ю: ¦ да не поклони́шисѧ ѝмъ, ни послу́жиши ѝмъ.
 3. Не во́змеши и́мене гсда бг҃а твоегѡ̀ всу́е.
 4. Помни день суббѡ́тный, є́же свѧти́ти єго̀: ¦ ше́сть дні'й дѣ́лай и сотвори́ши (въ ни́хъ) всѧ͂ дѣла̀ твоѧ͂. Въ де́нь же седьмы́й — суббѡ́та гсду бг҃у твоему̀.
 5. Чтѝ отца̀ твоего̀ и ма́терь твою̀, да бла́го ти́ бу́детъ, и да долголѣ́тенъ бу́деши на землѝ бла́зѣ, ю́же гсдь бг҃ъ тво́й дае́тъ тебѣ̀.
 6. Не ѹбі́й.
 7. Не прелюбы̀ сотворѝ
 8. Не ѹкра́ди.
 9. Не послу́шествуй на дру́га своего̀ свидѣ́тельства ло́жна.
 10. Не пожела́й не позе́́́̀̀̀̀єгѡ̀, ни рабы́ни єгѡ̀, ни вола̀ єгѡ̀, ни осла̀ єгѡ̀, ни всѧ́когѡ скота̀ єгѡ̀, ни всего̀ єли͂ка су́ть ближнѧгѡ твоегѡ̀.

Другий варіант

Заповіді викладено в Біблії у двох варіантах. З них у релігійний вжиток увійшов перший варіант, що нібито був викарбуваний на тих скрижалях (кам'яних дошках), які Мойсей у пориві гніву кинув на землю й розбив ущент (Вихід. 32:19). А щодо заповідей, які нібито були написані на «нових скрижалях» і які буцімто запропоновані «на вічні часи», то вони давним-давно забуті: їх не знають не тільки рядові віруючі, а й служителі культу. І хоча всевишній обіцяв Мойсею повторно написати текст саме тих заповідей, «які були на попередніх скрижалях» (Вихід. 32:1), однак ці два варіанти заповідей настільки не схожі між собою, що немає ніяких підстав ототожнювати їх. У першому варіанті багато чого немає з того, що є у другому варіанті. Не збігаються заповіді і за кількістю: там — 10, тут — 13. Щоб у цьому переконатися, досить порівняти заповіді першого запису із заповідями повторного запису.

 1. «Ти не повинен поклонятися богові іншому, крім господа (бога), тому що ім'я його — „ревнитель“ …»
 2. «Не вступай у союз з мешканцями тієї землі (в яку ти ввійдеш)…»
 3. «Не роби собі богів литих».
 4. «Додержуйся свята опрісноків: сім днів їж прісний хліб…»
 5. «Все первородне — мені, як і весь скот твій первородний чоловічої статі; а первородне з ослів заміняй ягням; коли ж не заміниш, то викупи його. Всіх первенців із синів твоїх викупляй».
 6. «Хай не з'являються перед лице моє з порожніми руками».
 7. «Шість днів працюй, а в сьомий спочивай; спочивай і під час сівби та жнив».
 8. «І свято седмиць, справляй, свято початку жнив пшениці та свято збирання плодів наприкінці року».
 9. «Тричі на рік повинна з'являтись уся чоловіча стать твоя перед лицем владики, господа, бога Ізраїлева…»
 10. «Не виливай крові моєї жертви на квасний хліб».
 11. «Жертва свята Паски не повинна залишатися до ранку».
 12. «Найперші плоди землі принось у дім господа, бога твого».
 13. «Не вари козеня в молоці матері його» (Вихід. 34:14 — 26).

Чим же пояснити таку розбіжність цих начебто «божих» настанов? А справа в тому, то писалися ці приписи-заповіді різними авторами у різний час і пізніше були включені до «святого письма» без будь-яких переробок з боку укладачів Старого завіту.

УГКЦ

У катехизмі «Христос — наша Пасха» Української Греко-Католицької Церкви, дається наступний текст Десяти Божих Заповідей[2]:

Я Господь Бог твій.

 1. Нехай не буде в Тебе інших богів, окрім мене.
 2. Не взивай намарне імені Господа Бога твого.
 3. Пам'ятай день святий святкувати.
 4. Шануй батька твого й матір твою.
 5. Не вбивай.
 6. Не чужолож.
 7. Не кради.
 8. Не свідчи ложно на ближнього твого.
 9. Не пожадай жінки ближнього твого.
 10. Не пожадай нічого того, що є власністю ближнього твого.

Додатково відокремлюються «Дві головні заповіді любові»:

 1. Люби Господа, Бога твого, всім серцем твоїм, і всією душею твоєю, і всією силою твоєю, і всіма мислями твоїми.
 2. Люби свого ближнього, як самого себе.

У національній художній літературі

У поетичній формі зміст Десяти Заповідей висловив у Віршованій Біблії український християнський письменник-богослов Василь Кредо.

Див. також

Примітки

 1. текст із Біблії за перекладом Огієнка (або http://bibleonline.ru/bible/ukr/02/20/#1-17)
 2. Катехизм Української Греко-Католицької Церкви: Христос — наша Пасха. Львів, Видавництво «Свічадо», 2011. ISBN 978-966-395-420-2, с. 297

Джерела


Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.