Jira

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Jira
Тип багтрекер
система управління проектами
пропрієтарне програмне забезпечення і Система відстеження проблем[d]
Розробник Atlassian
Перший випуск 2002
Стабільний випуск 7.10.0 (29 травня, 2018; 5 років тому (2018-05-29)[1])
Платформа віртуальна машина Java
Операційна система Багатоплатформність
Мова програмування Java
Ліцензія пропрієтарна ліцензія[d][2]
Вебсайт atlassian.com/software/jira

CMNS: Jira у Вікісховищі

Atlassian JIRA — система відстеження помилок, призначена для організації спілкування з користувачами, і для управління проєктами. Розроблена компанією Atlassian у 2002 році. Доступна у двох версіях: «хмарній» і серверній. Зараз JIRA містить три проєкти: JIRA Software (для розробників), JIRA Service Desk (підтримка проєкту), JIRA Core (управління проєктами), кожен з яких можна купити окремо.[3] Назва системи (JIRA) отримано шляхом модифікації японської назви Годзіла («Gojira»), що своєю чергою є алюзією на назву конкурентного продукту — Bugzilla. JIRA створювалася як заміна Bugzilla й багато в чому повторює архітектуру останньої.[4] На цей час (2018 рік) JIRA є однією з найпопулярніших систем управління проблемами[5].

Опис[ред. | ред. код]

Головними елементами JIRA є проблема (англ. issue) і робочий процес (англ. workflow). Проблема описує роботу, яка має бути виконана, і мусить бути названа й описана, також додатковими атрибутами проблеми можуть бути її пріоритет, хто створив проблему і хто має над нею працювати. В залежності від виду проблеми (баг, задача, інцидент) атрибути можуть змінюватись. Важливим атрибутом є статус (англ. status) який показує на якому етапі проводиться робота над проблемою. Статус міняється згідно робочого процесу створеного для цієї проблеми при роботі над нею. Робочий процес це набір дій які можуть проводитись над проблемою для її вирішення (або зміни). Найпростішим робочим процесом є «заплановано» — «в роботі» — «зроблено», проте для кожного виду проблеми є свій робочий процес. Будь-які зміни в проблемі записуються в журнал активності. В JIRA і проблема і робочий процес для неї можуть настроюватись адміністратором, він може створювати свої елементи, або модифікувати стандартні.

Також адміністратор JIRA відповідає за надання доступів кожному користувачу в залежності від його ролі в організації. Система дозволяє працювати з декількома проєктами одночасно. Для кожного з проєктів створює та веде схеми безпеки та схеми сповіщення. Система має можливість показувати теперішній стан роботи над проєктом (англ. Dashboard), а також збирає статистику щодо роботи над проєктом, що дозволяє легко робити підсумки по роботі.

Завдяки великій кількості додатків[6] JIRA може синхронізуватись з багатьма популярними сервісами для керування версіями, моніторингу, управління часом чи роботі Help desk-у. Також є можливість вбудувати JIRA в інтегровані середовища розробки, зокрема IntelliJ IDEA, Eclipse, Netbeans.

Станом на червень 2018 року JIRA пропонується в трьох різних пакетах:

 • JIRA Software пристосована для роботи розробників. В ній передбачені проблеми й робочі процеси для планування, розробки та випуску програмного продукту. Зокрема реалізовані найпопулярніші процеси управління проєктами такі як Scrum і Канбан. Основними типами проблем є Баг (англ. Bug, для виправлення помилок), Історія (англ. Story, для запровадження нових можливостей) і Завдання (англ. Task, для всього іншого).
 • JIRA Service Desk пристосована для роботи IT Help desk і підтримки користувача. Реалізована можливість провести цілий цикл обробки білету (англ. ticket) від запиту користувача до власне розробника. Взаємодія з користувачем може повністю проводитись через JIRA. В JIRA Service Desk основними типами проблем є Інцидент (англ. Incident), Проблема (англ. Problem) і Запит (англ. Service Request)
 • JIRA Core розроблена як система управління проєктами (не обов'язково IT).

Завдяки можливості настроювати JIRA її можна застосовувати й для задач поза IT, зокрема для управління HR, для ризик-менеджменту і управління вимогами.

Для виклику віддалених процедур використовується REST, раніше також була підтримка SOAP і XML-RPC, але від них відмовились у версії 7.0.[7] В JIRA є підтримка англійської, французької, японської, іспанської і німецької мов. За допомогою додатків також можна інсталювати китайську, чеську, данську, італійську, норвезьку, польську, португальську, російську і словацьку мови.[8]

Всередині компанії «Atlassian Software Systems» для управління процесом розробки використовується «стіна смерті». «Стіна смерті» — це дошка, на яку чіпляються роздруківки запитів користувачів з JIRA і за станом якої відстежується хід розробки. Після закінчення розробки, програмісти інформують користувачів про результати за допомогою JIRA.

Історія[ред. | ред. код]

В травні 2015 року відбувся випуск JIRA Service Desk[9], а 6 жовтня 2015 окремим продуктом стала система управління проєктами JIRA Core.[10]

Корпорація Atlassian, включно до 2018 року, надавала змогу спільноті користувачів брати участь у перекладі інтерфейсної частини своїх продуктів, в тому числі продуктової лінійки JIRA. Втім, згодом така можливість перестала бути доступною й та незначна кількість даних, що була створена до моменту закриття пішла у небуття. На цей час для JIRA офіційно доступно 22 мови[11] користувацького інтерфейсу. Проте, у 2020 році для серверної платформи JIRA став доступний український мовний пакет локалізації [Архівовано 19 травня 2021 у Wayback Machine.], який повністю відповідає вимогам українського законодавства щодо наявності користувацького інтерфейсу державною мовою в програмних продуктах, які реалізуються в Україні.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Release Summary. Atlassian.com official website. Архів оригіналу за 7 червня 2018. Процитовано 7 червня 2018.
 2. https://www.atlassian.com/software/jira/pricing
 3. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 травня 2013. Процитовано 7 червня 2018.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 4. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 7 червня 2018.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 5. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 7 червня 2018.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 6. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 10 червня 2018.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 7. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 10 червня 2018.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 8. Архівована копія. Архів оригіналу за 25 березня 2022. Процитовано 10 червня 2018.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 9. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 7 червня 2018.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 10. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 червня 2018. Процитовано 7 червня 2018.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 11. Atlassian Translations - Atlassian Documentation. confluence.atlassian.com. Архів оригіналу за 26 березня 2020. Процитовано 26 березня 2020.