Ethereum

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ethereum
Тип розподілені обчислення
Автори Віталік Бутерін, Гевін Вуд
Перший випуск 30 липня 2015
Платформа x86, ARM
Операційна система Клієнти доступні для Linux, Windows, macOS, POSIX
Мова програмування Go, Rust, C#, C++, Java, Python
Стан розробки В процесі
Ліцензія GPLv3, LGPLv3[1]
Репозиторій github.com/ethereum
Вебсайт ethereum.org/uk

CMNS: Ethereum у Вікісховищі

Ethereum (від англ. Ether [iːθə] — «етер», код ETH), Етеріум, (часто просто «етер» або «ефір») — криптовалюта та платформа для створення децентралізованих онлайн-сервісів (DApps) на базі блокчейна, що працюють на базі розумних контрактів. Реалізована як єдина децентралізована віртуальна машина. Ідея була сформована Віталіком Бутеріном 2013 року. ETH є рідною валютою для платформи Ethereum, а також працює як плата за транзакцію майнерам у мережі Ethereum.

Ethereum є піонером у використанні розумних або інтелектуальних контрактів на основі блокчейнів. При запуску на блокчейн розумний контракт стає схожим на самостійну комп'ютерну програму, яка автоматично виконується, коли виконуються певні умови. На блокчейн розумні контракти дозволяють коду працювати точно, як запрограмований без будь-якої можливості простою, цензури, шахрайства або втручання третіх сторін. Вона може сприяти обміну грошей, змісту, власності, акцій або будь-яких інших цінностей[2].

Мережа Ethereum вийшла на ринок 30 липня 2015 року, з випуском перших 72 мільйонів Ethereum. Оскільки Ethereum сильно спрощує і здешевлює впровадження блокчейна, його впроваджують як великі гравці, такі як Microsoft, IBM, Acronis, Сбербанк Росії, банківський консорціум R3, так і нові стартапи[3][4][5][6].

Винахідник і співзасновник компанії Apple Стів Возняк заявив, що Ethereum може стати настільки ж впливовим, як Apple у довгостроковій перспективі[7].

Історія[ред. | ред. код]

Етеріум був спочатку описаний в білій книзі Бутеріним в кінці 2013 року. Співзасновниками стали Гевін Вуд (Gavin Wood), Чарльз Госкінсон (Charles Hoskinson), Міхай Алізе (Mihai Alisie), Ентоні Ді Іоріо (Anthony Di Iorio) та Джозеф Любін (Joseph Lubin)[8]. Проєкт зробили публічним, а до розробки підключилися й інші учасники. На початку 2014 року команда заснувала компанію Ethereum Switzerland GmbH в Швейцарії. Бутерін обґрунтував такий вибір тим, що в Швейцарії ліберальні закони по відношенню до криптовалют і багато потенційних замовників.[9].

У квітні 2014 року, Ethereum був формально описаний Гевіном Вудом у так званій «жовтій книзі». Приблизно в той же час, Ethereum неформально описувався як платформа «наступного покоління біткоїнів» (або «біткоїни 2.0»).

У другій половині 2014 го було розпочато збір коштів на розробку через краудфандинг. Для фінансової розробки було запропоновано початкову кількість 60 102 216 Етеру через 42-денну первинну публічну пропозицію, за що було отримано 31 591 біткоїнів, що на той момент було еквівалентно майже 18,5 млн доларів. Після цього Ethereum привернув увагу багатьох банків як платформа для розумних контрактів. Блокчейн Ethereum був запущений 30 липня 2015 року.

14 березня 2016 року, Ethereum вийшов з ранньої альфа-версії Frontier, в якій розробники не гарантували безпеку. Нова версія протоколу, що зветься Homestead, також відноситься до ранньої, але вже стабільної версії.

Захист мережі за допомогою майнінгу передбачається тільки на початковому етапі. Надалі планується повний перехід на метод захисту proof-of-stake з гібридною моделлю на проміжному етапі. Попри це, є захист від створення ASIC за рахунок високих вимог до відеопам'яті GPU, що постійно зростає (1,4 Гб на березень 2016 року).

В 2016 році розподілена автономна організація The DAO, зібрала на краудфандингу близько 150 млн доларів[10]. Внаслідок уразливості програмного коду зловмиснику вдалось в червні того ж року викрасти криптовалюти приблизно на 50 млн доларів[11][12]. Ця подія спричинила дуже інтенсивні дебати в спільноті з приводу повернення викрадених коштів[13]. В результаті тривалого обговорення спільнота вирішила поділитись на дві: переважна більшість залишилася в проєкті Ethereum, а меншість перейшла в Ethereum Classic, яка і зберегла оригінальний блокчейн.

Після цього Ethereum довелось здійснювати форк іще двічі в четвертому кварталі 2016 року внаслідок атак[14].

У 2020 році Камілою Руссо була написана книга про створення Ethereum «Нескінченна машина». «Волл-стріт джорнел» назвав книгу Руссо «кращим введенням у світ Ethereum», а «Блумберг Бізнесвік» рекомендував її серед 49 найцікавіших книг у 2021 році. У 2022 році оголошено, що кінокомпанія Рідлі Скотта займеться екранізацією книги[15].

Інциденти[ред. | ред. код]

29-30 червня 2017 року зловмиснику вдалось взяти під контроль вебдомен сайту Classic Ether Wallet та перенаправити його на власний сервер. Зловмисник одразу взявся за викрадення облікових даних користувачів та викрадати валюту з їхніх гаманців. Всього йому вдалось викрасти ETC (Ethereum Classic) в еквіваленті близько 300 тис. доларів[16].

17 липня 2017 року під час ICO компанії Coindash зловмисникові вдалось здобути несанкціонований доступ до вебсайту компанії та змінити адресу гаманця компанії на власний. Всього на гаманець зловмисника було відправлено 43 438,45 ETH (близько 7,4 млн доларів за тогочасним курсом)[17]. Однак через 2 місяці після зламу злочинці повернули компанії Coindash 10,000 ETH (приблизно 3 млн доларів).[18].

20 липня 2017 року стало відомо, що невідомим зловмисникам вдалось скористатись уразливістю в клієнті для керування гаманцями Parity для крадіжки криптовалюти на суму 31,7 млн доларів за тогочасним курсом. Вразливість з'явилась в останньому оновленні програми та пов'язана з гаманцями для багатьох користувачів, ключі доступу до яких є у декількох чоловік. В таких гаманцях транзакція відбувається лише зі схвалення більшості співвласників[19].

23 липня 2017 року невідомому зловмиснику вдалось викрасти випущені ICO (англ. Initial Coin Offering) компанії Veritaseum та обміняти їх на ETH в еквіваленті 8,4 млн доларів. Отримані ним криптомонети були зараховані на два гаманці, звідки він розпочав процес відмивання зароблених грошей. Зловмиснику вдалось викрасти менше 0,07 % від випущених на ICO токенів VERI[20].

6 листопада 2017 року користувач служби GitHub з назвою devops199 випадково (за його словами) активував уразливість в гаманцях Parity з мультипідписом (англ. multi-sig). Внаслідок двох транзакцій на таких гаманцях було заморожено ETH вартістю понад 180—280 млн доларів, в тому числі 90 млн доларів, що належали співзасновнику Parity та колишнього головного інженера Etheruem Гевіну Вудсу[21]. Розумний контракт з цією вадою був випущений за понад сто днів до того, 20 липня 2017 року, після виправлення попередньої вади в гаманцях з мультипідписом[22].

Ethereum 2.0[ред. | ред. код]

2022 року Ethereum завершив найбільше в історії оновлення протоколу. Розробники пішли від механізму консенсусу Proof-of-Work (PoW) до більш екологічного Proof-of-Stake (PoS). Фінальний етап отримав найменування Merge («злиття»), коли вже запущений ланцюжок Beacon Chain об'єднався з існуючим основним ланцюжком Ethereum.

Використання[ред. | ред. код]

Етеріум — це криптовалюта, але її «розумні контракти» можуть використовуватися в різних фінансових областях. Про свій інтерес до платформи заявили різні організації, включаючи Microsoft[23], IBM, JPMorgan Chase[24]. Блумберг Бізнесвік стверджує, що розподілене програмне забезпечення Етеріум може бути використано всіма, кому потрібен захист від несанкціонованого втручання. «Ви можете спокійно робити бізнес з кимось, кого ви не знаєте, тому що умови прописані в розумному контракті, вбудованому в блокчейн»[25].

Обмін[ред. | ред. код]

Ethereum можна обміняти, як на фіатні гроші, так і на Bitcoin та іншу криптовалюту. В основному, обміни відбуваються на онлайн-майданчиках обміну та криптобіржах. Популярність Ethereum зумовлена високою швидкістю підтвердження транзації. Нові блоки в блокчейні Ethereum з'являються приблизно кожні 13 секунд. При високій комісії транзакція зможе потрапити в наступний блок. При середній комісії — приблизний час обробки транзакції становить в середньому 3 хвилини. При оплаті нижче середньої комісії, швидкість попадання буде залежати тільки від навантаження на мережу і збільшення чи зменшення навантаження. Деякі експлорери (наприклад, etherscan.io) дають інформацію про очікуваний час обробки транзакції, але необхідно розуміти, що це значення не є точним і може змінюватися в залежності від ситуації.

Ринкова вартість[ред. | ред. код]

9 листопада 2021 року вартість ethereum сягнула 4 837 доларів. Від початку 2021 року він виріс на 550 %[26].

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • В Ethereum аналог Namecoin можна реалізувати п'ятьма рядками коду.
 • У 2014 році Ethereum посідав друге місце за розміром суми, зібраної через краудфандинг.
 • Дробові частки етеру названі на честь Гела Фінні (англ. Hal Finney), Ніка Сабо (англ. Nick Szabo) та Вей Дая (англ. Wai Dai).
 • Ethereum є другою криптовалютою світу, яка на фоні загального зростання криптовалютного ринку встановлює історичні рекорди.[26]
 • Розробник iOS-джейлбрейка Cydia Джем Фрімен знайшов уразливість в обліковому записі проекту Optimism, яка дозволяла створювати нескінченну кількість Ethereum. За виявлення проблеми його нагородили 2 млн доларів[27][28][29].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Ethereum Go GitHub repository. Архів оригіналу за 3 жовтня 2016. Процитовано 22 червня 2017. 
 2. Introduction to Smart Contracts
 3. Slock.it — Blockchain + IoT [Архівовано 2016-03-14 у Wayback Machine.]
 4. Ethereum Blockchain as a Service now on Azure | Blog | Microsoft Azure
 5. Не отходя от блокчейна: Lufthansa работает над туристической платформой на базе Ethereum. CoinMarket.News (рос.). 10 жовтня 2017. Архів оригіналу за 11 жовтня 2017. Процитовано 11 жовтня 2017. 
 6. Детский фонд ООН тестирует смарт-контракты Ethereum. CoinMarket.News (рос.). 7 серпня 2017. Архів оригіналу за 11 жовтня 2017. Процитовано 11 жовтня 2017. 
 7. Apple's Steve Wozniak Dumps Facebook And Thinks Ethereum Could Be The New Apple // Forbes
 8. Roman Persianinov (28 червня 2017). Профиль: Виталик Бутерин — Новости на TJ (рос.). tjournal.ru. Архів оригіналу за 17 жовтня 2019. Процитовано 17 жовтня 2019. 
 9. Roman Persianinov (28 червня 2017). Профиль: Виталик Бутерин — Новости на TJ (рос.). tjournal.ru. Архів оригіналу за 17 жовтня 2019. Процитовано 17 жовтня 2019. 
 10. Vigna, Paul (16 травня 2016). Chiefless Company Rakes In More than $100 Million. Wall Street Journal. Архів оригіналу за 25 червня 2017. Процитовано 14 травня 2017. 
 11. Popper, Nathaniel (18 червня 2016). Hacker May Have Taken $50 Million From Cybercurrency Project. The New York Times. Архів оригіналу за 20 червня 2017. Процитовано 14 травня 2017. 
 12. Price, Rob (17 червня 2016). Digital Currency Ethereum is Cratering Amid Claims of a $50 Million Hack. Business Insider. Business Insider. Архів оригіналу за 11 червня 2017. Процитовано 14 травня 2017. 
 13. Peck, Morgan (19 липня 2016). "Hard Fork" Coming to Restore Ethereum Funds to Investors of Hacked DAO. IEEE Spectrum: Technology, Engineering, and Science News. IEEE. Архів оригіналу за 3 березня 2017. Процитовано 14 травня 2017. 
 14. Redman, Jamie (14 жовтня 2016). Ethereum to Hard Fork Two More Times Following Recent Attacks. Bitcoin.com. Bitcoin.com. Архів оригіналу за 2 листопада 2016. Процитовано 22 листопада 2016. 
 15. Ридли Скотт спродюсирует фильм о создании Ethereum | Криптовалюта.Tech
 16. Catalin Cimpanu (July 2, 2017). Classic Ether Wallet Hacked, Users Report Massive Losses. Bleeping Container. Архів оригіналу за 25 липня 2017. Процитовано 25 липня 2017. 
 17. Lorenzo Franceschi-Bicchierai, Jordan Pearson (Jul 17 2017). Hacker Allegedly Steals $7.4 Million in Ethereum with Incredibly Simple Trick. Motherboard Vice. Архів оригіналу за 25 липня 2017. Процитовано 25 липня 2017. 
 18. Транзакція повернених коштів. Архів оригіналу за 6 жовтня 2017. Процитовано 6 жовтня 2017. 
 19. Владимир Скрипин (20.07.2017). Хакеры взломали Ethereum-клиент Parity и украли криптовалюту на сумму около $32 млн. ITC.ua. Архів оригіналу за 20 липня 2017. Процитовано 20 липня 2017. 
 20. Catalin Cimpanu (24 липня 2017). Hacker Steals $8.4 Million Worth of Ethereum From Veritaseum Platform. Bleeping Computer. Архів оригіналу за 25 липня 2017. Процитовано 25 липня 2017. 
 21. Владимир Скрипин (08 листопада 2017). Критическая уязвимость в популярном Ethereum-клиенте Parity привела к блокировке средств пользователей на сумму более $180 млн. ITC.ua. Архів оригіналу за 8 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017. 
 22. Matt Suiche (7 листопада 2017). The $280M Ethereum bug. Comae Technologies blog. Архів оригіналу за 7 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017. 
 23. Accenture и Microsoft представили блокчейн-систему цифровых удостоверений личности на базе Ethereum. CoinMarket.News (рос.). 20 червня 2017. Архів оригіналу за 11 жовтня 2017. Процитовано 11 жовтня 2017. 
 24. Ethereum, a Virtual Currency, Enables Transactions That Rival Bitcoin's. Архів оригіналу за 12 липня 2021. Процитовано 17 вересня 2021. 
 25. This Is Your Company on Blockchain. Bloomberg Businessweek. Архів оригіналу за 14 вересня 2016. Процитовано 14 вересня 2016. 
 26. а б Бум на крипторинку: біткойн та Ethereum разом встановили історичні рекорди. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 9 листопада 2021. Процитовано 9 листопада 2021. 
 27. Хакер знайшов спосіб створювати нескінченну кількість криптовалюта. Його винагородили. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 23 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022. 
 28. iOS jailbreak dev wins $2M bounty for finding critical Optimism bug. Cointelegraph (англ.). Архів оригіналу за 23 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022. 
 29. В системі Ethereum знайшли вразливість, яка могла зробити будь-кого найбагатшою людиною світу. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 23 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022. 

Посилання[ред. | ред. код]