Monero

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Monero
Monero-Logo.svg
Monero GUI.png
Тип Платіжна система
Версії 3.1[1] і 0.11.1.0[2]
Репозиторій github.com/monero-project/monero
getmonero.org

Monero (від есп. Monero — «монета») — криптовалюта з відкритим вихідним кодом, призначена для анонімних грошових транзакцій.

На відміну від Біткойна, Monero використовує протокол CryptoNote, завдяки якому відбувається обфускація транзакцій[3].

За даними на грудень 2017 року, Monero входить у десятку криптовалют з найвищою ринковою капіталізацією[4].

Історія[ред.ред. код]

Monero була запущена без премайнінгу[5]. Своє ім'я криптовалюта отримала в квітні 2014 року від слова «монета» на мові есперанто[6]. Через кілька тижнів після запуску була створена програма для майнінгу Monero на GPU[7].

У вересні 2014 року криптовалюта піддалася спланованій атаці, однак атакуючі не зуміли знищити Monero[8]. На думку дослідників, люди, що атакували, добре розбиралися в алгоритмі Дерева Меркла і вихідному коді Monero.

5 січня 2017 року відбувся запланований засновниками криптовалюти Monero «хардфорк»[9].

Особливості[ред.ред. код]

Monero є програмним забезпеченням з відкритим вихідним кодом. Криптовалюта використовує принцип Proof-of-work («Доказ виконання роботи»).

На відміну від Біткойна, сумарна емісія Monero не обмежена: після початкового випуску 18,4 мільйона Monero, наступний майнінг буде приносити по 0,6 нових monero за кожен двохвилинний блок. Це було зроблено для того, щоб майнери підтримували систему і після завершення основної емісії[10].

Алгоритм для майнінгу в Monero відрізняється тим, що він активно використовує систему команд AES для мікропроцесорів x86 і велику кількість пам'яті, що робить майнінг на GPU менш ефективним[11], ніж для Біткойна.

Обфускація транзакцій в протоколі CryptoNote

Головною особливістю Monero є використання протоколу CryptoNote, що працює на основі кільцевих сигнатур [12]. Криптографічна основа протоколу була закладена Рівестом, Шаміром і Тауманом у 2001 році[13] і допрацьована E. Fujisaki і Suzuki K. у 2007 році[14]. Як алгоритм підпису використовується схема EdDSA, запропонована американським математиком Даніелем Бернштайном[15]. На цій основі була додана додаткова обфускація транзакцій[16][17].

За рахунок CryptoNote і доданої до протоколу обфускації забезпечується пасивне змішування: всі транзакції в системі є анонімними, і всі учасники системи можуть використовувати правдоподібне заперечення у разі упіймання.

Недоліки[ред.ред. код]

Транзакції Monero займають у середньому у 8 разів більше місця, ніж транзакції Біткойна[18].

Анонімність транзакцій Monero не є абсолютною. Якщо атакуючий контролює значну частину мережі, то при певному збігу обставин він зможе деанонімізувати частину транзакцій[19].

Використання[ред.ред. код]

Monero насамперед використовується для проведення анонімних транзакцій. Крім цього, Monero використовується як валюта в деяких MMORPG[20], а також в онлайн казино[21].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]