Dogecoin

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Dogecoin
Одиниці вартості
Множина доджкоїни
Символ Ð
Тікер DOGE
Розробка
Статус розробки активний
Операційна система Microsoft Windows
GNU/Linux
IOS
Android
Розробник(и) Білл Маркус
Вебсайт https://dogecoin.com
Книга обліку
Початок книги обліку 6 грудня 2013
Геш-функція Scrypt-based
Винагорода за блок станом на лютий 2018 року, ~10 тис. монет
Інтервал блоків 1 хвилина
Переглядач блоків https://dogechain.info
В обігу 138 801 866 384 DOGE (04.04.2023 19:13)[1]
Оцінка
Валютний курс 0,0969 USD (04.04.2023 19:13)[1]
Ринкова капіталізація 13,5 млрд USD (04.04.2023 19:13)[1]

Dogecoin ([ˈddʒkɔɪn], укр. доджкоїн, догікоїн, доґікоїн; код — DOGE, символ — Ð[2] та D) — криптовалюта, базована на Litecoin. Названа на честь відомого інтернет-мема Doge (укр. жовтий собака). Датою появи є 8 грудня 2013 року. Особливістю є низька комісія та висока швидкість транзакцій. Комісія мережі Doge становить 0.01 Doge, а швидкість блокування 1 хвилина (у Litecoin 2.5 хвилин, у Bitcoin 10 хвилин)

9 за капіталізацією криптовалюта, капіталізація на 12 травня 2020 року складала $64,7 млрд.[3] Найчастіше використовувалась як чайові чи як жартівлива пожертва. Та з січня 2021 року курс почав активно зростати, на 2 лютого дорівнював $0,078, а на 8 травня вже $0,71. Активно зростав після твітів Ілона Маска,[4] Snoop Dogg, соліста гурту Kiss Джина Сіммонса, та активній підтримці у спільноті Reddit.[5]

Історія

[ред. | ред. код]

2013—2016

[ред. | ред. код]

Dogecoin створив програміст із Портленда Біллі Маркус. Він хотів створити криптовалюту, яка була б зрозумілішою більшості, а також дистанціюватися від історії біткойнів, зокрема пов'язаної з продажем наркотиків. Біллі Маркус наголошує, що Dogecoin був створений "заради дурості та сатири" та став популярним за іронією долі.[6][7]

Dogecoin був заснований на криптовалюті Luckycoin, яка у свою чергу базувалася на Litecoin, що базується на Біткойн. Як і в Luckycoin, розмір нагороди за кожен блок у Dogecoin встановлювався випадковим чином. У березні 2014 року це положення було змінено і розмір нагороди став фіксованим. За початковим задумом розмір емісії мав складати 100 мільярдів американських доларів, але пізніше було вирішено зняти обмеження на випуск dogecoin'ів[8].

19 грудня 2013 року протягом 72 годин вартість Dogecoin зросла майже на 300 %, збільшившись з $0,00026 до $0,00095, при обсязі мільярдів Dogecoin на день. Цей ріст відбувся тоді, коли біткойни та багато інших криптовалют були дуже волатильними після рішення Китаю заборонити місцевим банкам інвестувати в біткойн[9]. Через три дні Dogecoin пережив першу велику проблему, втративши 80 % через цю подію та великі майнінг-пули, що використовують невелику обчислювальну потужність, необхідну на той час для видобутку Dogecoin[10].

25 грудня 2013 року відбулася перша велика крадіжка Dogecoin, коли мільйони монет було вкрадено під час зламу онлайн-платформи криптовалютного гаманця Dogewallet[11]. Хакер отримав доступ до файлової системи платформи та змінив сторінку надсилання/отримання грошей, щоб відправляти будь-які монети на власну адресу[12]. Цей інцидент спричинив велику кількість твітів про Dogecoin, що зробило його найбільш згадуваним альткойном у Twitter на той час. Щоб допомогти тим, хто втратив кошти на Dogewallet, спільнота Dogecoin почала ініціативу під назвою «SaveDogemas», жертвуючи монети тим, хто їх втратив. Приблизно протягом місяця було пожертвувано достатньо грошей, щоб покрити всі вкрадені монети[13].

У січні 2014 року обсяг торгів Dogecoin ненадовго перевищив обсяг торгів Bitcoin та всіх інших криптовалют разом узятих, однак його ринкова капіталізація суттєво відставала від обсягу Bitcoin. Спочатку Dogecoin представляв випадкову винагороду, яку отримують за кожен майнінг-блок, однак у березні 2014 року ця поведінка згодом була оновлена ​​до статичної винагороди за блок.

У квітні 2015 року Джексон Палмер оголосив про плани взяти «тривалу відпустку» від криптовалютного співтовариства[14].

З 2016 року майже 2 роки не оновлювався.[15] Джексон Палмер, один з авторів цієї валюти, 2015 року продав всі свої монети, особливо не вірячи в їхнє майбутнє[15].

Протягом 2017 року і на початку 2018 року криптовалютна бульбашка, Dogecoin ненадовго досяг піку $0,017 за монету 7 січня 2018 року, встановивши загальну ринкову капіталізацію ~$2 млрд.

4 лютого 2021 року Ілон Маск у своєму твітері опублікував повідомлення про доги, в результаті чого курс валюти різко зріс в 1,5 раза.[4] Курс доджкоїна виріс із 8 коп. за монету 13 грудня 2020 року до 2 грн за монету 8 лютого 2021, тобто більше, ніж в 10 разів за 2 місяці.[16]

У квітні 2021 року Dogecoin та інші криптовалюти різко виросли в ціні, стимульовані частково прямим котируванням біржі криптовалют Coinbase[17]. Ціна монети сягнула $0,10 14 квітня[18], а 16 квітня досягла нового максимуму в $0,45 (зросла на 400 % за тиждень[19]), обсяг якого становив ~$70 млрд за попередні 24 години[20]. На той час ринкова капіталізація Dogecoin наблизилася до $50 млрд, що зробило її п'ятою криптовалютою з найбільшою цінністю[21]; її вартість зросла більш ніж на 7000 % з початку року. Інтерес до Dogecoin сприяв відключенню електронної торгової платформи криптовалютної системи Robinhood 15 квітня, спричиненому «безпрецедентним попитом», і викликало занепокоєння експертів щодо наближення спекулятивного пухиря на ринку криптовалют[19].

8 травня Ілон Маск під час виступу в популярній в США телепрограмі SNL пожартував, відповівши на питання «що таке Dogecoin», сказавши, що це шахрайство. Після цього курс Doge впав з $0,73 до $0,46.[22][23]

14 грудня 2021 Маск у Твітері повідомив, що Tesla почала приймати Dogecoin як оплату деяких товарів на своєму вебсайті. Ціна Dogecoin зросла одразу на 11%.[24][25]

Використання та обмін

[ред. | ред. код]

Кілька онлайн-бірж пропонують торгівлю DOGE / BTC та DOGE / LTC.

Dogecoin — це альткойн з багатьма користувачами. Основні комерційні програми цієї валюти набули популярності в інтернеті, наприклад, система чайових, за допомогою якої користувачі соцмереж дякують іншим за цікавий або вартий уваги контент[26].

Торгівля матеріальними предметами в обмін на DOGE відбувається в онлайн-спільнотах, таких як Reddit і Twitter, де користувачі обмінюються інформацією, пов'язаною з валютою[27]. Dogecoin також використовувався для спроби продати будинок[28], а також у порнографії[29] та азартних іграх.

Dogetipbot — це послуга транзакцій з криптовалютами, яка використовується на Reddit та Twitch. Це дозволило користувачам надсилати монети іншим користувачам за допомогою команд через коментарі Reddit. У травні 2017 року Dogetipbot було закрито та відключено від мережі після того, як його творець оголосив про банкрутство; це призвело до того, що багато користувачів Dogetipbot втратили свої монети, що зберігалися в системі[30].

У травні 2021 року анонсовано запуск компанією SpaceX канадійського CubeSat компанії Intuitive Machines на орбіту Місяця у 2022 році. Оплачено це буде за допомогою Dogecoin.[31][32]

У лютому 2022 компанія Tesla почала приймати криптовалюту Dogecoin в якості оплати на зарядних станціях.[33][34]

У лютому 2024 року таємниче переміщення 250 мільйонів доларів Dogecoin до Robinhood викликало цікавість криптоспільноти. Цей перехід збігається зі значним зростанням вартості DOGE, яка зросла майже на 11% за 24-годинний період.[35]

Технологія та DeFI

[ред. | ред. код]
Автівка Джоша Вайза, спонсорована спільнотою Dogecoin, що 2014 року брав участь у перегонах NASCAR

DeFI або Децентралізоване фінансування — це форма фінансування, яка не покладається на посередників, таких як брокерські компанії, біржі або банки, які пропонують фінансові інструменти[36]. Це досягається за допомогою «розумних контрактів», які є автоматизованими примусовими угодами, які не потребують посередників, таких як банк або юрист, але замість цього використовують технологію блокчейну. Проект Ren дозволив використовувати Dogecoin (renDOGE) на блокчейні ethereum і отримувати доступ до мережі DeFI (більшість монет DeFI використовують мережу blockchain ethereum)[37]. Монети, пов'язані з DeFi, використовують децентралізовані програми («dApps») для здійснення транзакцій та торгівлі на децентралізованих біржах (DEx). Прикладом Dexs є Uniswap; це цілком рівноправні обміни, без жодної компанії чи іншої установи, що забезпечує платформу.

Пропозиція

[ред. | ред. код]

Dogecoin почав майнінг з 100 млрд монет в обігу. До середини 2015 року було видобуто 100-мільярдний Dogecoin з додатковими 5 мільярдами монет, що вводяться в обіг щороку. Хоча теоретичного обмеження пропозиції не існує, за таких темпів кількість доджкойнів, що вводяться в обіг, за 26 років лише подвоїться. Немає встановленого жорсткого обмеження загальної пропозиції догкойнів. Спочатку Dogecoin обмежував пропозицію до 100 мільярдів монет, що мало би набагато перевищувати емісію інших провідних цифрових валют. У лютому 2014 року засновник Dogecoin Джексон Палмер оголосив, що ліміт буде знято для послідовного зниження рівня інфляції з часом[38].

Транзакції

[ред. | ред. код]

Dogecoin, подібно до Bitcoin та Litecoin, використовує адресацію на основі хеша відкритих ключів. Адреси Dogecoin складаються із 34 символів (як у верхньому, так і в нижньому регістрі) і починаються із літери D.

У грудні 2013 Dogecoin поставив рекорд із добової кількості транзакцій, обійшовши в сукупності всю решту криптовалют у 2,5 рази.

Особливості

[ред. | ред. код]

Доги із найпоширеніших криптовалют мають одну з найвищих швидкостей транзакції, що використовують у своїй роботі криптотрейдери. Так з одного серсісу обміну на інший доги можливо перевести за кілька хвилин, в той же час для біткойнів може пройти кілька годин.

Благодійність спільноти

[ред. | ред. код]

Спільнота Dogecoin неодноразово підтримувала збір коштів на благодійність.

Перегони NASCAR

[ред. | ред. код]
Авто Джоша Вайза під номером 98. Це Dogecoin Chevrolet на Raceway Sonoma 2014 року

25 березня 2014 року спільнота також зібрала близько 67,8 млн dogecoin (близько 55 тис. доларів, станом на 2014 рік), щоб профінансувати гонщика Джоша Вайз (NASCAR Sprint Cup Series 2012). На наступних змаганнях він мав виступати в машині з символікою Dogecoin.

Прозваний «Moonrocket», автомобіль було пофарбовано в символіку Dogecoin та Reddit. Джош Вайз та його машина отримали чимало уваги від ЗМІ, коментатори гонки активно обговорювали Dogecoin та зусилля краудфандингу.

16 травня Уайз виграв місце на Sprint All-Star Race за результатами голосування в інтернеті, обійшовши Даніку Патрік, головним чином завдяки зусиллям спільноти Dogecoin Reddit. Він закінчив гонку на 15-му місці, останнім з авто, що були на ходу[39].

Зимові Олімпійські ігри 2014 року

[ред. | ред. код]

У січні 2014 року спільнота брала участь у зборі $50 тис. для збірної Ямайки з бобслею для участі в Зимових Олімпійських іграх 2014, яка отримала кваліфікацію, але не мала грошей для участі у змаганнях. Протягом двох днів було зібрано Dogecoin на суму $36 тис., а курс Dogecoin до біткойнів зріс на 50 %[40]. Спільнота Dogecoin також зібрала кошти для індійського спортсмена Шиви Кешавана[41].

Doge4Water

[ред. | ред. код]

Надихнувшись збором коштів на Зимові Олімпійські ігри та меншими успіхами в зборі коштів, Фонд Dogecoin, очолюваний Еріком Накагавою, почав збір пожертв на будівництво водяних свердловин в басейні річки Тана в Кенії у співпраці з благодійною організацією «Charity: Water». Було заплановано зібрати загалом 40 млн монет ($30 тис. на той час) до Всесвітнього дня води (22 березня). Кампанія вдалася, зібравши пожертви від понад 4000 донорів, у тому числі одного анонімного благодійника, який пожертвував 14 млн Dogecoin (приблизно $11 тис.)[42]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б в Dogecoin // CoinMarketCap.com. — Дата звернення: 07.04.2023 19:13 UTC+3.
 2. README.md. Dogecoin Core (Source code). 24 червня 2015. Архів оригіналу за 21 жовтня 2020. Процитовано 2 березня 2016.
 3. Dogecoin price today, DOGE live marketcap, chart, and info. CoinMarketCap. Архів оригіналу за 19 квітня 2021. Процитовано 3 грудня 2017.
 4. а б Илон Маск вернулся в Twitter и написал пару твитов о криптовалюте Dogecoin — и та сразу подорожала в 1,5 раза [Архівовано 21 лютого 2021 у Wayback Machine.], ІТС, 4 лютого 2021
 5. Фронтмен Kiss Джин Симмонс сказал, что он биткойн-миллионер, Блокчейн24, 5 лютого 2021
 6. Феномен крипторинку: творець Dogecoin розкрив мотиви створення монети. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 22 лютого 2022. Процитовано 22 лютого 2022.
 7. https://twitter.com/billym2k. Twitter (укр.). Архів оригіналу за 22 лютого 2022. Процитовано 22 лютого 2022.
 8. Курс і емісія криптовалюти Dogecoin. Просто Коін. Архів оригіналу за 25 березня 2018. Процитовано 24 березня 2018. {{cite news}}: Cite має пустий невідомий параметр: |5= (довідка)
 9. What is Dogecoin? The Meme that Became the Hot New Virtual Currency. International Business Times UK (англ.). 20 грудня 2013. Архів оригіналу за 11 квітня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 10. Wile, Rob. Dogecoin Prices Crashed This Weekend. Business Insider (амер.). Архів оригіналу за 11 січня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 11. Millions of Meme-Based Dogecoins Stolen on Christmas Day. Gizmodo (en-us) . Архів оригіналу за 26 грудня 2013. Процитовано 5 травня 2021.
 12. Such Hack. Many Dogecoin. Very Disappear. So Gone. Wow. TechCrunch (амер.). Процитовано 5 травня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
 13. Архівована копія. www.digitaltrends.com. Архів оригіналу за 4 березня 2021. Процитовано 5 травня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 14. Jackson Palmer on Twitter: "Will be taking an extended leave of absen…. archive.is. 23 квітня 2015. Архів оригіналу за 23 квітня 2015. Процитовано 5 травня 2021.
 15. а б Шуточная криптовалюта Dogecoin не обновлялась уже больше двух лет, но её капитализация — $1,7 млрд [Архівовано 18 липня 2018 у Wayback Machine.], ІТС, 9 січня 2018
 16. [За даними криптобіржі BTCTradeUA]
 17. Ostroff, Caitlin (14 квітня 2021). Bitcoin and Dogecoin Prices Soar to Records as Coinbase Lists. Wall Street Journal (амер.). ISSN 0099-9660. Архів оригіналу за 6 травня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 18. Business, Diksha Madhok, CNN. Dogecoin surges more than 85% in the last 24 hours. CNN. Архів оригіналу за 10 травня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 19. а б Browne, Ryan (16 квітня 2021). Dogecoin spikes 400% in a week, stoking fears of a cryptocurrency bubble. CNBC (англ.). Архів оригіналу за 5 травня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 20. DeCambre, Mark. This dogecoin chart offers the clearest explanation for the buzz surrounding the ‘joke’ crypto. MarketWatch (EN-US) . Архів оригіналу за 5 травня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 21. Business, David Goldman, CNN. What is Dogecoin? How a joke became hotter than bitcoin. CNN. Архів оригіналу за 5 травня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 22. Криптовалюта Dogecoin різко обвалилась через жарт Ілона Маска. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 10 травня 2021. Процитовано 10 травня 2021.
 23. Ілон Маск зізнався, що у нього синдром Аспергера, і обвалив Dogecoin [Архівовано 11 травня 2021 у Wayback Machine.], ВВС, 10 травня 2021
 24. Dogecoin злетів в ціні після важливої заяви Ілона Маска про мерч Tesla. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 5 березня 2022. Процитовано 22 лютого 2022.
 25. Dogecoin jumps after Musk announces Tesla will accept coin—for merch. Fortune (англ.). Архів оригіналу за 11 лютого 2022. Процитовано 22 лютого 2022.
 26. The rise and rise of the Dogecoin and internet tipping culture. www.abc.net.au (en-AU) . 24 січня 2014. Архів оригіналу за 3 квітня 2015. Процитовано 5 травня 2021.
 27. Ingraham, Nathan (16 грудня 2013). Bitcoin is so 2013: Dogecoin is the new cryptocurrency on the block. The Verge (англ.). Архів оригіналу за 17 грудня 2013. Процитовано 5 травня 2021.
 28. CNN, Jareen Imam (26 лютого 2014). Man selling home for $135,000 in Dogecoins. CNN (англ.). Архів оригіналу за 20 січня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 29. Fox on Reddit: Porn star looks to accept virtual currency Dogecoin. Fox News (амер.). 24 березня 2015. Архів оригіналу за 8 травня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 30. Yeh, Peter. Reddit Users Lose Real Money After Meme Currency Bot Dies. Gizmodo (en-us) . Архів оригіналу за 8 вересня 2017. Процитовано 5 травня 2021.
 31. Rae Paoletta (10 травня 2021). Why is SpaceX Sending a Dogecoin Mission to the Moon? (англ.). planetary.org. Архів оригіналу за 11 травня 2021. Процитовано 11 травня 2021.
 32. Geometric Energy press release. SpaceX to Launch DOGE-1 to the Moon!. www.newswire.ca (англ.). Архів оригіналу за 17 травня 2021. Процитовано 10 травня 2021.
 33. Зарядні станції Tesla приймають оплату в мемній криптовалюті. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 22 лютого 2022. Процитовано 22 лютого 2022.
 34. Tesla To Accept Dogecoin At Its Supercharger Station In Santa Monica. Gizchina.com (амер.). 22 лютого 2022. Архів оригіналу за 22 лютого 2022. Процитовано 22 лютого 2022.
 35. Крипто: таємничий переказ 250 мільйонів доларів у Dogecoin підпалює ринок!. Binance (укр.). Процитовано 29 березня 2024.
 36. technology, Full Bio Follow Linkedin Rakesh Sharma is a writer with 8+ years of experience about the intersection between; investing, business Rakesh is an expert in; business; blockchain; Sharma, cryptocurrencies Learn about our editorial policies Rakesh. Decentralized finance (Defi) Definition and Use Cases. Investopedia (англ.). Архів оригіналу за 7 травня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 37. Dogecoin But On Ethereum Blockchain? renDOGE Hits All-Time High. Benzinga (English) . 4 травня 2021. Архів оригіналу за 5 травня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 38. Farivar, Cyrus (3 лютого 2014). Dogecoin to allow annual inflation of 5 billion coins each year, forever. Ars Technica (en-us) . Архів оригіналу за 11 серпня 2017. Процитовано 5 травня 2021.
 39. Hembree, Mike. Josh Wise wins fan vote, beats Danica Patrick. USA TODAY (амер.). Архів оригіналу за 18 травня 2014. Процитовано 5 травня 2021.
 40. Facebook; Twitter; options, Show more sharing; Facebook; Twitter; LinkedIn; Email; URLCopied!, Copy Link; Print (20 січня 2014). Jamaican bobsled team boosts value of Dogecoin, currency based on meme. Los Angeles Times (амер.). Архів оригіналу за 11 лютого 2020. Процитовано 5 травня 2021.
 41. Dogecoin cryptocurrency donors help send Indian athletes to Sochi. NBC News (англ.). Архів оригіналу за 14 січня 2021. Процитовано 5 травня 2021.
 42. 'Most Valuable Tweet in History' Donates $11,000 Worth of Dogecoin to Kenyan Water Charity. International Business Times UK (англ.). 17 березня 2014. Архів оригіналу за 11 квітня 2021. Процитовано 5 травня 2021.

Посилання

[ред. | ред. код]