Ярослав Всеволодович (князь чернігівський)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ярослав Всеволодович
Князь Чернігівський COA of Chernihiv Principality.svg
Початок правління: 1177
Кінець правління: 1198

Попередник: Святослав Всеволодович
Наступник: Ігор Святославич

Дата народження: 1139(1139)
Дата смерті: 1198(1198)
Дружина: Ірина
Діти: Ростислав, Ярополк, донька, одружена з Володимиром Глібовичем
Династія: Ольговичі
Батько: Всеволод II
Мати: Агафія (Марія) Мстиславівна

Ярослав Всеволодович (11391198) — чернігівський князь (1177—1198) з династії Ольговичів, 2-й син великого князя київського і чернігівського князя Всеволода Ольговича і Марії, доньки Мстислава Великого. Після смерті батька княжив у Стародубі, з 1177 року в Чернігові. Після смерті свого брата, великого князя київського Святослава Всеволодовича боровся з Рюриком Ростиславичем за київський престол.

Біографія[ред. | ред. код]

З кінця 1150-х рр. Ярослав Всеволодович брав участь у боротьбі за Київ на боці Ольговичів. Коли його старший брат Святослав Всеволодич у середині 1181 року вокняжився у Києві, він поступився Ярославу чернігівським престолом.

Вів не узгоджену з іншими князями політику у відношенні до половців — не взяв участі в поході проти половців 1184 та 1185 років (похід Ігоря Святославича), також зірвав загальний похід проти них 1187 року.

У 1195 році київський князь Рюрик Ростиславич та владимирський і суздальський князь Всеволод Юрійович "Велике Гніздо" почали вимагати від Ольговичів (в тому числі Ярослава, як старшого з них) публічно відмовитися від претензій на київський престол, проте вони не побажали цього робити. У 1195 і 1196 роках Рюрик Ростиславич із Всеволодом Юрійовичем здійснили 2 походи на Чернігів проти Ярослава. Кожного разу Ольговичам вдавалося внести розбрат серед союзників, роблячи поступки Всеволодові Юрійовичу, що дало змогу Ярославу зберегти за собою до смерті зберегти чернігівський стіл.

Помер у Чернігові, перед смертю прийняв чернечий постриг під іменем Василій; похований у Спаському соборі.

Сім'я і діти[ред. | ред. код]

Дружина — Ирина

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

Попередник
Святослав Всеволодович
COA of Chernihiv Principality.svg Князь Чернігівський
1177-1198
COA of Chernihiv Principality.svg Наступник
Ігор Святославич