Криптовалюта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Криптовалюта
Дата створення / заснування 2009
Ринкова капіталізація
Ґрунтується на Ланцюжок блоків транзакцій, Криптографія, Peer-to-peer, consensus algorithmd і distributed ledgerd
CMNS: Криптовалюта у Вікісховищі
Вікно терміналу обміну криптовалюти HitBTC

Криптовалюта (від англ. Cryptocurrency) — вид цифрової валюти, емісія та облік якої засновані на асиметричному шифруванні і застосуванні різних криптографічних методів захисту, таких як Proof-of-work[прим. 1] та/або Proof-of-stake[прим. 2]. Функціонування системи відбувається децентралізовано в розподіленій комп'ютерній мережі[2] [3].

Короткий огляд[ред. | ред. код]

Обмін Nxt

Найпростішою відповіддю на питання, що таке криптовалюта, є фраза віртуальних грошей. Кожна віртуальна валюта побудована за технологією blockchain. Першою криптовалютою став Bitcoin (BTC). Це перша і найдорожча криптовалюта, створена розробником або групою розробників під псевдонімом Сатосі Накамото 2009 року. Як і інші криптовалюти, використовується для оплати рахунків або транзакцій.

В той же час цифрові гроші не мають центрального органу управління. Усі операції перевіряються мережею Blockchain, тобто іншими користувачами. Кожен блок складається з ланцюгових операцій. Всі вони взаємопов'язані. Тому підробити або скасувати угоду неможливо.

До липня 2013 року програмне забезпечення всіх криптовалют, крім XRP (Ripple), базувалося на відкритому вихідному коді системи Bitcoin. З липня 2013 року стали випускатися самостійно розроблені платформи, які крім криптовалюти підтримують різну крипто-інфраструктуру — біржову торгівлю, магазини, месенджери та інше. До таких криптоплатформ відносяться: BitShares, Mastercoin, Nxt; анонсуються й інші платформи. У криптовалюти за замовчуванням не передбачено примусове повернення платежів, однак є можливості угод за участю посередника, коли для завершення або скасування угоди потрібна згода всіх трьох або довільних двох сторін[4], кошти не можуть бути примусово заморожені або вилучені без доступу до приватного ключа власника[5][6], однак учасники угоди можуть добровільно тимчасово взаємно блокувати свої кошти як заставу[7][8].

Як правило, є верхня межа загального обсягу емісії[3] [5][9] . Однак у деяких криптовалют, таких як PPCoin, Novacoin, Sifcoin та інших відсутня фіксована верхня межа загального обсягу емісії[10] і можлива як емісія за рахунок наявних накопичень[10], так і деміссія шляхом обов'язкового знищення невеликої фіксованої суми в кожній транзакції. Всі існуючі на даний момент криптовалюти використовуються псевдонімно — всі транзакції публічні, але прив'язки до конкретної людини за замовчуванням немає, проте особу користувача може бути встановлено, якщо відома необхідна додаткова інформація. Ведеться розробка Zerocoin, де планується замінити псевдонімність на анонімність[11][12][13][14].

Історія[ред. | ред. код]

Гаманець Monero у мобільному телефоні

Криптографія з метою конфіденційних платежів почала використовуватися з 1990 року в системі DigiCash Девіда Чома, компанія якого збанкрутувала в 1998 році[15]. Однак, його платіжна система була централізованою, а вперше термін «криптовалюта» почав використовуватися після появи пірингової платіжної системи Bitcoin, яка була розроблена в 2009 році людиною або групою осіб під псевдонімом Сатосі Накамото[16] і використовує хешування SHA-256 і систему proof-of-work[17].

Пізніше з'явилися інші незалежні від Bitcoin криптовалюти, звані форками Bitcoin: Namecoin (децентралізована DNS, що використовує однойменну криптовалюту[18][19] для реєстрації внутрішніх доменів .bit), Litecoin (використовує хешування Scrypt, збільшена верхня межа загальної емісії, зменшено час підтвердження транзакцій), PPCoin (використовує гібридний механізм proof-of-work / Proof-of-stake, не має верхньої межі на загальний обсяг емісії), Novacoin (аналогічна PPCoin, але використовує scrypt і зменшені коефіцієнти, пов'язані з емісією).

Також було створено безліч інших форків, але більшість з них не несуть в собі нічого нового (або є точною копією Bitcoin, або їх відмінності обмежуються тільки значеннями межі і швидкості емісії та/або алгоритмом хеш — функції)[3] і не набули широкого поширення.

Більшість таких форків з'явилося на тлі двох великих, що супроводжуються підвищеною увагою з боку ЗМІ, бульбашок на ринку Bitcoin в 2011 і 2013 роках.

2018 року австралійське місто Агнес Вотерс стало першим містом у світі, де дозволили розрахунки у криптовалюті.[20] У місті можна розплатитися біт­ко­їнами (Bitcoin), Bitcoin Cash (Bitcoin.​Cash), ефіром (ETH/USD), лайт­коїнами (LTC/USD) і NEM.[21] Також у співпраці із керівництвом Французької Полінезії громадська організація, що складається з благодійників, науковців та інвесторів, працює над створенням альтернативи сучасним країнам — проекту «Плавучий острів» (Floating Island Project). Ця програма передбачає створення штучного острова, де розташовуватимуться будинки для 300 жителів. Утворення матиме власний уряд, а місцевими грошима буде криптовалюта Varyon.[22]

За перші пів року 2018 хакери викрали криптовалюти на 1 млрд доларів.[23] За період із січня 2017 року по вересень 2018 тільки північнокорейські хакери вкрали із іноземних бірж криптовалюти на пів мільярда доларів (за даними ООН).[24][25]

Американський співак і репер сенегальського походження Akon в інтерв'ю Bloomberg у червні 2020 року заявив, що наступного місяця планує випустити власну криптовалюту Akoin.[26]

26 вересня 2020 року одна з найбільших криптобірж KuCoin повідомила про зламування біржі. За одними даними із біржі вкрали $150 млн, а за іншими — до $280 млн. Біржа пообіцяла повернути кошти своїм клієнтам. В той же час частину вкрадених коштів (до $130 млн) вдалося заморозити.[27] Це значно більше, ніж пограбування Binance у 2019, коли було вкрадено $70 млн.[28]

2 грудня 2020 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні закон Про віртуальні активи. В ньому легалізується статус криптовалют, майнінг та інші дотичні речі.[29][30] Проект закону був поданий на розгляд ВРУ ще 11 червня 2020.

Азартні ігри[ред. | ред. код]

Існують щонайменше 20 криптовалют, що використовуються для організації азартних ігор, зокрема, в блокчейн-казино. 10 вересня 2020 року їхня сумарна капіталізація перевищила 150 млн $[31]. Щоденні обсяги торгів такими валютами перевищують 3 млн доларів на день[32].

Цінність[ред. | ред. код]

Люди завжди цінували корисні і незамінні речі. Корисна річ завжди має попит і ціну. Первісна вартість криптовалюти — це вартість витраченої електроенергії. Вторинну вартість визначає попит на цю криптовалюту. Попит може бути трьох видів:

 1. Спекулятивно — інвесторський (купівля криптовалюти в надії продати її дорожче)
 2. Купівля товару (за криптовалюту)
 3. Переказ криптовалюти на інший рахунок без комісії (або менше 0,1 %)
 4. Хакерство. Хакерська атака на криптографічну функцію з метою дешифрувати частину області визначення хеш-функції з заниженою оплатою ніж їм принесе розшифрування цільового повідомлення

Також важливу роль у ціноутворенні відіграє кінцева або заключна емісія криптовалют.

Список[ред. | ред. код]

Перелік найбільш популярних криптовалют[33]. Загальна їх кількість наприкінці листопада 2013 перевищувала 80[34]. Станом на січень 2018 р. кількість криптовалют становила 1448 одиниць.

Станом на початок 2021 року вартість основних критповалют сягнула трохи більше 1 трильйона доларів США. Основна частина припадала на Біткоїн, вартість однієї монети якого сягнула майже 40 тисяч доларів США, а вартість всіх біткоїнів у обігу сягнула 700 млрд доларів США. Вартість Ether сягнула майже 140 млрд доларів США, вартість Tether — 22 млрд, Litecoin — $11 млрд, та Bitcoin Cash — $8 млрд[35].

Валюта Код Рік появи Автор Активність Сайт Ринкова капіталізація (березень 2015) Хеш Примітка
Bitcoin BTC, XBT[36] 2009 Satoshi Nakamoto Так[37] bitcoin.org ~ 3.7 мільярдів USD SHA-256 Перша і найпопулярніша криптовалюта, proof-of-work
Litecoin LTC 2011 Coblee Так[38] litecoin.org ~ 68 мільйонів USD[39] Scrypt proof-of-work
Namecoin NMC 2011 Vinced Так dot-bit.org ~ 5 мільйона USD[40] SHA-256 proof-of-work. Створена для використання як децентралізована DNS для утруднення інтернет-цензури.
Ripple XRP 2011 Ripple Labs Inc. Так ripple.com ~ 342 мільйони USD[41] Н/Д Платіжна система, біржа цифрових активів і криптовалюти. Вихідний код не заснований на коді Bitcoin.
Peercoin PPC 2012 Sunny King Так[42] ppcoin.org ~ 8 мільйона USD[39] SHA-256 гібридний механізм proof-of-work / proof-of-stake, не має верхньої межі на загальний обсяг емісії.
Quark QRK 2013 Max Guevara Так qrk.cc ~ 400 тисяч USD[43] (blake, Bmw, Grøstl, JH, Keccak, Skein) Підтвердження транзакцій відбувається за 30 секунд. Гібридний механізм proof-of-work / proof-of-stake [уточнити].
NXT NXT 2013 BCNext Так nxt.org ~ 12 мільйони USD[44] SHA-256 Proof-of-stake. Створена для використання як платіжний інструмент на децентралізованої платформі Nxt.

Лідери криптовалют змінюються трохи не щомісяця, але постійними резидентами топ-10 є Біткоїн, Ефіріум, Ріпл та Нем.

Основні ринки[ред. | ред. код]

Станом на 2015 р. найбільшими майданчиками торгів для різних криптовалют є BTC-e, Coinbase, Mcxnow, Cryptsy і Vircurex. Великими майданчиками, орієнтованими тільки на Bitcoin, є Bitfinex, BitStamp і BTC China[45].

Однак, BTC-e припинив роботу 25 липня 2017 року після затримання адміністратора цієї біржі, Олександра Вінника (англ. Alexander Vinnik, рос. Александр Винник) в Греції, в курортному регіоні Халкідікі неподалік від Салонік[46]. Вінника підозрюють в участі у злочинній групі, яка відмивала гроші, отримані незаконним шляхом, протягом кількох років[47].

Станом на 2018 р. найбільшими майданчиками торгів є Coinbase, Bitfinex, BitStamp, Bittrex. Майданчики-лідери весь час змінюються в залежності від коливань ринку. Так свого часу лідерами по черзі були японські, китайські та корейські біржі.

Заключна емісія криптовалют[ред. | ред. код]

Основні криптовалюти засновані на межі загального обсягу емісії:

 • (BTC) Bitcoin — 21 мільйон монет.
 • (LTC) Litecoin — 84 мільйони монет.

Критика[ред. | ред. код]

 • Розробник клієнта мережі Bitcoin Гевін Андріс висловив занепокоєння тим, що деякі криптовалюти можуть бути шахрайськими[48].
 • Один з найуспішніших та найбагатших інвесторів у світі Воррен Баффет висловив таку думку про криптовалюти: «Дивіться, ось я відриваю ґудзик, і ми використовуємо його, як невеликий токен. Я пропоную вам його за $1000 і сподіваюся, що під кінець дня він виросте до $2000. Люди, звичайно, будуть створювати їх (такі токени) у величезних кількостях. Це інструмент для азартних ігор, з ним пов'язано багато шахрайства, і люди втрачали великі гроші»[49]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Схема доказу виконання деякої роботи, коли роботу важко виконати, але її виконання легко перевірити.
 2. Схема доказу балансу на рахунку, який легко перевірити, але дорого зберігати.
 1. https://web.archive.org/web/20200228114345/https://coincodex.com/market-overview/
 2. Криптовалюты как пиринговые системы и платежные средства // PaySyst.ru. — 2013. — 13 апреля.
 3. а б в Короткий огляд криптовалюти
 4. Зворотні транзакції в Bitcoin
 5. а б Crypto currency, Forbes, 26-05-2013
 6. Here's why Bitcoin is the future of money, cnet, 26-05-2013
 7. Oleg Andreev — Contracts without trust or third parties
 8. біткоїн — це набагато більше ніж просто грошові перекази / Хабрахабр
 9. How Cryptocurrencies Could Upend Banks 'Monetary Role, American Banker, 26-05-2013
 10. а б Secure & amp; amp; Sustainable Cryptocoin. Архів оригіналу за 5 серпень 2013. Процитовано 23 червень 2015. 
 11. 'Zerocoin' Add-on For Bitcoin Could Make It Truly Anonymous And Untraceable[недоступне посилання з липня 2019], Forbes, 26-05- 2013
 12. Zerocoin: Anonymous Distributed E-Cash from Bitcoin[недоступне посилання з липня 2019], The Johns Hopkins University Department of Computer Science, 26-05-2013
 13. zerocoin.org[недоступне посилання з липня 2019], 26-05-2013
 14. This is Huge: Gold 2.0 — Can code and competition build a better Bitcoin?[недоступне посилання з липня 2019], New Bitcoin World, 26-05- 2013
 15. Девід Чом: «Цифрова готівка замінить паперову!» — Журнал «Компьютерра» [недоступне посилання з липня 2019]
 16. Bitcoin developer chats about regulation, open source, and the elusive Satoshi Nakamoto[недоступне посилання з липня 2019], PCWorld, 26-05-2013
 17. What is Bitcoin Mining?[недоступне посилання з липня 2019], The Genesis Block, 26-05-2013
 18. Новина про старт торгів з Namecoin на Btc-e [недоступне посилання з липня 2019]
 19. Wary of Bitcoin? A guide to some other cryptocurrencies |Ars Technica[недоступне посилання з липня 2019]
 20. В Австралии появился первый «криптовалютный город». INSIDER PRO. Процитовано 9 червня 2018. 
 21. В Австралії з'явилося перше «криптовалютне місто», Економічна правда, 5 червня 2018
 22. У Тихому океані може з’явитися острівна держава із власним урядом і криптовалютою. Tokar.ua (uk-UA). 2018-05-25. Процитовано 2018-09-15. 
 23. З початку року хакери вкрали 1,1 мільярда доларів в криптовалюті, Економічна правда, 8 червня 2018
 24. Минюст США попросил суд изъять криптовалюту с кошельков северокорейских хакеров, bloomchain, 28 серпня 2020
 25. Записка Председателя Совета Безопасности, 12 марта 2019, п.109-115, ст.58-59
 26. Bloomberg - Are you a robot?. www.bloomberg.com. Процитовано 2020-06-21. 
 27. Взломавший криптобиржу KuCoin хакер начал перемещать похищенные активы, bloomchain.ru, 28.09.2020
 28. Кража Биткойнов: ТОП-50 крупнейших краж на биржах [2011-2020], Bytwork.com
 29. Рада приняла в первом чтении законопроект «О виртуальных активах», призванный окончательно урегулировать рынок криптовалют, ІТС, 2 грудня 2020
 30. Проект Закону про віртуальні активи
 31. Davies, Craig (2020-09-10). Gambling cryptocurrencies worth more than $150m. CasinoBeats (en-US). Процитовано 2020-09-17. 
 32. Ринкова капіталізація криптовалют для азартних ігор перевищила 150 млн доларів. slotokingua.com. Процитовано 2020-09-18. 
 33. Reuven Cohen (2013-11-27). The Top 30 Crypto-Currency Market Capitalizations In One Place (en). Forbes. Процитовано 2013-12-14. [недоступне посилання з липня 2019]
 34. Джо Лайт У bitcoin з'являються конкуренти на ринку віртуальної валюти // «Ведомости» 25.11.2013
 35. Timothy B. Lee (2021-01-07). The world’s cryptocurrency is now worth more than $1 trillion. Ars Technica. 
 36. Bitcoin gaining market-based legitimacy as XBT |CoinDesk
 37. Bitcoin Exchange Rate in USD. Архів оригіналу за 2013-06-18. Процитовано 2013-05-05. 
 38. Litecoin Exchange Rate in USD. Процитовано 1 March 2013. 
 39. а б Simonite, Tom. Bitcoin Is not the Only Cryptocurrency in Town. MIT Technology Review. Архів оригіналу за 2013-06-18. Процитовано 2013-05-05. 
 40. Cryptocoin Mining Information, 18-05-2013
 41. Coinmarketcap.com — Crypto-Currency Market Capitalizations \ Ripple
 42. PPCoin Exchange Rate in BTC. BTC-E. 
 43. Coinmarketcap.com — Crypto-Currency Market Capitalizations, 19-02-2014
 44. / nxt / NXT MarketCup[недоступне посилання з липня 2019], 1-09-2014
 45. http://news.cnet.com/8301-31322_3-57581952-256/heres-why-bitcoin-is-the-future-of-money/0
 46. Russian National And Bitcoin Exchange Charged In 21-Count Indictment For Operating Alleged International Money Laundering Scheme And Allegedly Laundering Funds From Hack Of Mt. Gox. 
 47. В Греции по делу об отмывании через биткоины задержали россиянина. BBC Русская Служба. 26 июля 2017. 
 48. Here's why Bitcoin is the future of money / Molly Wood // Cnet. — 2013. — 29 April. — Дата звернення: 06.04.2013.
 49. Уоррен Баффетт назвал биткоин инструментом для азартных игр | ForkLog

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]