Криптовалюта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вікно терміналу обміну криптовалюти HitBTC

Криптовалюта (від англ. Cryptocurrency) — різновид цифрової валюти, емісія та облік якої виконується децентралізованою платіжною системою повністю в автоматичному режимі (без можливості внутрішнього або зовнішнього админістрування). Принциповою особливістю криптовалют є збереження інформації у блокчейні, де асиметричне шифрування використовується для перевірки повноважень, а інші криптографічні методи — як доказ виконаної роботи[прим. 1] та/або Proof-of-stake[прим. 2].

Короткий огляд[ред. | ред. код]

Обмін Nxt

Кожна криптовалюта побудована за технологією блокчейн. Першою криптовалютою став Bitcoin, створений розробником або групою розробників під псевдонімом Сатосі Накамото 2009 року.

Криптовалюти не мають центрального органу управління. Усі операції перевіряються мережею учасників, тобто іншими користувачами. Кожна операція комплектується з іншими для формуввання блоку, з яких складається безперервний ланцюг. Кожен блок має криптографічне посилання на попередника, що робить неможливим зміну інформації в однобу блоці без необхідності внесення змін в усі наступні. Тому підробити або скасувати запис неможливо або дуже витратно.

До липня 2013 року програмне забезпечення всіх криптовалют, крім XRP (Ripple), базувалося на коді системи Bitcoin. Потім стали з'являтись незалежно розроблені платформи, які мають додаткові функції. До таких криптоплатформ відносяться: BitShares, Mastercoin, Nxt; анонсуються й інші платформи.

У криптовалютах немає примусового повернення платежів, бо немає адміністрування, кошти не можуть бути примусово заморожені або вилучені без доступу до приватного ключа власника[1][2] Однак є можливості укладання угод за участю посередника, коли для завершення або скасування угоди потрібна згода всіх трьох або довільних двох сторін[3]. Учасники угоди можуть добровільно тимчасово взаємно блокувати свої кошти як заставу[4][5]. Точніше, криптовалюта буде перерахована на спеціальний рахунок, для розпорядження яким потрібна згода всіх або кількох сторін. При цьому будь-яка сторона самостійно не спроможна виконати будь-яку операцію.

Як правило, у криптовалют є верхня межа загального обсягу емісії[6][1][7] . Однак у деяких криптовалютах, таких як PPCoin, Novacoin, Sifcoin та інших, відсутня фіксована верхня межа загального обсягу емісії[8] і можлива як емісія за рахунок наявних накопичень[8], так і деміссія шляхом обов'язкового знищення невеликої фіксованої суми в кожній транзакції.

Всі криптовалюти використовуються псевдонімно — зміст транзакцій відкритий, не шифрований, але в них є інформація лише про номери рахунків і немає інформації про власників цих рахунків. Проте особу користувача може бути встановлено, якщо відома необхідна додаткова інформація. Ведуться розробки, де планується замінити псевдонімність на анонімність[9][10][11][12].

Історія[ред. | ред. код]

Гаманець Monero у мобільному телефоні

Криптографія з метою конфіденційних платежів почала використовуватися з 1990 року в системі DigiCash Девіда Чома, компанія якого збанкрутувала в 1998 році[13]. Однак, його платіжна система була централізованою, а вперше термін «криптовалюта» почав використовуватися після появи пірингової платіжної системи Bitcoin, яка була розроблена в 2009 році людиною або групою осіб під псевдонімом Сатосі Накамото[14] і використовує хешування SHA-256 і систему proof-of-work[15].

Пізніше з'явилися інші незалежні від Bitcoin криптовалюти, звані форками Bitcoin: Namecoin (децентралізована DNS, що використовує однойменну криптовалюту[16][17] для реєстрації внутрішніх доменів .bit), Litecoin (використовує хешування Scrypt, збільшена верхня межа загальної емісії, зменшено час підтвердження транзакцій), PPCoin (використовує гібридний механізм proof-of-work / Proof-of-stake, не має верхньої межі на загальний обсяг емісії), Novacoin (аналогічна PPCoin, але використовує scrypt і зменшені коефіцієнти, пов'язані з емісією).

Також було створено безліч інших форків, але більшість з них не несуть в собі нічого нового (або є точною копією Bitcoin, або їх відмінності обмежуються тільки значеннями межі і швидкості емісії та/або алгоритмом хеш — функції)[6] і не набули широкого поширення.

Більшість таких форків з'явилося на тлі двох великих, що супроводжуються підвищеною увагою з боку ЗМІ, бульбашок на ринку Bitcoin в 2011 і 2013 роках.

2018 року австралійське місто Агнес Вотерс стало першим містом у світі, де дозволили розрахунки у криптовалюті.[18] У місті можна розплатитися біт­ко­їнами (Bitcoin), Bitcoin Cash (Bitcoin.​Cash), ефіром (ETH/USD), лайт­коїнами (LTC/USD) і NEM.[19] Також у співпраці із керівництвом Французької Полінезії громадська організація, що складається з благодійників, науковців та інвесторів, працює над створенням альтернативи сучасним країнам — проекту «Плавучий острів» (Floating Island Project). Ця програма передбачає створення штучного острова, де розташовуватимуться будинки для 300 жителів. Утворення матиме власний уряд, а місцевими грошима буде криптовалюта Varyon.[20]

За перші пів року 2018 хакери викрали криптовалюти на 1 млрд доларів.[21] За період із січня 2017 року по вересень 2018 тільки північнокорейські хакери вкрали із іноземних бірж криптовалюти на пів мільярда доларів (за даними ООН).[22][23]

Американський співак і репер сенегальського походження Akon в інтерв'ю Bloomberg у червні 2020 року заявив, що наступного місяця планує випустити власну криптовалюту Akoin.[24]

26 вересня 2020 року одна з найбільших криптобірж KuCoin повідомила про зламування біржі. За одними даними із біржі вкрали $150 млн, а за іншими — до $280 млн. Біржа пообіцяла повернути кошти своїм клієнтам. В той же час частину вкрадених коштів (до $130 млн) вдалося заморозити.[25] Це значно більше, ніж пограбування Binance у 2019, коли було вкрадено $70 млн.[26]

2 грудня 2020 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні закон Про віртуальні активи. В ньому легалізується статус криптовалют, майнінг та інші дотичні речі.[27][28] Проект закону був поданий на розгляд ВРУ ще 11 червня 2020.

19 квітня 2021 року Туреччина ввела заборону на криптовалюти, як вийнятки дозволивши лише деяким банкам вносити турецьку ліру на криптовалютні біржі, але без надання послуг депозиту чи виведення грошей звідти.[29]

Азартні ігри[ред. | ред. код]

Існують щонайменше 20 криптовалют, що використовуються для організації азартних ігор, зокрема, в блокчейн-казино. 10 вересня 2020 року їхня сумарна капіталізація перевищила 150 млн $[30]. Щоденні обсяги торгів такими валютами перевищують 3 млн доларів на день[31].

Цінність[ред. | ред. код]

Люди завжди цінували корисні і незамінні речі. Корисна річ завжди має попит і ціну. Первісна вартість криптовалюти — це вартість витраченої електроенергії. Вторинну вартість визначає попит на цю криптовалюту. Попит може бути трьох видів:

 1. Спекулятивно — інвесторський (купівля криптовалюти в надії продати її дорожче)
 2. Купівля товару (за криптовалюту)
 3. Переказ криптовалюти на інший рахунок без комісії (або менше 0,1 %)
 4. Хакерство. Хакерська атака на криптографічну функцію з метою дешифрувати частину області визначення хеш-функції з заниженою оплатою ніж їм принесе розшифрування цільового повідомлення

Також важливу роль у ціноутворенні відіграє кінцева або заключна емісія криптовалют.

Список[ред. | ред. код]

Перелік найбільш популярних криптовалют[32]. Загальна їх кількість наприкінці листопада 2013 перевищувала 80[33]. Станом на січень 2018 р. кількість криптовалют становила 1448 одиниць.

Станом на початок 2021 року вартість основних критповалют сягнула трохи більше 1 трильйона доларів США. Основна частина припадала на Біткоїн, вартість однієї монети якого сягнула майже 40 тисяч доларів США, а вартість всіх біткоїнів у обігу сягнула 700 млрд доларів США. Вартість Ether сягнула майже 140 млрд доларів США, вартість Tether — 22 млрд, Litecoin — $11 млрд, та Bitcoin Cash — $8 млрд[34].

Валюта Код Рік появи Автор Активність Сайт Ринкова капіталізація (березень 2015) Хеш Примітка
Bitcoin BTC, XBT[35] 2009 Satoshi Nakamoto Так[36] bitcoin.org ~ 3.7 мільярдів USD SHA-256 Перша і найпопулярніша криптовалюта, proof-of-work
Litecoin LTC 2011 Coblee Так[37] litecoin.org ~ 68 мільйонів USD[38] Scrypt proof-of-work
Namecoin NMC 2011 Vinced Так dot-bit.org ~ 5 мільйона USD[39] SHA-256 proof-of-work. Створена для використання як децентралізована DNS для утруднення інтернет-цензури.
Ripple XRP 2011 Ripple Labs Inc. Так ripple.com ~ 342 мільйони USD[40] Н/Д Платіжна система, біржа цифрових активів і криптовалюти. Вихідний код не заснований на коді Bitcoin.
Peercoin PPC 2012 Sunny King Так[41] ppcoin.org ~ 8 мільйона USD[38] SHA-256 гібридний механізм proof-of-work / proof-of-stake, не має верхньої межі на загальний обсяг емісії.
Quark QRK 2013 Max Guevara Так qrk.cc ~ 400 тисяч USD[42] (blake, Bmw, Grøstl, JH, Keccak, Skein) Підтвердження транзакцій відбувається за 30 секунд. Гібридний механізм proof-of-work / proof-of-stake [уточнити].
NXT NXT 2013 BCNext Так nxt.org ~ 12 мільйони USD[43] SHA-256 Proof-of-stake. Створена для використання як платіжний інструмент на децентралізованої платформі Nxt.

Лідери криптовалют змінюються трохи не щомісяця, але постійними резидентами топ-10 є Біткоїн, Ефіріум, Ріпл та Нем.

Основні ринки[ред. | ред. код]

Станом на 2015 р. найбільшими майданчиками торгів для різних криптовалют є BTC-e, Coinbase, Mcxnow, Cryptsy і Vircurex. Великими майданчиками, орієнтованими тільки на Bitcoin, є Bitfinex, BitStamp і BTC China[44].

Однак, BTC-e припинив роботу 25 липня 2017 року після затримання адміністратора цієї біржі, Олександра Вінника (англ. Alexander Vinnik, рос. Александр Винник) в Греції, в курортному регіоні Халкідікі неподалік від Салонік[45]. Вінника підозрюють в участі у злочинній групі, яка відмивала гроші, отримані незаконним шляхом, протягом кількох років[46].

Станом на 2018 р. найбільшими майданчиками торгів є Coinbase, Bitfinex, BitStamp, Bittrex. Майданчики-лідери весь час змінюються в залежності від коливань ринку. Так свого часу лідерами по черзі були японські, китайські та корейські біржі.

Заключна емісія криптовалют[ред. | ред. код]

Основні криптовалюти засновані на межі загального обсягу емісії:

 • (BTC) Bitcoin — 21 мільйон монет.
 • (LTC) Litecoin — 84 мільйони монет.

Критика[ред. | ред. код]

 • Розробник клієнта мережі Bitcoin Гевін Андріс висловив занепокоєння тим, що деякі криптовалюти можуть бути шахрайськими[47].
 • Один з найуспішніших та найбагатших інвесторів у світі Воррен Баффет висловив таку думку про криптовалюти: «Дивіться, ось я відриваю ґудзик, і ми використовуємо його, як невеликий токен. Я пропоную вам його за $1000 і сподіваюся, що під кінець дня він виросте до $2000. Люди, звичайно, будуть створювати їх (такі токени) у величезних кількостях. Це інструмент для азартних ігор, з ним пов'язано багато шахрайства, і люди втрачали великі гроші»[48]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Схема доказу виконання деякої роботи, коли результат важко отримати, але його легко перевірити.
 2. Схема доказу через поточний баланс на рахунку, який легко перевірити, але важко підробити.
 1. а б Crypto currency, Forbes, 26-05-2013
 2. Here's why Bitcoin is the future of money, cnet, 26-05-2013
 3. Зворотні транзакції в Bitcoin
 4. Oleg Andreev — Contracts without trust or third parties
 5. біткоїн — це набагато більше ніж просто грошові перекази / Хабрахабр
 6. а б Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою btcsec_forks не вказано текст
 7. How Cryptocurrencies Could Upend Banks 'Monetary Role, American Banker, 26-05-2013
 8. а б Secure & amp; amp; Sustainable Cryptocoin. Архів оригіналу за 5 серпень 2013. Процитовано 23 червень 2015. 
 9. 'Zerocoin' Add-on For Bitcoin Could Make It Truly Anonymous And Untraceable[недоступне посилання з липня 2019], Forbes, 26-05- 2013
 10. Zerocoin: Anonymous Distributed E-Cash from Bitcoin[недоступне посилання з липня 2019], The Johns Hopkins University Department of Computer Science, 26-05-2013
 11. zerocoin.org[недоступне посилання з липня 2019], 26-05-2013
 12. This is Huge: Gold 2.0 — Can code and competition build a better Bitcoin?[недоступне посилання з липня 2019], New Bitcoin World, 26-05- 2013
 13. Девід Чом: «Цифрова готівка замінить паперову!» — Журнал «Компьютерра» [недоступне посилання з липня 2019]
 14. Bitcoin developer chats about regulation, open source, and the elusive Satoshi Nakamoto[недоступне посилання з липня 2019], PCWorld, 26-05-2013
 15. What is Bitcoin Mining?[недоступне посилання з липня 2019], The Genesis Block, 26-05-2013
 16. Новина про старт торгів з Namecoin на Btc-e [недоступне посилання з липня 2019]
 17. Wary of Bitcoin? A guide to some other cryptocurrencies |Ars Technica[недоступне посилання з липня 2019]
 18. В Австралии появился первый «криптовалютный город». INSIDER PRO. Процитовано 9 червня 2018. 
 19. В Австралії з'явилося перше «криптовалютне місто», Економічна правда, 5 червня 2018
 20. У Тихому океані може з’явитися острівна держава із власним урядом і криптовалютою. Tokar.ua (uk-UA). 2018-05-25. Процитовано 2018-09-15. 
 21. З початку року хакери вкрали 1,1 мільярда доларів в криптовалюті, Економічна правда, 8 червня 2018
 22. Минюст США попросил суд изъять криптовалюту с кошельков северокорейских хакеров, bloomchain, 28 серпня 2020
 23. Записка Председателя Совета Безопасности, 12 марта 2019, п.109-115, ст.58-59
 24. Bloomberg - Are you a robot?. www.bloomberg.com. Процитовано 2020-06-21. 
 25. Взломавший криптобиржу KuCoin хакер начал перемещать похищенные активы, bloomchain.ru, 28.09.2020
 26. Кража Биткойнов: ТОП-50 крупнейших краж на биржах [2011-2020], Bytwork.com
 27. Рада приняла в первом чтении законопроект «О виртуальных активах», призванный окончательно урегулировать рынок криптовалют, ІТС, 2 грудня 2020
 28. Проект Закону про віртуальні активи
 29. Туреччина ввела повну заборону на криптовалюту. Tokar.ua. 2021-04-19. Процитовано 2021-04-19. 
 30. Davies, Craig (2020-09-10). Gambling cryptocurrencies worth more than $150m. CasinoBeats (en-US). Процитовано 2020-09-17. 
 31. Ринкова капіталізація криптовалют для азартних ігор перевищила 150 млн доларів. slotokingua.com. Процитовано 2020-09-18. 
 32. Reuven Cohen (2013-11-27). The Top 30 Crypto-Currency Market Capitalizations In One Place (en). Forbes. Процитовано 2013-12-14. [недоступне посилання з липня 2019]
 33. Джо Лайт У bitcoin з'являються конкуренти на ринку віртуальної валюти // «Ведомости» 25.11.2013
 34. Timothy B. Lee (2021-01-07). The world’s cryptocurrency is now worth more than $1 trillion. Ars Technica. 
 35. Bitcoin gaining market-based legitimacy as XBT |CoinDesk
 36. Bitcoin Exchange Rate in USD. Архів оригіналу за 2013-06-18. Процитовано 2013-05-05. 
 37. Litecoin Exchange Rate in USD. Процитовано 1 March 2013. 
 38. а б Simonite, Tom. Bitcoin Is not the Only Cryptocurrency in Town. MIT Technology Review. Архів оригіналу за 2013-06-18. Процитовано 2013-05-05. 
 39. Cryptocoin Mining Information, 18-05-2013
 40. Coinmarketcap.com — Crypto-Currency Market Capitalizations \ Ripple
 41. PPCoin Exchange Rate in BTC. BTC-E. 
 42. Coinmarketcap.com — Crypto-Currency Market Capitalizations, 19-02-2014
 43. / nxt / NXT MarketCup[недоступне посилання з липня 2019], 1-09-2014
 44. http://news.cnet.com/8301-31322_3-57581952-256/heres-why-bitcoin-is-the-future-of-money/0
 45. Russian National And Bitcoin Exchange Charged In 21-Count Indictment For Operating Alleged International Money Laundering Scheme And Allegedly Laundering Funds From Hack Of Mt. Gox. 
 46. В Греции по делу об отмывании через биткоины задержали россиянина. BBC Русская Служба. 26 июля 2017. 
 47. Here's why Bitcoin is the future of money / Molly Wood // Cnet. — 2013. — 29 April. — Дата звернення: 06.04.2013.
 48. Уоррен Баффетт назвал биткоин инструментом для азартных игр | ForkLog

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]