Шарль Луї де Монтеск'є

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шарль Луї де Монтеск'є
Montesquieu 1.png
Народився 18 січня 1689(1689-01-18)
в замку Лабред біля Бордо
Помер 10 лютого 1755(1755-02-10) (66 років)
Париж, Франція Франція
хвороба
Національність Франція Франція
Проживання Франція
Ім'я при народженні Charles-Louis de Secondat, Baron de La Brède et de Montesquieu
Відомий філософ
Діяльність юрист
Титул барона де Монтеск'є
Конфесія Католик

Шарль-Луї де Монтеск'є (фр. Charles-Louis de Secondat, Baron de La Brède et de Montesquieu; *18 січня 1689— †10 лютого 1755, Париж) — французький правник, письменник і політичний мислитель.

Автор статей до «Енциклопедії», або Тлумачного словника наук, мистецтв та ремесла». Автор книг "Перські листи" і "Про дух законів". Співрозмовник французького правника та філософа Г. Маблі.

В працях та поглядах Монтеск'є представлено витоки лібералізму як державної ідеології, яку до нього розвивав англійський філософ Джон Локк, а пізніше - шотландський економіст А. Сміт.

Монтеск'є, а також Жан-Жак Руссо (1712—†1778) і Джон Локк (1632—†1704) заклали основи ідеології сучасних форм представницької демократії. За "принципом Монтеск'є" влада в правовій державі поділяється на законодавчу (парламент), виконавчу (кабінет міністрів) і судову (верховний суд країни), король (президент) повинен очолювати виконавчу владу.

Був одруженний. Мав двох доньок та сина. Помер Монтеск'є в Парижі. На похороні був його колега, вчений Дені Дідро. Могила Шарля-Луї де Монтеск'є не збереглася.