Monero

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Monero
Monero-Logo.svg
Логотип
Одиниці вартості
Символ ɱ
Попередні назви BitMonero
Розробка
Репозиторій github.com/monero-project
Статус розробки активний
Написано на C++
Операційна система Windows, Linux, macOS, BSD
Модель вихідного коду BSD 3-Clause
Веб-сайт https://getmonero.org


Monero (від есп. Monero — «монета») — криптовалюта з відкритим вихідним кодом, призначена для анонімних грошових транзакцій.

На відміну від Біткойна, Monero використовує протокол CryptoNote, завдяки якому відбувається обфускація транзакцій[1].

За даними на грудень 2017 року, Monero входить у десятку криптовалют з найвищою ринковою капіталізацією[2].

Історія[ред. | ред. код]

Monero була запущена без премайнінгу[3]. Своє ім'я криптовалюта отримала в квітні 2014 року від слова «монета» на мові есперанто[4]. Через кілька тижнів після запуску була створена програма для майнінгу Monero на GPU[5].

У вересні 2014 року криптовалюта піддалася спланованій атаці, однак атакуючі не зуміли знищити Monero[6]. На думку дослідників, люди, що атакували, добре розбиралися в алгоритмі Дерева Меркла і вихідному коді Monero.

5 січня 2017 року відбувся запланований засновниками криптовалюти Monero «хардфорк»[7].

Особливості[ред. | ред. код]

Monero є програмним забезпеченням з відкритим вихідним кодом. Криптовалюта використовує принцип Proof-of-work («Доказ виконання роботи»).

На відміну від Біткойна, сумарна емісія Monero не обмежена: після початкового випуску 18,4 мільйона Monero, наступний майнінг буде приносити по 0,6 нових monero за кожен двохвилинний блок. Це було зроблено для того, щоб майнери підтримували систему і після завершення основної емісії[8].

Алгоритм для майнінгу в Monero відрізняється тим, що він активно використовує систему команд AES для мікропроцесорів x86 і велику кількість пам'яті, що робить майнінг на GPU менш ефективним[9], ніж для Біткойна.

Обфускація транзакцій в протоколі CryptoNote

Головною особливістю Monero є використання протоколу CryptoNote, що працює на основі кільцевих сигнатур [10]. Криптографічна основа протоколу була закладена Рівестом, Шаміром і Тауманом у 2001 році[11] і допрацьована E. Fujisaki і Suzuki K. у 2007 році[12]. Як алгоритм підпису використовується схема EdDSA, запропонована американським математиком Даніелем Бернштайном[13]. На цій основі була додана додаткова обфускація транзакцій[14][15].

За рахунок CryptoNote і доданої до протоколу обфускації забезпечується пасивне змішування: всі транзакції в системі є анонімними, і всі учасники системи можуть використовувати правдоподібне заперечення у разі упіймання.

Недоліки[ред. | ред. код]

Транзакції Monero займають у середньому у 8 разів більше місця, ніж транзакції Біткойна[16].

Анонімність транзакцій Monero не є абсолютною. Якщо атакуючий контролює значну частину мережі, то при певному збігу обставин він зможе деанонімізувати частину транзакцій[17].

Використання[ред. | ред. код]

Monero насамперед використовується для проведення анонімних транзакцій. Крім цього, Monero використовується як валюта в деяких MMORPG[18], а також в онлайн казино[19].

Хардфорки[ред. | ред. код]

Monero Original[ред. | ред. код]

6 квітня 2018 року на блоці 1546000 у мережі Monero відбувся хардфорк, який був направлений на захист від майнерів Antminer X3 для криптовалют на базі PoW-алгоритму CryptoNight. Крім того, у новому оновленні було збільшено розмір кілець з 5 до 7.[20]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]