Dash

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Dash
Лого Dash
Тікер DASH
Розробка
Статус розробки активний
Операційна система Windows, Linux, Mac OS X
Веб-сайт https://www.dash.org/
Початок книги обліку 1 січня 2014
Оцінка
Ринкова капіталізація $1 358 190 319


Dash (раніше відома як Darkcoin і XCoin) — криптовалюта, що використовує механізм під назвою «Darksend», для того, щоб зробити транзакції анонімними[1].

У 2015 році за ринковою капіталізацією у Dash було п'яте місце серед усіх криптовалют[2].

Огляд[ред. | ред. код]

Основні відмінності між Dash і Bitcoin полягають у наступному:

 • транзакції в Dash є анонімізованими[3]
 • Dash використовує не один, а комбінацію з декількох криптографічних алгоритмів[4]
 • майнінг Dash вимагає менших енерговитрат[5]
 • рішення про подальший розвиток системи приймають не окремі програмісти, а всі члени мережі Dash, через механізм децентралізованого управління (Decentralized Governance)[6][7][8]

PrivateSend[ред. | ред. код]

Розподіл мастернод по країнах (на вересень 2014)

«PrivateSend» — це сервіс перемішування платежів, заснований на CoinJoin. В подальшому метод попереднього перемішування був вдосконалений і вбудований в клієнтську програму.

Поточна реалізація системи дозволяє збільшити анонімність транзакцій, шляхом об'єднання декількох входів від різних користувачів в одній транзакції з декількома виходами. Це приховує потоки руху коштів і обмежує можливості прямого відстеження транзакцій. Для відстеження таких транзакцій був запропонований механізм ієрархічного списку (заснованого на входах і виходах), проте практичних доказів можливості такого аналізу представлено не було.[9]

Механізм PrivateSend включає ряд процедур:

 1. Попередня деномінація — платежі дробляться на однакові частини: 100, 10, 1, 0.1, що перешкоджає відстеження за індивідуальними сумами.
 2. Кожна частина проходить свої власні етапи анонімізації, при цьому
  • анонимізується не вся сума, а частини;
  • перемішуються виключно однакові за величиною частини;
  • на кожному етапі обирається нова перемішуюча мастернода.
 3. Перемішування відбувається завчасно. Після змішування сума повертається власнику на нові анонімні адреси і може використовуватися, коли буде потреба (немає потреби чекати змішування).
 4. З ростом числа користувачів DASH стає важче позбутися невизначеності в структурах змішування.

Мастерноди[ред. | ред. код]

Мастерноди (Masternodes) — спеціальні вузли (сервери) мережі, що забезпечують роботу механізму перемішування «PrivateSend». Мастерноди управляються співтовариством волонтерів, без єдиного централізованого керівного органу. Кожен раз, коли користувач має намір використовувати «PrivateSend», він вказує кількість раундів перемішування (зазвичай від двох до восьми, але можна і більше), що значно збільшує ступінь анонімності. Далі випадково вибрані мастерноди здійснюють перемішування монет. Комбінація з декількох незалежних випадкових мастернод збільшує впевненість, що ніхто не має повної інформації про всі входи і виходи транзакції.

Щоб уникнути сценарію, при якому безліч мастернод в мережі управляється зловмисником, який хоче розкрити анонімні транзакції, застосовується стримуючий фактор: за кожну мастерноду, яка підключається до мережі, потрібно внести заставу в розмірі 1000 Dash.[10] З метою стимулювання волонтерів до створення і управління мастернодами, за їх роботу надається винагорода, що становить 50 % від нагороди майнера за знайдений блок.[11]

InstantSend[ред. | ред. код]

«InstantSend» — це сервіс для миттєвих транзакцій. У цій системі входи блокуються тільки для конкретної транзакції, що перевіряється з допомогою механізму консенсусу в мережі мастернод. Конфліктуючі транзакції блокуються і відхиляються. Якщо консенсус не може бути досягнутий, підтвердження транзакції відбувається за допомогою стандартного механізму підтвердження блоку. InstantX дозволяє вирішити проблему подвійного витрачання без довгого очікування підтвердження, як у випадку з іншими криптовалютами, такими як Bitcoin.[12]

X11[ред. | ред. код]

Замість застосування алгоритму SHA-256 (із сімейства Secure Hash Algorithm) або scrypt, в Dash, з метою доказу виконання роботи, послідовно застосовуються 11 різних функцій хешування.[13]

X11 — система алгоритмів хешування, що використовує ланцюжок з 11 алгоритмів типу криптографічна хеш-функція для доказу виконання роботи. Алгоритм X11 запропонований головним розробником системи Dash, Еваном Даффилдом (Evan Duffield), з метою утруднити використання спеціалізованого обладнання для майнінгу.

Для послідовного хешування центральні процесори останнього покоління, в середньому, дають таку ж продуктивність, як GPUs. При роботі такого алгоритму на GPUs потрібно приблизно на 30 % менше електричної потужності, порівняно з алгоритмом `scrypt`, і від 30 % до 50 % менше ресурсів на тепловідведення. Це дозволяє значно знизити витрати майнерів і продовжити ресурси комп'ютерного обладнання.[14]

Dark Gravity Wave (DGW)[ред. | ред. код]

Dark Gravity Wave (DGW) — алгоритм підстроювання складності майнінгу, створений з метою обійти недоліки в алгоритмі Kimoto's Gravity Well. В даному випадку використовується багаторазове і просте ковзне середнє для плавного підстроювання складності, яка перераховується для кожного блоку. Винагорода за блок не змінюється строго з номером блоку, а замість цього використовується формула, заснована на законі Мура: 2222222/((Difficulty+2600)/9)2.[15][16]

Гаманець Dash[ред. | ред. код]

Гаманець Dash (Dash Core wallet) заснований на популярному гаманці для біткоїна — Bitcoin Core QT wallet, з додатковим функціоналом. Він дозволяє робити анонімні транзакції з використанням вищеописаних функцій PrivateSend і InstantSend.

Децентралізоване управління[ред. | ред. код]

Рішення про зміни в Dash приймаються загальним голосуванням. Будь-який бажаючий може винести на публічне обговорення той чи інший проект, пов'язаний з Dash (винесення проекту на голосування коштує 5 одиниць dash). Після чого, шляхом голосування, приймається рішення щодо проекту.

Саме таким чином було прийнято рішення про збільшення розміру блоків з 1 МБ до 2 MБ. Процес прийняття рішення зайняв менше доби[17].

Історія[ред. | ред. код]

Dash був початково створений як XCoin (XCO), 18 січня 2014 року. 28 лютого 2014 назву було змінено на «Darkcoin». 25 березня 2015 Darkcoin був представлений як «Dash».[18]

Я відкрив для себе Bitcoin в середині 2010-го, і з тих пір він заволодів моїм розумом. Через пару років, в 2012-му, я почав реально замислюватися як додати анонімність в Bitcoin. Я знайшов близько 10 способів зробити це, але після релізу мій код не захотіли включати в Bitcoin. Розробники хотіли, щоб базовий протокол в основному залишався незмінним, і також це стосується всього іншого, що засноване на ньому. Це стало народженням концепції Darkcoin. Я втілив в життя алгоритм X11 за вихідні і виявив, що він працює на диво добре і вирішує проблему справедливого розподілу нагороди, що він може стати хорошою основою для запуску криптовалюти. Я насправді заклав в X11 аналогічну криву зростання, за якої майнери повинні боротися, щоб створити собі навіть невелику перевагу, так само, як це було на ранніх етапах розвитку Bitcoin. Я думаю, що це є необхідним для створення живої екосистеми.

— Evan Duffield, Березень 2014 [19]

Запуск[ред. | ред. код]

У першу годину запуску було видобуто близько 500 000 Dash. Наступні 1 000 000 Dash були видобуті за 7 годин і, нарешті, ще 400 000 за наступні 36 годин. Вищезазначені 1,9 мільйонів Dash були здобуті за 48 годин. Це становить близько 32 % усього поточного обсягу (5,9 млн на жовтень 2015 року)[20][21], що породило дискусію про первинний розподіл. У червні 2014-го галузевий новинний сайт Cryptocoinnews написав «Одна з найбільших ям на шляху Darkcoin пов'язана з великим інстмайном»[22]. На думку розробника, причиною цього стала помилка в коді, «яка невірно перетворювала складність, неправильне значення якої потім використовувалося для розрахунку винагороди, що призвело до інстмайну»[23].

Офіційну назву було змінено з «Darkcoin» на «Dash» 25 березня 2015 року[18].

Економіка[ред. | ред. код]

За даними CoinMarketCap на березень 2016 року, добовий обсяг торгівлі Dash становив близько 1 % від загального обсягу торгівлі криптовалютами[24], а його ринкова капіталізація становила близько 40 мільйонів доларів[25]. Це п'яте місце серед усіх криптовалют.

У лютому 2016 року ринкова капіталізація Dash становила 24 млн дол.[2].

У грудні 2017 року капіталізація валюти досягла $5,5 млрд (сьоме місце у світі) при ціні $721.21.

Альтернативи[ред. | ред. код]

Zerocoin, Monero і Cloakcoin також мають вбудовані механізми міксингу[26].

ExclusiveCoin — ранній форк.

Гаманці Dark Wallet[en] і Samourai для біткоїна мають подібний функціонал[27].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Greenberg, Andy. Bitcoin's nefarious cousin Darkcoin is booming // Wired. — 2014. — 22 May.
 2. а б Meet the Top 3 Coins in the Cryptocurrency Anonymity Race — Bitcoin News
 3. Bitcoin's nefarious cousin Darkcoin is booming (Wired UK)
 4. http://cointelegraph.com/news/dash-young-cryptocurrency-with-an-interesting-story
 5. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 травень 2015. Процитовано 13 вересень 2017. 
 6. Bitcoin is «the Slowest, Most Expensive, Least-Developed Currency» — Finance Magnates
 7. The Daily Decrypt | How Dash Reached Consensus For Bigger Blocks Within 24 Hours. Архів оригіналу за 9 квітень 2016. Процитовано 13 вересень 2017. 
 8. Dash to Implement Decentralized Governance System — CCN: Financial Bitcoin & Cryptocurrency News
 9. [DRK Darkcoin is NOT Anonymous? Possible Proof inside] / Evil-Knievel // bitcointalk.org. — Дата звернення: 23.04.2015.
 10. DarkSend // Dash Ninja Wiki. — Дата звернення: 22.04.2015.
 11. DASH Ninja - Blocks Masternodes Payee // DASH Ninja. — Дата звернення: 24.09.2015.
 12. InstantX — Transaction Locking and Masternode Consensus: A Mechanism for Mitigating Double Spending Attacks[недоступне посилання з лютого 2019] dashpay.io
 13. Bentley, Guy. Darkcoin: The cryptocurrency putting privacy first Архівовано 5 вересень 2017 у Wayback Machine., City AM, London. 12 May 2014
 14. Dash: A Privacy-Centric Crypto-Currency / Evan Duffield, Daniel Diaz. — Self-published, 2015. — 20 April.
 15. Dark Gravity Wave - Dash – Official Website // Dash - Official Website.
 16. How Is Darkcoin Mining Unique? coinbrief.net. Retrieved 30 December 2014.
 17. Dash Founder: Cryptocurrency World Needs More Capacity Than Just Bitcoin — Finance Magnates
 18. а б Darkcoin Is Now Dash | Dash — Official Website // www.dashpay.io. — Дата звернення: 03.04.2015.
 19. The birth of Darkcoin / Evan Duffield // dashtalk.org. — 2014. — 30 March.
 20. Dash Blockchain Explorer - Inflation Chart // cryptoID.info.
 21. http://dashdot.io/alpha/wp-content/uploads/2015/05/image18.png
 22. Litecoin vs. Darkcoin: Can the Coins Compete? // CCN: Financial Bitcoin & Cryptocurrency News. — 2014. — 24 June.
 23. Was The Instamine A Positive Thing For Dash? // dashdot.io. — 2015. — 27 September.
 24. 24 Hour Volume Rankings (Currency) | Crypto-Currency Market Capitalizations
 25. Dash (DASH) price, charts, and info | Crypto-Currency Market Capitalizations
 26. http://www.forbes.com/sites/andygreenberg/2014/01/13/bitcoin-anonymity-upgrade-zerocoin-to-become-its-own-cryptocurrency/
 27. Hiding currency in the Dark Wallet — BBC News

Посилання[ред. | ред. код]